Agata Kornhauser-Duda: Straż Graniczna to kobieta

2021-05-17 14:43 aktualizacja: 2021-05-17, 16:49
Prezydent Andrzej Duda (4L) wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (3L) podczas wizyty w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Prezydent Andrzej Duda (4L) wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (3L) podczas wizyty w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Spośród wszystkich służb mundurowych to właśnie w Straży Granicznej jest najwięcej kobiet, więc można powiedzieć, że jest to najbardziej sfeminizowana formacja. A to z kolei zasługuje na miano tego, że Straż Graniczna to kobieta - powiedziała w poniedziałek w Nowym Sączu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W poniedziałek para prezydencka w związku z 30-letciem powołania Straży Granicznej odwiedziła Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Podczas wizyty pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na rosnącą liczbę kobiet w Straży Granicznej.

Straż Graniczna jest postrzegana już nie tylko jako formacja typowo męska

"Przed Strażą Graniczną stanęły nowe zadania, ale też w ciągu ostatnich 30 lat dokonało się wiele pozytywnych zmian. Chciałabym zwrócić uwagę na jedną z nich, która wydaje mi się szczególnie ważna, która to zmiana sprawiła, że Straż Graniczna jest postrzegana już nie tylko i wyłącznie, jako formacja typowo męska" - podkreśliła pierwsza dama.

Wskazała, że w 2000 roku kobiety w SG stanowiły zaledwie 9 proc. ogólnej liczby 11 tys. funkcjonariuszy. "Obecnie panie stanowią 29 proc., a to oznacza ponad 4 tys. świetnie wyszkolonych pań, które z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę właściwie na wszystkich możliwych stanowiskach" - mówiła.

"Ostatnio dowiedziałam się, że spośród wszystkich służb mundurowych to właśnie w Straży Granicznej jest najwięcej kobiet, więc można powiedzieć, że jest to najbardziej sfeminizowana formacja. A to z kolei myślę, że zasługuje na miano tego, że Straż Graniczna to kobieta" - oceniła.

"Muszę powiedzieć, że naprawdę z podziwem i wielkim szacunkiem patrzę na funkcjonariuszki, które uczestniczą w misjach specjalnych, które są pilotami, które służą na jednostkach pływających, które są przewodnikami psów służbowych, specjalizują się w analizie ryzyka, czy analizie kryminalnej. To świadczy o jednym, mianowicie że kobiety w straży są ambitne i świetnie wykształcone" - zaznaczyła.

Zwróciła również uwagę na to, że bardzo wiele pań zajmuje kierownicze stanowiska w SG na różnych szczeblach. "Począwszy od kierownika grupy czy zespołu poprzez naczelnika wydziału, a także komendanta placówki, dyrektora biura aż po zastępcę Komendanta Głównego SG, którą to funkcję sprawuje pani generał Wioleta Gorzkowska, która to, jako pierwsza kobieta w historii SG otrzymała w 2019 roku nominację generalską" - wyliczyła.

"Pani generał bez wątpienia jest to pani osobisty sukces, ale ja uważam, że jest to wspaniały przykład dla wszystkich kobiet w straży, którym przetarła pani ścieżki i udowodniła pani, że trzeba sobie stawiać ambitne cele, wytrwale do nich dążyć i ta wytrwałość się opłaca. Dlatego jestem przekonana, że z czasem coraz więcej kobiet będzie w korpusie generalskim" - podkreśliła.

Istotna rola kobiet  w służbach mundurowych

"Panie są świetnie też przygotowane do pracy w środowisku międzynarodowym. Również panie biorą udział w misjach zagranicznych i w operacjach międzynarodowych, a także są dowódcami kontyngentów np. w Republice Macedonii Północnej. Są też oficerami łącznikowymi w innych krajach. Również polska SG ma swoją przedstawicielkę w misji doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie" - przekazała.

Wyraziła także przekonanie, że niezależenie od tego czy panie pełnią służbę w Polsce, czy też poza granicami wszędzie potwierdzają swoje kompetencje, swój profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji. "Ale też odwagę i gotowość do poświęceń, a także dokładność w działaniu co uważam, że jest typowo kobiecą cechą" - dodała.(PAP)

Autorzy: Szymon Bafia , Bartłomiej Figaj

kgr/