Jarosław Kaczyński o obawach samorządów: przy podziale subwencji będzie zasada racjonalności, a nie partyjności

2021-05-20 18:46 aktualizacja: 2021-05-20, 19:36
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański
Jeśli chodzi o utratę części wpływów przez samorządy, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, to w zamian za stratę jest tam wsparcie inwestycyjne, a przy podziale subwencji "będzie stosowana zasada racjonalności, a nie partyjności" - mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii.

Podczas opublikowanej w czwartek na portalu Interia.pl rozmowy o wpływie Polskiego Ładu na kondycję finansową samorządów, "które wyliczają, że będą stratne na poziomie 10-11 mld złotych", szef PiS został zapytany, czy nie boi się, że "o ile miasta mogą sobie poradzić, o tyle uderzy to w małe gminy".

Szczegóły odnośnie subwencji inwestycyjnej dla samorządów

"Jeśli chodzi o utratę pewnej części wpływów przez samorządy, to primo - jest tam wsparcie inwestycyjne, w zamian za tę stratę. Plus mamy przecież wzrost gospodarczy, który doprowadzi do zwiększenia samych podatków. Wreszcie będziemy dalej uszczelniać nasz system. Sądzę, że tutaj przeszliśmy jakieś 50-60 procent drogi przy uszczelnianiu, sporo nadal przed nami" - odpowiedział.

Pytany, jak ta subwencja inwestycyjna dla samorządów będzie wyglądała, wyjaśnił, że "będzie wycelowana tak, by straty, które zwłaszcza w pierwszych latach mogą nastąpić, były wyrównywane - ale chodzi o to, by te pieniądze poszły na inwestycje".

"Jest szansa, by w ramach Polskiego Ładu w naszym kraju powstało dużo wielkich inwestycji, ale pamiętamy i stawiamy też na te mniejsze, za rogiem: oświetlenie na wsi, gazyfikacja, kanalizacja, chodniki, zabezpieczenie dróg. Chcemy, by poziom jakości życia na polskiej prowincji, w małych miasteczkach, zbliżył się do poziomu miast" - przekonywał.

Dopytywany, czy będzie tak, "nawet jeśli wójt czy burmistrz jest z PSL", wicepremier odpowiedział: "Większość wójtów jest niezależna, choć z PSL jest ich też faktycznie sporo". "Od nas pewnie więcej reprezentantów jest na poziomie powiatów. Jeśli chodzi o wielkie miasta, to nadmiernych sukcesów nie mamy" - przyznał.

Na uwagę, że są obawy o to, że z subwencji zostaną "wycięte" samorządy, które nie są zarządzane przez PiS, Kaczyński zapewnił, że "będzie stosowana zasada racjonalności, a nie partyjności". "Proszę pamiętać, że Warszawa to jakieś 160 proc. PKB Unii Europejskiej, czyli więcej, niż mają Niemcy. A z kolei są gminy w Polsce powiatowej, które wyraźnie odstają. Trzeba to zmienić" - powiedział.

Pytany, czy oznacza to, że będzie algorytm, potwierdził. "Tak, sprawiedliwy" - powiedział wicepremier.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

kgr/