Premier: Hiszpania i Polska są krajami granicznymi UE. Wiemy, co znaczy chronić granice zewnętrzne

2021-05-31 16:41 aktualizacja: 2021-05-31, 16:44
Premier RP Mateusz Morawiecki (L) i premier Hiszpanii Pedro Sanchez Perez-Castejon (P) podczas spotkania z mediami w Madrycie Fot. PAP/Andrzej Lange
Premier RP Mateusz Morawiecki (L) i premier Hiszpanii Pedro Sanchez Perez-Castejon (P) podczas spotkania z mediami w Madrycie Fot. PAP/Andrzej Lange
Zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej; wiemy więcej od innych, co znaczy chronić granice zewnętrzne - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.

W hiszpańskim Alcala de Henares w obecności premierów Polski i Hiszpanii podpisano w poniedziałek szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.

Premier na późniejszej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej. "Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze" - powiedział Morawiecki. Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.

"Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - +partnerstwa południowego+" - dodał. Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa.

"Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim" - przekazał Morawiecki.

Polska chce wspierać Hiszpanię 

Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na "odcinku południowym". "Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej" - zaznaczył.

Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o runku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach. "Wszędzie tam możemy się inspirować" - podkreślił. Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.

"Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim, co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej" - podkreślił. (PAP)

Autor: Monika Zdziera, Rafał Białkowski

io/