Na Białorusi nowa ustawa zaostrza przepisy karne

2021-06-08 14:19 aktualizacja: 2021-06-08, 16:50
Fot. PAP/ EPA/STR
Fot. PAP/ EPA/STR
Nowelizacja przepisów karnych Białorusi przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności karnej za trzykrotny udział w „nielegalnych zgromadzeniach”, udział w organizacji ekstremistycznej czy gromadzenie tajemnic państwowych. Zaostrzone zostaną kary w ramach już istniejących artykułów.

Ustawę wprowadzającą zmiany do przepisów karnych (zgromadzonych w trzech różnych kodeksach poświęconych prawu karnemu) opublikowano na oficjalnym białoruskim portalu prawnym. Ma ona wejść w życie po dziesięciu dniach, podał portal TUT.by.

Pojawiają się nowe artykuły, za które grozić będzie odpowiedzialność karna. Będzie jej m.in. podlegać osoba, która po raz trzeci w ciągu roku usłyszy zarzut udziału w nielegalnych mitingach (a wcześniej dwukrotnie poniosła za nie karę z kodeksu o wykroczeniach).

Wprowadzona zostaje odpowiedzialność karna za „udział w organizacji ekstremistycznej” (dotychczas tylko – za „utworzenie” takiej organizacji) i za nielegalne gromadzenie lub otrzymanie informacji, będących tajemnicą państwową – piszą niezależne media.

Wzrosną kary za przemoc lub groźby wobec funkcjonariuszy i sędziów, zabójstwo pracownika milicji lub wojska, stawianie oporu funkcjonariuszowi, publiczne obrażanie władzy, organizację zamieszek i udział w nich, wzywanie do organizacji nielegalnych zgromadzeń – pisze internetowa Nasza Niwa.

Ekstremizm w definicji Białoruski władz

Za ekstremizm, jak wynika z decyzji Sądu Konstytucyjnego, białoruskie władze uważają m.in. działania mające na celu „siłową zmianę ustroju konstytucyjnego lub integralności terytorialnej kraju”, przejęcie lub utrzymanie władzy metodami niekonstytucyjnymi oraz tworzenie organizacji, które stawiają sobie takie cele. Ponadto chodzi o podżeganie do nienawiści na różnym tle, organizację masowych zamieszek, chuligaństwa i wandalizmu motywowanych wrogością rasową, narodowościową, religijną, socjalną, polityczną lub ideologiczną.

W praktyce za „ekstremistyczne” organy ścigania i sądy uznają działania związane z aktywnością opozycyjną, wzywaniem do udziału w protestach, zmiany władzy poprzez nowe wybory itd.

Zapowiadając zmiany w przepisach karnych, telewizja państwowa wyjaśniła m.in., że wymagają one korekty w związku z „wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnim czasie”. Chodzi o białoruskie protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które władze przedstawiają jako wynik spisku finansowanego przez Zachód.

Agencja Interfax-Zachód wskazuje, że nowelizacja przepisów karnych ma na celu „dodatkową ochronę ustroju konstytucyjnego”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

io/