Kuczmierowski: z powodu problemów z dostawami od AstryZeneki priorytetem są drugie dawki

2021-06-09 20:51 aktualizacja: 2021-06-10, 07:08
 Punkt szczepień przeciw COVID-19 na stadionie Legii w Warszawie Fot. PAP/Albert Zawada
Punkt szczepień przeciw COVID-19 na stadionie Legii w Warszawie Fot. PAP/Albert Zawada
Z powodu problemów z dostawami do Polski szczepionek przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca zdecydowano o tym, aby priorytetowo obsługiwać szczepienie drugą dawką – przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

"Nie ma żadnych decyzji o rezygnacji ze szczepionek AstraZeneca" – podkreślił Kuczmierowski. Nie ma też – jak zaznaczył – żadnych zmian w harmonogramie szczepień.

"Z powodu zmian w ostatnich tygodniach w harmonogramie dostaw AstryZeneki do Polski, priorytetowo traktujemy szczepienia drugimi dawkami" – powiedział prezes RARS.

Zapewnił, że można się zapisać na szczepienie pierwszą dawką AstraZeneca, ponieważ w punktach szczepień są jeszcze pewne zapasy szczepionek tej firmy.

"Jeśli zmienia się harmonogram dostaw do Polski, musimy reagować, żeby przede wszystkim zabezpieczyć dostawy drugich dawek. Może się zdarzyć, że aby nie zmieniać terminów szczepień zapisanym pacjentom, w miejsce pierwszych dawek danego producenta podstawiamy szczepionki innych producentów. Tak już wcześniej działo się w przypadku choćby Pfizera czy J&J i teraz może się zdarzyć z AstrąZeneką" – wskazał prezes RARS.

Na rządowych stronach podano w środę przed południem, że w Polsce wykonano 22 mln 737 tys. 88 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych – dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę od Johnson & Johnson – jest 8 mln 621 tys. 29 osób.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień przeciw COVID-19. Skrócony został odstęp między podaniem dawek szczepionek mRNA od Moderny i Pfizera.

Druga dawka szczepionki po 21 dniach 

Resort dopuścił, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, a preparatem COVID-19 Vaccine Moderna po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami. Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dni) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat, wynosi 21 dni.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Na początku maja br. rząd, po konsultacjach z ekspertami, zadecydował o skróceniu odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatów od firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca do 35 dni, czyli do 5 tygodni. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

io/