Ćwiczenie Dragon. Żołnierze wracają do jednostek, znów konwoje na drogach

2021-06-10 17:46 aktualizacja: 2021-06-10, 21:47
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas ćwiczenia DRAGON-21 na poligonie w Nowej Dębie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas ćwiczenia DRAGON-21 na poligonie w Nowej Dębie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Po zakończeniu fazy poligonowej ćwiczenia Dragon-21 żołnierze wracają do macierzystych jednostek, w najbliższych dniach na drogach będzie można spotkać wojskowe konwoje – poinformował w czwartek zespół prasowy ćwiczenia.

"Zakończyła się pierwsza część ćwiczenia taktycznego z wojskami Dragon-21. W dniach 10-13 czerwca na drogach całego kraju, a w szczególności w części północnej i południowo-wschodniej, będzie można spotykać konwoje wojskowe. Sprzęt i żołnierze wracają do swoich macierzystych jednostek wojskowych" – zwrócił uwagę zespół, apelując do kierowców o respektowanie odpowiednich przepisów.

"Kierowcy samochodów cywilnych (…) muszą ułatwić przejazd takich kolumn. Jeśli na początku i na końcu jedzie pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami świetlnymi, wówczas cała kolumna jest uprzywilejowana. Kolumnę wojskową można wyprzedzać, ale nie wolno wjeżdżać między jadące w kolumnie pojazdy" – przypomniało wojsko. Zwróciło uwagę, że ciężki sprzęt wojskowy ma o wiele dłuższą drogę hamowania niż samochód osobowy.

"Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przemieszczając się ze Szczecina na poligon w Orzyszu odnotowali wiele przypadków, gdzie kierowcy samochodów osobowych wjeżdżali między pojazdy wojskowe jadące się w kolumnie. To bardzo niebezpieczne" – powiedział cytowany w komunikacie rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.

Po zakończeniu części taktycznej z wojskami ćwoczenie Dragon-21 wejdzie w fazę CPX/CAX (ang. Command Post Exercise/Computer Assisted Exercise) - ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo.

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznej edycji bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu. W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT; Dragon rozgrywa się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczą w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowa oraz służby mundurowe spoza resortu obrony. Podczas ćwiczenia dokonuje się także certyfikacja 18. Dywizji Zmechanizowanej.(PAP)

kgr/