Ponad 6,5 tysiąca osób skorzystało już z pomocy medycznej dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu

2021-06-17 15:35 aktualizacja: 2021-06-17, 16:51
Fot. PAP/PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/PAP/Darek Delmanowicz
Ponad 6,5 tys. osób skorzystało dotąd z pomocy medycznej dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu – poinformowała PAP w czwartek rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. Ponad 120 z nich udzielono w języku obcym, a 9 przy wsparciu tłumacza języka migowego.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Połączenie z numerem TPK – 800 137 200  – jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

Rzeczniczka Funduszu przekazała PAP, że od rozpoczęcia realizacji usług przez TPK do 17 czerwca 2021 r. udzielonych zostało blisko 6,5 tys. porad, z czego ok. 57 proc. stanowią porady pielęgniarskie oraz 43 proc. porady lekarskie.

Jak korzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu?

Najwięcej połączeń wykonywanych jest w weekendy, pomiędzy godziną 18.00 a 21.00. Średni czas oczekiwania na połączenie wynosi – jak podaje NFZ - kilkanaście sekund.

Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można skorzystać w sytuacji nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy oraz gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Po wybraniu numeru, z pacjentem łączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, przeprowadzany jest wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta.

"Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie, której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad co do dalszego sposobu postępowania. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przełączy pacjenta bezpośrednio do lekarza, który udzieli pomocy medycznej" – wskazała Wądrzyk.

Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Porady udzielane są w czterech językach - polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. "Na 6,5 tys. porad ponad 120 udzielonych było w języku obcym" – podała Wądrzyk.

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także osoby niesłyszące. Specjalnie z myślą o nich, teleplatforma oferuje udzielanie porad przez specjalny wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza języka migowego. Do tej pory z tej możliwości - jak przekazała rzecznik Funduszu - skorzystało dziewięć osób.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

kgr/