W środę Rada Północnoatlantycka NATO ma zająć się cyberatakami na Polskę

2021-06-23 10:29 aktualizacja: 2021-06-23, 13:00
Szefowie państw i rządów NATO pozują do zdjęcia podczas szczytu NATO w siedzibie Sojuszu w Brukseli, Belgia. Fot. EPA/YVESHERMAN / POOL: PAP/EPA.
Szefowie państw i rządów NATO pozują do zdjęcia podczas szczytu NATO w siedzibie Sojuszu w Brukseli, Belgia. Fot. EPA/YVESHERMAN / POOL: PAP/EPA.
Na środę w Brukseli zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego organu decyzyjnego NATO, na którym ma zostać omówiona kwestia cyberataków na Polskę.

"W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli jest zainteresowanie sprawą cyberataków w Polsce. Ma to związek z szeregiem działań dezinformacyjnych i ataków cybernetycznych, prowadzonych prawdopodobnie przez Rosję, które zgłaszane były przez różne państwa Sojuszu w ostatnich miesiącach" - przekazało PAP źródło w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

"Z tym związane jest niedawne spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina w Genewie, na którym poruszano sprawę cyberataków. Jest oczekiwanie ze strony USA, że Rosja zaprzestanie takich działań wobec Zachodu" - dodało.

Oprócz sojuszników z NATO Polska poinformowała o szczegółach cyberataków również państwa UE, Komisję Europejską i Radę UE. Informacja została też przekazana ambasadorom USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.

W dokumencie, który widziała PAP, Polska informuje, że stała się celem nieustannej kampanii cyberataków skoncentrowanych na parlamentarzystach i władzy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

liv/

TEMATY: