W tropikach znikają górskie lodowce

2021-07-02 10:17 aktualizacja: 2021-07-02, 10:24
Widok na jeden z lodowców wzdłuż Kilimajaro Lemosho Trek, najwyższej góry Afryki w Tanzanii Fot. PAP/EPA/GERNOT HENSEL
Widok na jeden z lodowców wzdłuż Kilimajaro Lemosho Trek, najwyższej góry Afryki w Tanzanii Fot. PAP/EPA/GERNOT HENSEL
Na całym świecie w tropikach górskie lodowce tracą masę, zanikając w szybkim tempie – informują naukowcy na łamach pisma „Global and Planetary Change”.

Górskie lodowce w strefach tropikalnych zanikają w szybkim tempie. W jednym przypadku ubytek masy lodu wynosi aż 93 proc. w porównaniu ze stanem sprzed kilku dekad. Naukowcy przypominają, że górskie lodowce są źródłem wody dla lokalnych społeczności.

Ten największy ubytek zaobserwowano niedaleko Puncak Jaya na Papui-Nowej Gwinei. Punktem odniesienia był rok 1980. Z kolei w latach 1986-2017 lodowiec pokrywający Kilimandżaro zmniejszył się o 71 proc.

W badaniach wzięto pod uwagę cztery obszary: Kilimandżaro w Tanzanii, Andy w Peru i Boliwii, Wyżynę Tybetańską oraz Himalaje w środkowej i południowej Azji, a także Papuę-Nową Gwineę oraz Indonezję.

Naukowcy z Ohio State University po raz pierwszy połączyli dane z satelitów NASA oraz badań terenowych, w tym z analizy rdzeni lodowych

 Z badań wynika, że w ostatnich latach tempo ubywania lodu wzrasta

„To są najbardziej odległe rejony naszej planety. Nie znajdują się blisko dużych miast, nie mamy zatem do czynienia z wpływem lokalnego zanieczyszczenia” - opisuje główny autor badań, Lonnie Thompson z Ohio State University. "Te lodowce to wskaźniki, które ostrzegają. I wszystkie one wskazują na to samo” - dodaje. 

Więcej - na stronie publikacji źródłowej (https://news.osu.edu/mountaintop-glacier-ice-disappearing-in-tropics-around-the-world) (PAP)

liv/