Premier: w Unii Europejskiej nie ma miejsca na członków lepszej czy gorszej kategorii

2021-07-09 16:22 aktualizacja: 2021-07-09, 19:21
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Marcin Gadomski
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Marcin Gadomski
Głos państw Grupy Wyszehradzkiej i sprzymierzeńców podczas dyskusji o przyszłości Europy musi wybrzmieć bardzo głośno; w UE nie ma miejsca na członków lepszej i gorszej kategorii - podkreślił Mateusz Morawiecki, który w piątek wziął udział w szczycie V4+ w Lublanie.

Mateusz Morawiecki odniósł się do szczytu państw V4+ (państw Grupy Wyszehradzkiej + Słowenii) w Lublanie we wpisie na Facebooku. "Podczas sesji plenarnej rozmawialiśmy na wiele tematów z bieżącej agendy unijnej, czyli polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej, kwestii odporności UE na kryzysy, w tym te związane z pandemią COVID-19 oraz - co szczególnie istotne dla Polski - cyberprzestępczości i ataków na państwową infrastrukturę cyfrową i dezinformacji" - poinformował.

"Dzisiejszy szczyt V4+ z udziałem Słowenii w Lublanie jest pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpoczęła się 1 lipca" - dodał szef rządu.

Według niego, "głos państw V4 i naszych sprzymierzeńców podczas dyskusji o przyszłości Europy musi wybrzmieć bardzo głośno". "Jesteśmy przeciw centralizacji i opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych, jak najbliżej współpracujących ze sobą na polu gospodarczym. W UE nie ma miejsca na członków lepszej czy gorszej kategorii - wszyscy jesteśmy wolni i suwerenni" - napisał premier. Podkreślił, że "w ocenie reform wewnętrznych nie wolno stosować podwójnych standardów". "Niestety, bardzo mocno doświadczamy ich w ocenie postępowania krajów Europy Środkowej" - zauważył.

Dodał, że "pomimo tego, wciąż chcemy grać razem do jednej bramki, żeby cała Europa strategicznie stawała się silniejsza".

Morawiecki ocenił również, że "plan, który przedstawił premier Słowenii Janez Jansza dla UE na najbliższe półrocze, jest bardzo obiecujący". "Dzisiaj nasze kraje chronią obywateli, miejsca pracy i robimy to bardzo skutecznie. Koncentrujemy się na odbudowie gospodarki. Musimy również chronić nasze zewnętrzne granice, dlatego wizja, którą zaproponował premier Janez Janša, a która zakłada wzmocnienie roli suwerennych państw Europy z zapewnieniem, że nasze strategiczne cele będą realizowane, znajduje nasze uznanie" - podkreślił.

"Nasza siła ekonomiczna wciąż rośnie. Jeżeli weźmiemy naszych 5 krajów razem i popatrzymy na współpracę handlową z Niemcami - to bilans 300 miliardów euro jest większy, niż wymiana z Chinami, USA czy Francją" - zaznaczył premier. "Nasz eksport przez 25 lat wzrósł kilkanaście razy - to przede wszystkim zasługa i wielki wysiłek naszych pracowników i przedsiębiorców" - dodał.

Premier podziękował również premierowi Słowenii za zaproszenie Grupy Wyszehradzkiej na szczyt. "Jestem przekonany, że odbudowa gospodarki, wzmocnienie roli państw, zabezpieczenie granic i agenda przeciw protekcjonizmowi to właściwa droga do wzmocnienia roli Europy Środkowej" - dodał.

Szczyt grupy V4 to pierwsze wydarzenie na tym szczeblu organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 r. Z kolei Słowenia z początkiem miesiąca przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki