Niedzielski: ponad 80 tysięcy ankiet wypełnionych w programie Profilaktyka 40 plus

2021-07-09 16:09 aktualizacja: 2021-07-09, 18:28
Pobieranie krwi w gabinecie zabiegowym. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Pobieranie krwi w gabinecie zabiegowym. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
W ciągu 9 dni funkcjonowania programu Profilaktyka 40 plus pacjenci wypełnili ponad 80 tys. ankiet - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. W programie bierze udział około 700 punktów w całej Polsce, ale ich liczba się zwiększa - dodał.

Niedzielski był pytany w czasie piątkowego briefingu na Stadionie Narodowym w Warszawie m.in. o badania profilaktyczne i o przebieg program Profilaktyka 40 plus.

"Absolutnie powrót do profilaktyki jest priorytetem. Nieprzypadkowo program Profilaktyka 40 plus pojawił się jako rozwiązanie, które ma zachęcić Polaków powyżej 40. roku życia do tego, żeby właśnie się zbadać. Zwracam uwagę, że profilaktyka 40 + ma dać pewien podstawowy obrazek stanu zdrowia, w jakim jesteśmy. To nie jest program wielotorowy, wielospecjalistyczny, tylko to jest pewien początek drogi diagnozowania swojego zdrowia" - zaznaczył szef MZ.

"Jesteśmy zaskoczeni ponieważ ten program cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem. On funkcjonuje od 9 dni i mamy już ponad 80 tys. wypełnionych ankiet, z czego zdecydowana większość - bo chyba 60 tys. około - to są ankiety w takiej wersji pełnej" - dodał.

Niedzielski powiedział, że liczba punktów w tym programie resortu zdrowia stale się zwiększa - obecnie jest ich prawie 700. "Ale my cały czas mamy deklaracje, że ta liczba docelowa będzie co najmniej tysiąc, a być może dojdziemy do 2000 ze względu na to, że mamy deklarację sieci, innych punktów tylko są problemy ze składaniem wniosku" - mówił.

Niedzielski dodał, że program potrwa do końca roku, ale jeśli będzie duże zainteresowanie, to być może będzie przedłużony. "Ważne jest to, żeby diagnostyka i to zainteresowanie swoim zdrowiem nie skończyły się na tych podstawowych badaniach, o ile oczywiście są jakieś przesłanki" - zaznaczył.

Aby skorzystać z oferty zainaugurowanego 1 lipca programu, należy wypełnić ankietę Profilaktyka 40 PLUS umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po jej wypełnieniu pacjent otrzymuje e-skierowanie na dopasowany do potrzeb pacjenta pakiet badań. Następnie można się zgłosić do placówki uczestniczącej w programie. Program przewiduje od 8 do 12 rodzajów badań w trzech pakietach. Jest adresowany do osób po 40. roku życia. Wszystkie badania w ramach programu są bezpłatne. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Katarzyna Herbut