"Rzeczpospolita": kolejny generał z PRL spocznie na Powązkach

2021-07-21 07:51 aktualizacja: 2021-07-21, 07:54
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Planista stanu wojennego gen. Wacław Szklarski zostanie pochowany na prestiżowym cmentarzu. Zgodę, choć nie bezpośrednią, wydało miasto – informuje w środę "Rzeczpospolita".

"Za (...) szczególne zasługi dla socjalistycznej Ojczyzny w okresie stanu wojennego" – takim wpisem w Honorowej Księdze Czynów Żołnierskich został uhonorowany w 1982 r. gen. Wacław Szklarski – podnosi gazeta.

"Rz" przypomina, że księga została ustanowiona rozkazem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a gen. Szklarski był jego jednym z najważniejszych podwładnych.

"Rzeczpospolita" wylicza też, że Szklarski jako szef Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego pracował nad planami stanu wojennego, a w 1986 r. został zastępcą szefa sztabu Układu Warszawskiego w Moskwie. Choć został zwolniony z zawodowej służby wraz z końcem PRL, w środę zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ta nekropolia – jak zaznacza "Rz" - należy do najbardziej prestiżowych w Polsce, a do pochówku jest potrzebna zgoda prezydenta Warszawy bądź osoby przez niego upoważnionej. (PAP)
 

TEMATY: