Komisja kultury i środków przekazu nie zgodziła się na skreślenie projektu ustawy medialnej z porządku obrad

2021-07-27 10:33 aktualizacja: 2021-07-27, 15:37
Posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Fot.  PAP/Tomasz Gzell
Posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu nie zgodziła się we wtorek na skreślenie projektu ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS, z porządku obrad. Wnioskowała o to wiceszefowa komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO).

W głosowaniu oddano 29 głosów; 12 posłów było "za", 16 - "przeciw"; jedna osoba wstrzymała się.

Projekt złożony przez posłów PiS przewiduje on, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest wiceszef klubu PiS Marek Suski.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na wtorek zaplanowano pierwsze czytanie projektu w komisji, Sejm zajmie się nim 11 sierpnia.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka