O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Senator Antoni Mężydło zostanie zawieszony? 11 sierpnia decyzja władz klubu KO

11 sierpnia władze klubu KO zajmą się kwestią kary dla senatora Antoniego Mężydły, który w zeszłym tygodniu złamał dyscyplinę w głosowaniu ws. wyboru prezesa IPN. Wprawdzie - jak wynika z informacji PAP - senatorowi nie grozi raczej wykluczenie z klubu, może jednak zostać zawieszony.

Senator KO Antoni Mężydło. Fot. PAP/Rafał Guz
Senator KO Antoni Mężydło. Fot. PAP/Rafał Guz

W ubiegły piątek Senat potwierdził wybór dr. Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Było to możliwe m.in. dzięki poparciu senatorów PSL: Ryszarda Bobera i Jana Filipa Libickiego, senator niezależnej Lidii Staroń oraz właśnie senatora Mężydły, który jako jedyny z klubu KO głosował wbrew zaleceniom władz klubowych.

Kwestia poparcia dla Nawrockiego

Senator podkreślił w rozmowie z PAP, że o swym zamiarze poparcia kandydatury Nawrockiego wielokrotnie rozmawiał z władzami klubu KO. "Byłem usilnie namawiany, żeby zagłosować inaczej, albo przynajmniej się wstrzymać lub nie wziąć udziału w głosowaniu" - powiedział Mężydło.

Przyznał, że głosując ostatecznie za wyborem Nawrockiego, miał świadomość, że łamie dyscyplinę klubową; uznał jednak, że kandydatura ta jest na tyle dobra, że warto ją poprzeć. "Dla mnie to bardzo ważne, aby IPN miał dobrego prezesa, by mógł działać sprawnie. Uważałem, że trzeba zagłosować na tego kandydata, bo lepszego nie będzie" - zaznaczył senator KO. W jego ocenie dr Nawrocki bardzo dobrze zaprezentował się podczas debaty w Senacie.

Antoni Mężydło zwrócił ponadto uwagę, że głosowanie nad wyborem prezesa IPN nie było taką sytuacją, w której jego postawa mogłaby zaważyć na wyniku głosowania. "Tutaj nie miałem tego dylematu, bo zwykle to kryterium lojalności wobec partii i większości senackiej jest dla mnie bardzo ważne" - dodał senator.

Po głosowaniu nad wyborem szefa IPN sprawa Mężydły została zgłoszona do rzeczniczki dyscypliny klubowej, posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. "Rozmawiałam z panem senatorem, czekam jeszcze na jego pisemne wyjaśnienia w sprawie głosowania i będę przedkładać swoją propozycję kary na posiedzeniu Kolegium Klubu" - powiedziała PAP posłanka.

Zebranie Kolegium KO planowane jest na 11 sierpnia

Według niej Kolegium Klubu KO (tworzą je m.in. szef klubu, jego zastępcy, sekretarz, skarbnik, rzecznik dyscypliny klubowej, szef grupy senatorów, marszałek Senatu i wicemarszałek Sejmu) ma się zebrać 11 sierpnia. "Kara za złamanie dyscypliny klubowej z pewnością będzie, nie wiemy jednak jaka. O tym zdecyduje Kolegium" - zaznaczyła Mrzygłocka.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że senatorowi Mężydle nie grozi raczej wykluczenie z klubu. Możliwe, że zostanie zawieszony w prawach członka klubu. "Trudno sobie wyobrazić, by kara była tylko taka, jak tych, co się pomylili w głosowaniach, czyli finansowa, ale jest jeszcze zawieszenie" - powiedział PAP jeden z członków władz klubu KO.

Senator Mężydło przyznał w rozmowie z PAP, iż liczy się nawet z wykluczeniem z Platformy Obywatelskiej. Taką decyzję musiałby podjąć jednak Zarząd PO. Z ustaleń PAP wynika jednak, że władze partii nie planują zajmować się tą kwestią.

Senator zapewnił, że nawet, gdyby został wykluczony z PO lub z klubu, w dalszym ciągu głosowałby tak, jak senacka większość, którą współtworzą senatorowie: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Koło Senatorów Niezależnych (tworzą je m.in. Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz), senator Jacek Bury z Polski 2050 oraz związany z PO senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

O tym, że władze klubu KO mają się zająć kwestią kary dla senatora Mężydły napisała wcześniej w piątek "Gazeta Wyborcza". (PAP)

autor: Marta Rawicz

kgr/

Zobacz także

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Prezes PiS o dwóch latach rządów koalicji. Nawiązał do marszałka Sejmu

  • Małgorzata Tracz Fot. PAP/Marcin Obara
    Małgorzata Tracz Fot. PAP/Marcin Obara

    Tracz: w 2027 r. partie demokratyczne powinny stworzyć dwa bloki wyborcze

  • Konwencja Koalicji Obywatelskiej, fot. PAP/Paweł Supernak
    Konwencja Koalicji Obywatelskiej, fot. PAP/Paweł Supernak

    Platforma Obywatelska formalnie staje się Koalicją Obywatelską. Sąd zarejestrował zmianę nazwy

  • Posłanka KO Dorota Łoboda. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Posłanka KO Dorota Łoboda. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Łoboda (KO): orzeczenie ETPCz ws. aborcji nie wpłynie na postawę konserwatywnych polityków

Serwisy ogólnodostępne PAP