Samolot z Cimanouską wylądował w Wiedniu

2021-08-04 15:35 aktualizacja: 2021-08-04, 19:22
Samolot Krystsina Tsimanouskaya Fot. PAP/ EPA/FLORIAN WIESER
Samolot Krystsina Tsimanouskaya Fot. PAP/ EPA/FLORIAN WIESER
Samolot z Tokio z białoruską sprinterką Krysciną Cimanouską na pokładzie wylądował w środę po południu w stolicy Austrii, Wiedniu - pokazały telewizje w relacjach na żywo.
24-letnia lekkoatletka, która otrzymała od polskich władz wizę humanitarną, ma odlecieć jeszcze w środę do Warszawy.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował wcześniej na konferencji prasowej, że białoruska olimpijka jest obecnie pod opieką polskich służb dyplomatycznych. Odmówił jednak podania szczegółów dotyczących jej przylotu z Tokio, "jego miejsca i formy" ze względów bezpieczeństwa. Zapewnił, że taka dyskrecja wynika z zastosowanych procedur.

Wiza humanitarna przyznana również mężowi  Cimanouskiej

Poinformował jednocześnie, że Polska "równolegle" przyznała wizę humanitarną mężowi Cimanouskiej.

W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz wyjaśnił we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk