Na Ukrainę rusza konwój ze sprzętem do walki z Covid-19. Przekaże go prezydent

2021-08-18 10:27 aktualizacja: 2021-08-18, 14:09
Zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik (2L), prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski (L), wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński (2P) oraz prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski (P). Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik (2L), prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski (L), wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński (2P) oraz prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski (P). Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Ukrainie oficjalnie przekaże sprzęt, który wyrusza w konwoju - poinformował w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Oprócz sprzętu medycznego, Polska przekaże również kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, kilka milionów maseczek, rękawiczek i fartuchów.

"Prezydent Andrzej Duda przekaże oficjalnie 24 sierpnia, podczas swojej wizyty zagranicznej, ten właśnie sprzęt, który w bardzo dużym konwoju wyrusza na Ukrainę" - poinformował podczas konferencji o przekazaniu przez Polskę pomocy w postaci sprzętu medycznego dla Ukrainy w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy.

Jak podkreślał wiceszef Kancelarii Prezydenta na konferencji w Białej Podlaskiej, przekazanie sprzętu jest przejawem solidarności europejskiej realizowanej w regionie. "Cieszmy się z tego, że udaje się skutecznie pomagać naszym sąsiadom" - mówił. "Ukraina jest jednym z naszych strategicznych partnerów, jeśli chodzi o działania wschodnie i w takim wymiarze na to patrzymy, także na tę wizytę pana prezydenta, która niebawem rozpocznie się na Ukrainie" - dodał.

Kuczmierowski: dziś wyjeżdża na Ukrainę 20 tirów ze środkami do walki z Covid-19 

"Zwłaszcza w kryzysach widać, jest bardzo potrzebne jest sprawnie działające państwo, instytucje, które są w stanie nie dość że zabezpieczyć swoje interesy, interesy swoich obywateli, oprócz tego jeszcze mogą prowadzić działalność wspierania innych krajów" - mówił obecny na konferencji szef RARS Michał Kuczmierowski.

Jak poinformował, "dzisiaj wyjeżdża jeden z większych transportów, które do tej pory wyjechały z taką pomocą - to jest 20 tirów, które przewiozą kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, które przewiozą kilka milionów maseczek, kilka milionów rękawiczek, fartuchów - tych środków, które są potrzebne do walki z koronawirusem".

Kuczmierowski powiedział, że "w trasie" na Ukrainę jest już transport ok. 650 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. "To również jest jeden z takich elementów, które w ramach tej współpracy Partnerstwa Wschodniego jesteśmy w stanie zabezpieczyć, żeby właśnie wesprzeć Ukraińców w walce z koronawirusem" - podkreślił prezes RARS.

Jabłoński: dzięki pomocy innym krajom realizujemy bardzo istotne cele polskiej polityki zagranicznej 

Z kolei wiceminister Jabłoński podkreślił, że Polska od wybuchu pandemii w ubiegłym roku wysłała konwoje z pomocą humanitarną, rzeczową do kilkunastu państw, m.in. na Ukrainę, Białoruś. Dodał, że Polska wysyłała również zespoły medyczne.

"Polska pomoc jest obecna na całym świecie. Polska jest krajem solidarnym, solidarność jest naszą narodową cechą od zawsze – z tym się Polska kojarzy, to jest nasze dziedzictwo. Dzięki solidarności wywalczyliśmy wolność i dziś dzięki solidarności pomagamy także naszym partnerom, przyjaciołom" – powiedział.

Ocenił, że dzięki takiej pomocy realizowane są również ważne cele polskiej polityki zagranicznej.

"Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy, bo takie gesty są pamiętane przez lata i dzięki takim gestom będziemy na długo bardzo dobrze pamiętani, będziemy mogli bardzo dobrze rozwijać nasze relacje, przyjaźń z takimi państwami jak Ukraina czy inne kraje, którym pomagamy" - ocenił. (PAP)

Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Gabriela Bogaczyk, Szymon Zdziebłowski, Olga Zakolska

mmi/