Minister Rau uda się z wizytą do Wilna. Spotka się z prezydentem i premier Litwy

2021-09-05 11:07 aktualizacja: 2021-09-05, 11:10
 Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. PAP/Albert Zawada
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. PAP/Albert Zawada
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uda się w poniedziałek z oficjalną wizytą do Wilna, gdzie spotka się z prezydentem Republiki Litewskiej, premier Litwy i szefem dyplomacji - przekazało biuro rzecznika MSZ.

Jak przekazał resort, rozmowy z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem będą głównym elementem poniedziałkowego pobytu ministra Zbigniewa Raua w stolicy Litwy.

"Podczas spotkania ministrowie omówią najważniejsze zagadnienia z zakresu stosunków dwustronnych, polityki wschodniej i regionalnej, współpracy gospodarczej i naukowej; poruszą również problem mniejszości narodowej" - napisano w komunikacie i podano, że ministrowie przedyskutują ponadto problematykę polityki bezpieczeństwa oraz aktualnej sytuacji na granicy z Białorusią, a także otworzą wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności".

Szef polskiego MSZ spotka się także z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, przewodniczącą Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen oraz premier Ingridą Szimonyte.

"Ważnym elementem wizyty będą również odwiedziny Cmentarza na Antokolu, Uniwersytetu Wileńskiego oraz Centrum Nauk Fizycznych i Technologii" - przekazał MSZ.

W komunikacie przypomniano także, że wizyta Zbigniewa Raua odbędzie się z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. Polska - jak podkreślono - uznała niepodległość Litwy 26 sierpnia 1991 roku, a stosunki dyplomatyczne zostały wznowione 5 września 1991 roku. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski