Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich

2021-09-14 15:24 aktualizacja: 2021-09-14, 15:32
Playa Paraiso, Adeje, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, fot. PAP/Lech Muszyński
Playa Paraiso, Adeje, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, fot. PAP/Lech Muszyński
Kilkaset wstrząsów sejsmicznych dochodzących do magnitudy 4 zanotowano w ciągu ostatniej doby w rejonie Wysp Kanaryjskich. Jak ogłosił w komunikacie Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN), najwięcej wstrząsów wystąpiło na wyspie Palma.

Władze IGN podały, że najsilniejsze wstrząsy wystąpiły w gminie El Paso, usytuowanej na wyspie Palma. Dotychczas nie potwierdzono tam żadnych ofiar, ani zniszczeń.

Eksperci z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii (Involcan) wskazują, że na archipelagu w ostatnich dniach notowano niewielkie, choć liczne wstrząsy. Przypuszczają, że ruchy ziemi mają związek ze zwiększeniem aktywności wulkanu Cumbre Vieja. W jego rejonie od soboty zanotowano ponad 400 wstrząsów.

W obecnym roku zaobserwowano znaczący wzrost aktywności sejsmicznej również w regionie Andaluzji, na południu Hiszpanii. Tylko w styczniu i sierpniu zanotowano w okolicach miast Grenada i Malaga tysiące wstrząsów. Najsilniejsze przekroczyły magnitudę 4.

Wstrząsy powtórzyły się w tym regionie Hiszpanii 28 sierpnia. W ciągu zaledwie kilku godzin ziemia zadrżała w południowej części Andaluzji ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę ponad 4,9.

Marcin Zatyka (PAP)

js/