Wiceszef MSWiA: mamy wystarczające siły, aby sami zabezpieczyć granicę polsko-białoruską

2021-09-20 21:43 aktualizacja: 2021-09-21, 09:34
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Mamy wystarczające siły i środki, aby sami zabezpieczyć granice polsko-białoruską - ocenił w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że do tej pory skorzystanie z pomocy Frontexu w ochronie granicy nie jest konieczne.

W poniedziałek RMF FM powołując się na nieoficjalne ustalenia poinformowało, że Unia Europejska - po doniesieniach o śmierci migrantów przy granicy Polski z Białorusią - chce obecności Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Według RMF FM Frontex wyraził gotowość do udzielenia pomocy w ochronie granicy.

Siły i środki większe niż mógłby zapewnić Frontex

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki zaznaczył w rozmowie z PAP, że Polska ma siły i środki, aby samodzielnie zabezpieczyć granicę polsko-białoruską. Przypomniał też ostatnią wypowiedź szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który zapewnił, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG ma otrzymać w środę osiem nowoczesnych samochodów.

"Zaangażowane zostały duże siły i środki, większe niż mógłby zapewnić Frontex" - zaznaczył Grodecki. Dodał też, że do tej pory nie było oficjalnej propozycji KE odnośnie pomocy Frontexu.

W poniedziałek w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie po odprawie dowództwa SG, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef MSWiA poinformował o zwiększeniu sił na granicy Polski z Białorusią. "W dalszym ciągu musimy twardo bronić naszej granicy, bezpieczeństwa naszych obywateli, dlatego zwiększamy siły udziału żołnierzy w ochronie granicy" - podkreślił Kamiński.

"W najbliższych dniach około 500 żołnierzy będzie oddelegowanych do tego, żeby jeszcze większym stopniu uszczelniać sieć naszych patroli granicznych" - przekazał szef MSWiA. "Pojutrze Podlaski Oddział Straży Granicznej, tam gdzie jest najwięcej prób naruszenia naszej granicy, otrzyma osiem supernowoczesnych pojazdów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt elektroniczny" - dodał.

Zwłoki migrantów przy pasie przygranicznym

W niedzielę SG poinformowała o znalezieniu w pasie przygranicznym zwłok osób, które przedostały się przez granicę. Komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga podał w poniedziałek, że po polskiej stronie znaleziono zwłoki trzech migrantów, a z tego co wiadomo polskiej SG, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki jednej osoby - kobiety.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, w jednym śledztwie będzie wyjaśniać okoliczności śmierci tych osób. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mmi/