Szefowie MSZ państw V4, krajów nordyckich i bałtyckich m.in. o bezpieczeństwie w regionie

2017-05-30 21:05 aktualizacja: 2018-09-26, 22:47
Sopot, 30.05.2017. Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski (P) oraz współgospodarz spotkania, minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich. Spotkanie w formacie V4+NB8 odbywa się w Sopocie, 30 bm.  PAP/Adam Warżawa
Sopot, 30.05.2017. Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski (P) oraz współgospodarz spotkania, minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich. Spotkanie w formacie V4+NB8 odbywa się w Sopocie, 30 bm. PAP/Adam Warżawa
Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. "Nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny" - mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.

Spotkanie zorganizowane zostało w formacie V4+NB8 - z udziałem czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich - a jego współgospodarzem, obok szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, był minister spraw zagranicznych Norwegii.

"Rozmawialiśmy o wielu sprawach, a dyskusję zdominował problem bezpieczeństwa, ponieważ wiele państw naszej grupy leży w bliskim sąsiedztwie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego" - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na konferencji po spotkaniu. Dodał, że "wiele państw naszej dwunastki odczuwa skutki różnych incydentów, prowokacji ze strony rosyjskiej".

"Cała nasza dwunastka chce żyć w bezpiecznym, stabilnym otoczeniu i rozwijać konstruktywne pokojowe stosunki z naszymi sąsiadami" - podkreślił szef polskiego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende zaznaczył na konferencji, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, kraje nordyckie i bałtyckie "mają wiele pozytywnych perspektyw jeśli chodzi o wzmocnienie współpracy".

"Żyjemy teraz w takim świecie, w Europie, gdzie wyzwań jest sporo: nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny, problemem jest też migracja" - mówił Brende. Ocenił, że "niestety widzimy tylko wierzchołek góry lodowej". "Będzie jeszcze więcej wyzwań i z tym należy się liczyć w następnych latach" - dodał.

Szef norweskiej dyplomacji podkreślił, że to właśnie Unia Europejska "powinna dopilnować tego, aby kraje UE nie doznały wojen ani konfliktów". "Idea Europy to dalsza współpraca w różnych układach, to jest najlepsze możliwe zabezpieczenie i ubezpieczenie dla nas" - dodał.

Waszczykowski poinformował, że rozmowy w Sopocie dotyczyły też spraw europejskich, Brexitu, migracji, reformy UE a także regionalnych programów infrastrukturalnych i transportowych.

"Zakładamy, że UE nie powinna być teraz zakładnikiem Brexitu, kryzysu migracyjnego - musimy ją reformować" - powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, że "jeśli druga gospodarka europejska postanawia wyjść z Europy, to znaczy, że obywatele Wielkiej Brytanii czuli się nieusatysfakcjonowani członkostwem w UE a jeśli tak, to znaczy, że w UE trzeba coś naprawić".

Waszczykowski podkreślił, że Polska ma "jasną koncepcję, którą od jakiegoś czasu przedstawia". "Trzeba zdefiniować ponownie rolę instytucji europejskich, role Komisji Europejskiej, rolę Rady Europejskiej, relacji między europarlamentem a parlamentami narodowymi" - mówił.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że "dyskusja na temat reformy UE powinna zacząć się jak najszybciej i aby UE nie była zakładnikiem wieloletniego procesu rozwodowego z Wielką Brytanią". Ocenił, że "jeśli UE na wiele lat zakopie się w problemach dotyczących Brexitu, to inne państwa, mocarstwa, instytucje, będą rozwiązywały problemy za nas, a to na pewno będzie niezgodne z interesem UE" - powiedział Waszczykowski.

Format spotkań Wyszehradzkiej Czwórki z państwami nordyckimi i bałtyckimi został zainicjowany w 2013 r. przez Polskę i Szwecję. We wtorek przedstawiciele MSZ dwunastu państw spotkają się po raz piąty. (PAP)

bls/ mok/

TEMATY: