Proces byłej sekretarki obozu koncentracyjnego w przeddzień norymberskiej rocznicy

2021-09-28 13:20 aktualizacja: 2021-09-28, 13:18
Komora gazowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Fot. PAP/Adam Warżawa
Komora gazowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Fot. PAP/Adam Warżawa
W Niemczech rozpocznie się w czwartek proces 96-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarki obozu koncentracyjnego. Sąd dla nieletnich w mieście Itzehoe orzeknie w sprawie jej "współudziału w morderstwie w ponad 11 tys. przypadkach. Proces rozpocznie się dzień przed 75. rocznicą ogłoszenia przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze wyroków śmierci dla 12 przywódców III Rzeszy - podała we wtorek AFP.

Furchner, mieszkająca obecnie w domu opieki dla osób starszych w Hamburgu, między czerwcem 1943 a kwietniem 1945 r. była sekretarką Paula Wernera Hoppego, komendanta obozu koncentracyjnego Stutthof pod Gdańskiem. Kiedy zaczęła pracę miała zaledwie 18 lat, dlatego sprawę rozpatruje sąd dla nieletnich. W obozie zginęło 65 tys. osób. Prokuratura wskazała, że w obozie "systematycznie" mordowano "żydowskich więźniów, polskich partyzantów i radzieckich jeńców wojennych". Furchner odpowie też za "współudział w usiłowaniu zabójstwa".

Według prawnika Christopha Rueckela Furchner "wypisywała nakazy egzekucji i podawała na nich swoje inicjały".

Prokuratura dwukrotnie umorzyła śledztwo. Obecnie obrońca kobiety Wolf Molkentin twierdzi, że Furchner nie znała losu osób zatrzymanych. "Moja klientka pracowała wśród doświadczonych w zadawaniu przemocy esesmanów. Ale czy dzieliła ich wiedzę? Moim zdaniem to nie jest oczywiste" - oświadczył w wywiadzie dla "Spiegla". Wskazał, że w korespondencji między nazistowskimi urzędnikami używano "zaszyfrowanych" terminów, by sekretarze "niekoniecznie mogli je rozszyfrować".

7 października rozpocznie się też proces byłego strażnika obozu Sachsenhausen. Oskarżeni będą sądzeni co najmniej do czerwca przyszłego roku. (PAP)