Premier Morawiecki: mamy pełne poparcie wraz z Litwą i Łotwą w zakresie obrony przed wojną hybrydową

2021-10-06 11:25 aktualizacja: 2021-10-06, 17:28
Premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Radek Pietruszka
Mamy absolutnie pełne poparcie razem z Litwą i Łotwą w zakresie obrony przed wojną hybrydową, przed szturmem migracyjnym, prowadzonym przez reżim Łukaszenki - powiedział w środę na unijnym szczycie w Słowenii premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział, że podczas rozmów dało się dostrzec rosnące obawy przed zagrożeniami cyfrowymi, przed cyberterroryzmem, przed atakami cyberprzestępców. Zaznaczył, że dla wszystkich krajów UE jest dziś jasne, że za atakami hakerskimi bardzo często stoją państwa i są to nasi wschodni sąsiedzi.

Premier - w kontekście wschodnich sąsiadach - podkreślił, że "mamy absolutnie pełne wsparcie w zakresie obrony przed tą wojną hybrydową, przed tym szturmem migracyjnym, który jest w sztuczny sposób generowany przed pana Łukaszenkę, przez reżim Łukaszenki".

"Tutaj widać to bardzo wyraźnie jak na dłoni, że potrzebny był stan wyjątkowy, że nasze działania ochronne są potrzebne, że wszystkie te próby przyciągania migrantów z Iraku, Libii, Maroka, Egiptu i kilku innych krajów są mechanizmem, który ma doprowadzić do chaosu w UE, do kryzysu migracyjnego w UE. Dlatego mamy tutaj absolutnie, bezdyskusyjne poparcie - zarówno Polska jak i Litwa oraz Łotwa, bo nasze trzy kraje graniczą z Białorusią" - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że wschodnia granica UE, to także wschodnia granica Polski. "Broniąc tej granicy przed nieuprawnionym wejściem na nasze terytorium bronimy jednocześnie UE" - mówił szef rządu.

Premier: optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich

"W świecie kruchych i zmiennych sojuszy więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie. My patrzymy na to w sposób absolutnie jednoznaczny. Wszyscy, którzy próbują niuansować, próbują wywracać ten sojusz, to przeciwnicy Europy" - mówił Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że z tego powodu polski głos podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Słowenii jest bardzo jednoznaczny. "Optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich, za wsparciem UE we wszystkich jej wymiarach, również w wymiarze bezpieczeństwa, ale we współpracy z NATO" - podkreślił.

Morawiecki wyraził zadowolenie, że podczas dyskusji "dał się słyszeć ten głos również z wielu innych krajów".

(PAP)

Autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

js/