W Japonii otwarto pierwszy instytut badania tajfunów

2021-10-10 09:00 aktualizacja: 2021-10-10, 09:03
Fale wywołane przez tajfun. Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Fale wywołane przez tajfun. Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Instytut został otwarty na początku października na Uniwersytecie Narodowym w Jokohamie niedaleko Tokio, stając się pierwszym tego rodzaju w Japonii, kraju, który regularnie cierpi z powodu tajfunów - poinformowała agencja prasowa Kyodo.

Centrum Badań Naukowych i Technologicznych Tajfunów, utworzone 1 października, skupia ekspertów z sektora prywatnego i rządowego, a także środowiska akademickiego i ma na celu przewidywanie szkód spowodowanych przez tajfuny i opracowywanie ram środków zaradczych.

Centrum ma również na celu promowanie badań nad przekształceniem tajfunów w źródło energii odnawialnej, która może przyczynić się do osiągnięcia przez Japonię neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Hironori Fudeyasu, który kieruje ośrodkiem, powiedział podczas ceremonii otwarcia instytutu: „Jako badacz odczuwałem porażkę, patrząc na wielkie zniszczenia spowodowane przez tajfuny”/.../„Chcemy przeprowadzić dokładne badania, łącząc wysiłki z wieloma badaczami i wykorzystać ich wyniki dla społeczeństwa. Widzę światło przed nami” – powiedział Fudeyasu, który jest profesor meteorologii na uniwersytecie w prefekturze Kanagawa.

Niektórzy członkowie centrum są zaangażowani w projekt „Tajfun Shot”, który zajmuje się opracowaniem metody osłabienia siły tajfunu poprzez zrzucenie dużej ilości lodu do jego centrum z samolotu. W ramach projektu badane są również sposoby wykorzystania energii tajfunu za pomocą turbin zainstalowanych na bezzałogowych statkach morskich.

Do centrum dołączyli naukowcy z takich instytucji, jak Uniwersytet Tokijski, Uniwersytet Keio, Uniwersytet Nagoya, Uniwersytet w Kioto, Uniwersytet Ryukyus, Instytut Badań Meteorologicznych i finansowany przez państwo ośrodek badawczy Riken.

Centrum podało, że z sektora prywatnego uczestniczą w jego pracach: Kawasaki Heavy Industries Ltd. i Deloitte Tohmatsu Consulting LLC.(PAP)

dors/