"Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie polexit". Unijny komisarz Breton o wyroku TK

2021-10-11 09:32 aktualizacja: 2021-10-11, 11:42
Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton powiedział, że nie uwierzy „nawet przez sekundę”, że nastąpi „polexit” po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

"Czekamy na pisemną decyzję (...), a potem ją przeanalizujemy (...). Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie polexit" - oświadczył Breton w radiu France Inter, cytowany przez agencję Reutera.

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było "jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci", a "miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów".

Autor: Łukasz Osiński (PAP)

ja/