Gowin: będę rekomendował głosowanie za skróceniem kadencji parlamentu

2021-10-12 13:38 aktualizacja: 2021-10-12, 16:07
Lider Porozumienia Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Lider Porozumienia Jarosław Gowin. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Będę rekomendował głosowanie za skróceniem kadencji parlamentu – powiedział we wtorek w Poznaniu lider Porozumienia Jarosław Gowin. Przyznał, że o planach złożenia wniosku w tej sprawie rozmawiał z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W sobotę w Poznaniu Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że klub parlamentarny Koalicji Polskiej złoży w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu, bo - jak mówił - "obecny rząd nie może dłużej trwać". Przekonywał, że to "konkretna propozycja rozwiązania kryzysu społeczno-politycznego, w którym tkwimy już od kilku dobrych miesięcy". Wymienił szereg powodów, które skłaniają do złożenia takiego wniosku i przyznał, że czarę goryczy przepełnił ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

We wtorek w Poznaniu Jarosław Gowin powiedział, że rząd powinien podjąć natychmiastowe rozmowy z Komisją Europejską nt. sposobu wyjścia z impasu wywołanego wyrokiem TK. Podkreślił, że Trybunał potwierdzał w poprzednich latach, że konstytucja jest najwyższym aktem prawnym w Polsce, ostatni wyrok TK - jak ocenił - "tylko na pozór dotyczy tej samej sprawy".

"W rzeczywistości ten wyrok jest skrajnie niebezpieczny z punktu widzenia naszego kraju. Jest kolejnym etapem automarginalizacji Polski w Unii Europejskiej, radykalnego osłabienia naszej pozycji. W rzeczywistości wyrok TK uderza w samo sedno porządku prawnego UE" - powiedział.

"Wiadomo już, że KE podjęła działania, które mogą skończyć się uruchomieniem wobec Polski sankcji. One sprawią, że na kolejne miesiące zablokowane zostaną środki z Krajowego Planu Odbudowy, a być może także środki z nowego budżetu unijnego" - dodał. Jak podkreślił, "te pieniądze się Polsce należą; polskie społeczeństwo nie może być karane za błędną politykę rządu".

Rekomendacja Gowina

Gowin pytany o to, czy Porozumienie jest gotowe na wcześniejsze wybory, Gowin powiedział, że jeżeli zostanie złożony wniosek w sprawie skrócenia kadencji parlamentu, będzie rekomendował władzom partii i parlamentarzystom Porozumienia zagłosowanie za skróceniem kadencji.

Przyznał, że na temat przygotowywanego wniosku rozmawiał z liderem PSL.

"Rozmawialiśmy na ten temat przed publicznym zgłoszeniem czy zapowiedzią tego wniosku, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował mnie o takim zamiarze. Oczywiście ja dzisiaj nie mogę przesądzać, jakie będzie stanowisko Porozumienia, bo to będzie należało do zarządu partii, ale mogę powiedzieć, że moja rekomendacja będzie na tak" – powiedział.

"Dzisiaj za wcześnie jest, by mówić o przyszłych konfiguracjach wyborczych, natomiast, tak jak deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz, również my uważamy, że między Platformą (Obywatelską) a PiS powinna powstać lista centroprawicowa. Jestem przekonany, że takich środowisk, które będą chciały współtworzyć tę listę, jest wiele" - dodał.

Gowin: rządzący lekceważą protesty społeczne

Gowin zwrócił się do "wszystkich sympatyków, wyborców, działaczy Zjednoczonej Prawicy, którzy rozumieją, że werdykt TK i frontalna konfrontacja polskiego państwa z UE jest szkodliwa z punktu widzenia naszego interesu narodowego". Podkreślił, że rząd powinien podjąć natychmiastowe rozmowy z KE nt. sposobu wyjścia z impasu wywołanego wyrokiem TK.

"Widać wyraźnie, że rządzący nie chcą się na to zdecydować, lekceważą protesty społeczne. Dlatego tak ważna jest oddolna presja samych wyborców PiS.  Zwracam się z apelem do tych spośród nich, którzy wiedzą, że alternatywą dla silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej jest wpadniecie przez nasz kraj w orbitę wpływów Rosji" – powiedział. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

mmi/