Prezydent: trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich. Rozstrzygnięcie konkursu Lider Dostępności

2021-10-13 14:26 aktualizacja: 2021-10-13, 14:23
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Andrzej Lange
Rozstrzygnięto VI edycję konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. "Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy ten konkurs" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

"To bardzo ważne nagrody, które dotyczą przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu" – mówił prezydent.

Andrzej Duda zwracał uwagę, że aby zostać laureatem konkursu "Lider Dostępności" nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować "z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej". "To jest zawsze to coś więcej, nie tylko samo spełnienie obowiązujących przepisami wymagań. Za to z całego serca dziękuję, za to, że te budynki i obiekty są piękne, za to, że one ubarwiają, upiększają przestrzeń publiczną, za to, że nasze miasta, miejscowości wyglądają dzięki tym budynkom lepiej. One w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu służą i są publiczne. Nie tylko dlatego, że są dostępne, ale także dlatego, że radują serce i duszę" – mówił prezydent.

Wyraził też nadzieję, że konkurs będzie się odbywał w kolejnych latach, aż do momentu, gdy cała nasza przestrzeń publiczna stanie się w pełni "publiczna" i w pełni dostępna. "To kwestia wymogu cywilizacyjnego. Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy "Lider Dostępności" – powiedział prezydent Duda.

Zasiadająca w kapitule konkursu Anna Aneta Tomczak z Towarzystwa Urbanistów Polskich podkreśliła, że "Lider Dostępności" to konkurs niezwykły, który promuje nie tylko budynki i przestrzenie, ale przede wszystkim ludzką empatię i wrażliwość na to, co nas otacza.

"Władze są zobowiązane do dostosowania tej przestrzeni"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała, że to nie osoby z niepełnosprawnościami mają dostosować się do przestrzeni publicznej, ale osoby sprawujące władze są zobowiązane do dostosowania tej przestrzeni. "Dlatego od sześciu lat wyznaczamy sobie bardzo ambitne cele" – mówiła Maląg, wskazując, że w ostatnich latach diametralnie wzrosły nakłady na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że jej resort – realizując od trzech lat program Dostępność Plus – działa na rzecz tego, by otaczająca nas przestrzeń była pozbawiona barier. "Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka. Dopóki nie przełamiemy barier, które tkwią w nas samych, ciężko będzie nam przełamywać bariery architektoniczne" – argumentowała.

Wyniki konkursu

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach.

W kategorii przestrzeń publiczna wyróżniony został Park Miejski w Stargardzie Gdańskim.

W kategorii obiekt usług lokalnych nagrodzono Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkołę Podstawową nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie.

Dom Marzeń w Gdyni został nagrodzony w kategorii obiekt mieszkalny/hotelowy.

Z kolei w kategorii obiekt biurowo-handlowy nagrodzono: budynek biurowo-usługowy "Nowy Targ" we Wrocławiu oraz Varso Place.

Stacja metra Młynów w Warszawie została nagrodzona w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej.

W kategorii obiekt zabytkowy nagrodzono Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii architekt/urbanista nagrodzony został Krzysztof Chwalibóg, w latach 1991-2000 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny "Lider Dostępności" organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami. (PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

ja/