Hiszpania proponuje Komisji Europejskiej utworzenie przejściowych stref dla imigrantów w Afryce

2021-10-16 17:39 aktualizacja: 2021-10-16, 17:40
Fot. PAP/EPA/JAVIER FUENTES FIGUEROAA
Fot. PAP/EPA/JAVIER FUENTES FIGUEROAA
Rząd Hiszpanii przedstawił KE plan utworzenia przejściowych stref dla imigrantów w północnej części Afryki. Dzięki nim, jak twierdzą władze w Madrycie, można byłoby powstrzymać nasilające się zjawisko napływu nielegalnych przybyszów do południowej części UE.

Jak podał w sobotę powołujący się na źródła w MSW Hiszpanii portal 20 Minutos, szef resortu Fernande Grande-Marlaska przedstawił już władzom KE plan utworzenia tzw. stref przyjęcia, czyli tymczasowych miejsc pobytu dla zmierzających w kierunku Europy Afrykańczyków. Projekt ten przekazał 8 października unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvie Johansson.

Zgodnie z tym dokumentem strefy przejściowe, w których tymczasowo mogliby przebywać kierujący się do UE Afrykańczycy, miałyby powstać m.in. w Algierii oraz Mauretanii. Służyłyby one powstrzymaniu nasilającej się presji migracyjnej na państwa południa Europy.

Zdaniem 20 Minutos projekt utworzenia stref przejściowych cieszy się też poparciem władz Cypru, Grecji, Włoch oraz Malty.

Według hiszpańskich mediów Madryt zmienił swoją politykę dotyczącą przyjmowania nielegalnych imigrantów po wdarciu się do Ceuty, północnoafrykańskiej enklawy Hiszpanii, ponad 12 tys. przybyszów z Maroka i państw Afryki Subsaharyjskiej pomiędzy 17 a 19 maja 2021 r. Do sytuacji tej doszło wraz z tymczasowym odstąpieniem przez Rabat od pilnowania granicy.

Dziennik "El Independiente" wskazuje, że MSW Hiszpanii niebawem rozpoczęło masowe deportacje przybyszów do państw ich pochodzenia. Potwierdził, że w ostatnich miesiącach rząd Pedro Sancheza wynajmował od prywatnych spółek statki pasażerskie, aby deportować nimi nielegalnych imigrantów. (PAP)

autor: Marcin Zatyka