We wtorek debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Głos zabierze premier Morawiecki

2021-10-18 11:42 aktualizacja: 2021-10-18, 12:51
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
We wtorek rano w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego" z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Debata rozpocznie się o godz. 9 na sali plenarnej i ma potrwać do godz. 13. Jako pierwszy głos ma zabrać przedstawiciel słoweńskiej prezydencji w Radzie UE. Następnie, zgodnie ze wstępnym harmonogramem PE, przemawiać będzie szefowa KE, a po niej Morawiecki.

Służby PE przekazały PAP, że nie ma limitów dla szefowej KE ani polskiego premiera, jeśli chodzi o czas wypowiedzi.

Następnie w debacie głos zabiorą europosłowie w imieniu grup politycznych - Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych, Tożsamości i Demokracji, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Lewicy. Lista mówców podczas wtorkowej debaty nie jest jeszcze gotowa. Najczęściej w debatach z udziałem głów państw i szefów rządów w imieniu grup głos zabierali ich przewodniczący lub wiceprzewodniczący.

Potem wystąpią ci europosłowie, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w debacie. Po ich wypowiedziach głos ponownie zabiorą kolejno: polski premier, szefowa KE i przedstawiciel słoweńskiej prezydencji w Radzie UE, a następnie znów przedstawiciele grup politycznych.

Z Luksemburga Łukasz Osiński (PAP)

mmi/