Rzymski rajd śladami Jana Pawła II

2017-06-17 20:30 aktualizacja: 2018-10-05, 19:18
Rzym, Włochy, 17.06.2017. Ambasador Janusz Kotański  (P) prowadzi uczestników rajdu ulicamy Rzymu. Rajd śladami Karola Wojtyły odbył się 17 bm. w Rzymie. Spacer, zorganizowany przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, był okazją do poznania miejsc, z którymi przyszły papież związany był jako młody ksiądz i metropolita krakowski. Rajd poprowadził ambasador RP Janusz Kotański. (mr) PAP/Grzegorz Gałązka PAP © 2017 / Grzegorz Gałązka
Rzym, Włochy, 17.06.2017. Ambasador Janusz Kotański (P) prowadzi uczestników rajdu ulicamy Rzymu. Rajd śladami Karola Wojtyły odbył się 17 bm. w Rzymie. Spacer, zorganizowany przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, był okazją do poznania miejsc, z którymi przyszły papież związany był jako młody ksiądz i metropolita krakowski. Rajd poprowadził ambasador RP Janusz Kotański. (mr) PAP/Grzegorz Gałązka PAP © 2017 / Grzegorz Gałązka
Rajd śladami Karola Wojtyły odbył się w sobotę w Rzymie. Spacer, zorganizowany przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, był okazją do poznania miejsc, z którymi przyszły papież związany był jako młody ksiądz i metropolita krakowski.

Rajd, który poprowadził ambasador RP Janusz Kotański, rozpoczął się na Papieskim Uniwersytecie świętego Tomasza z Akwinu Angelicum. W 1946 roku, tuż po święceniach w Krakowie młody ksiądz Wojtyła przyjechał na tę rzymską uczelnię, by kontynuować studia na Wydziale Teologicznym i napisać doktorat. Mieszkał wówczas w Kolegium Belgijskim w Rzymie. W czerwcu 1948 roku zrobił doktorat, a tematem jego rozprawy były zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża.

Podczas wizyty na Angelicum około 80 uczestnikom rajdu zaprezentowano pracę doktorską księdza Wojtyły i jego wniosek o przyjęcie na uczelnię oraz legitymację studencką.

Na trasie rzymskiego spaceru był też Papieski Uniwersytet Gregoriański, gdzie Wojtyła również bywał. W 1976 roku jako metropolita krakowski uczestniczył w kongresie na tej uczelni i wygłosił odczyt na temat fenomenologii czynu.

Kolejnymi etapami rajdu były Polski Papieski Instytut Kościelny i Radio Watykańskie. Spacer zakończył się w polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika niedaleko Placu Weneckiego. W kościele tym kardynał Wojtyła odprawił tuż przed konklawe w 1978 roku mszę za zmarłego wtedy papieża Jana Pawła I.

W Radiu Watykańskim zwiedzano studio, w którym kardynał Wojtyła w latach 1972-1978 był 21 razy gościem programów polskiej redakcji rozgłośni. Wisi tam pamiątkowa tablica.

Na zakończenie sobotniego spotkania wykład o Janie Pawle II wygłosił jego przyjaciel, profesor Uniwersytetu Laterańskiego Stanisław Grygiel.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mal/