Obraz namalowany przez Winstona Churchilla sprzedany za ponad 2 miliony dolarów

2021-10-21 14:40 aktualizacja: 2021-10-21, 14:45
Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHOLZ
Fot. PAP/EPA/MARKUS SCHOLZ
Obraz "Most nad Aix-en-Provence", namalowany jako hołd francuskiemu malarzowi Paul Cezannowi, sprzedano w domu aukcyjnym Christie's za 2,3 mln dolarów - podała w czwartek agencja EFE.

Obraz przedstawia idylliczny krajobraz południowej Francji, który wcześniej dwukrotnie utrwalił francuski postimpresjonistyczny malarz Paul Cezanne.

Dom aukcyjny Christie's wystawił wiele prac byłego premiera Wielkiej Brytanii, który swoją twórczość rozpoczął podczas I Wojny Światowej w wieku 40 lat.

"Churchill oddał się malarstwu, co było sposobem na odwrócenie uwagi od pogłębiającej się depresji i rosnącej presji wynikającej z jego kariery politycznej. Malarstwo stało się jego wielką pasją" - powiedział Nicholas Orchard, dyrektor oddziału brytyjskiej i irlandzkiej sztuki współczesnej w Christie's.

W marcu tego roku należący do kolekcji aktorki Angeliny Jolie obraz przedstawiający meczet Księgarzy w Marrakeszu stał się najdroższym obrazem byłego brytyjskiego premiera sprzedanym na aukcji. Osiągnął cenę prawie 11,5 mln dolarów. (PAP)

kgr/