Wichury w całym kraju. Cztery osoby zginęły, siedem rannych na Dolnym Śląsku. Alerty RCB dla dziewięciu województw

2021-10-21 16:12 aktualizacja: 2021-10-22, 08:02
Cztery osoby zginęły na Dolnym Śląsku w wyniku wichur, które przechodzą przez region. Trzy zginęły w wypadkach samochodowych, a jedna w wyniku zawalenia się ściany budynku. W całym kraju szaleją wichury. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia

Jak powiedziała PAP Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej PSP, ratownikom nie udało się uratować robotnika w Siechnicach, na którego, po silnym podmuchu wiatru, zawaliła się ściana budynku.

Warunki atmosferyczne przyczyniły się do śmierci mężczyzny na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Rusko. Porywisty wiatr zepchnął z drogi prowadzony przez niego samochód dostawczy.

Dwie osoby zginęły też we Wrocławiu na ulicy Żużlowców. Na auto, którym jechały spadło drzewo.

Cwynar podała, że w wyniku wichur w regionie siedem osób odniosło obrażenia. To w większości również wypadki komunikacyjne – uderzenie konaru w pojazd lub najechanie na powalone drzewo.

Do tej pory strażacy w związku z warunkami atmosferycznymi interweniowali na Dolnym Śląsku ponad 1,6 razy.

Silny wiatr i burze na Warmii i Mazurach

Burze, którym towarzyszą gwałtowne porywy silnego wiatru przechodzą też nad woj. warmińsko-mazurskim. Straż pożarna dostaje wciąż powiadomienia o drzewach, które spadły na samochody czy budynki.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie powiedział PAP, że wichura nadciągnęła od zachodu i tam odnotowano pierwsze uszkodzenia budynków. Silny wiatr uszkodził dachy m.in. powiecie Iławskim, w Lubawie i dwóch miejscowościach pod Nowym Miastem Lubawskim - w Bratianie i Bałdówki Małe.

W Olsztynie powalone silnym wiatrem drzewa spadły na cztery auta (nikt nie ucierpiał), drzewo spadło też na garaż przy ul. Zientary-Malewskiej. W dzielnicy Dajtki silny podmuch uszkodził dach na domu pomocy społecznej przy ul. Brzozowej. Uszkodzeniu uległ dach budynku przy ul. Cementowej.

Silny wiatr zerwał liście z drzew, połamane gałęzie tarasują wiele osiedlowych chodników, czy alejek w parkach, na chodnikach jest mokro i ślisko.

Zachodniopomorskie. Ponad 560 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

Tymczasem w Zachodniopomorskiem strażacy ponad 560 razy wyjeżdżali od rana do interwencji związanych z silnym wiatrem - poinformował po południu rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak.

Najwięcej interwencji było w powiatach gryfińskim - 56, myśliborskim - 54, stargardzkim - 43 i goleniowskim - 42.

Strażacy wyjeżdżają głównie do powalonych drzew i złamanych gałęzi, kilka osób zostało poszkodowanych. W Gryfinie, po tym, jak drzewo spadło na samochód, ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala. Poszkodowanych zostało także trzech pasażerów pociągu, który zderzył się z drzewem powalonym na tory w pobliżu Gryfic.

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa zachodniopomorskiego. Wiatr może osiągać prędkość w porywach do 100 km/h, a w pasie nadmorskim do 110 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do piątkowego poranka. 

Drzewa powalone na tory utrudniają przejazd pociągów

Drzewa powalone na tory przez silny wiatr w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim utrudniają przejazd pociągów - poinformował PAP Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dodał, że służby śledzą alerty pogodowe i reagują.

Jak poinformowały w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., drzewa powalone na tory przez silny wiatr na terenach województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego utrudniają przejazd pociągów. Zmiany w komunikacji występują m.in. na liniach Węgliniec – Jelenia Góra, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Szczecin - Kostrzyn. We wszystkich lokalizacjach służby techniczne PLK usuwają drzewa.

"Do godziny 14 stwierdzono 13 przypadków zmian w komunikacji. W Opolu, Poznaniu i we Wrocławiu powołane zostały specjalne zespoły składające się z przedstawicieli PLK i przewoźników, które nadzorują ruch kolejowy w regionach" - powiedział Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Dodał, że służby dyżurne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na bieżąco śledzą komunikaty pogodowe. "W stałej gotowości jest ponad 160 zespołów szybkiego usuwania usterek. PLK są w kontakcie z przewoźnikami, by w przypadku wystąpienia zmian na sieci prowadzić sprawną komunikację" - zaznaczył.

Dodał, że pociągi kierowane są trasami zmienionymi, a - jeżeli sytuacja tego wymaga - przewoźnicy organizują komunikację zastępczą. "Podróżni w pociągach zatrzymanych na stacjach są informowani o sytuacji i możliwościach dalszych podróży" - przekazano.

W czwartek Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem w całym kraju strażacy interweniowali ponad 3,2 tys. razy. W wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły, a siedem zostało rannych.

Olsztyn. Wiatr uszkodził dach szkoły podstawowej nr 2

Silny wiatr uszkodził dach na budynku szkoły podstawowej nr 2 w Olsztynie, na ogrodzenie szkoły podstawowej przy ul, Kętrzyńskiego spadło drzewo - poinformowała straż pożarna. Wiatr, po kilku godzinach spokoju, znowu się wzmaga.

Straż pożarna w Olsztynie poinformowała PAP, że wiatr uszkodził dach na szkole podstawowej nr 2 w centrum Olsztyna. "Obluzowały się tam dachówki, strażacy z wysięgnika je poprawiali" - poinformowała PAP straż pożarna.

Dyrekcja szkoły poinformowała rodziców, że zagrożony teren odgrodzono taśmą, a wejście do budynku możliwe jest tylko od strony ul. Piłsudskiego.

Straż pożarna poinformowała PAP, że drzewo upadło na ogrodzenie szkoły podstawowej przy ul. Kętrzyńskiego. "Budynek na szczęście nie został uszkodzony" - podała straż pożarna.

Od godziny wiatr w Olsztynie i okolica ponownie się wzmaga. Mieszkańcy otrzymali SMS-y z alertem o silnym wietrze. 

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Ze względu na silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła specjalne powiadomienia z ostrzeżeniem do mieszkańców dziewięciu województw, głównie w północnej części kraju. Zgodnie z prognozami IMGW prędkość wiatru może gdzieniegdzie sięgnąć nawet 100 km/h. Smsy z ostrzeżeniem o silnym wietrze przesłano do odbiorców w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim.
 

Autorzy: Sonia Otfinowska, Piotr Doczekalski, Marcin Chomiuk, Elżbieta Bielecka

js/ mar/