Rybia skóra dopuszczona jako implant w chirurgii

2021-10-22 16:08 aktualizacja: 2021-10-22, 16:04
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Skóra islandzkich dorszy została dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także do leczenia przewlekłych ran – poinformował w piątek Iceland Monitor.

Największym odbiorcą islandzkich produktów ze skóry ryb są Stany Zjednoczone. „Rynek amerykański jest najbardziej postępowy, jeśli chodzi o nowe technologie i nowe produkty na rynku biotechnologicznym” – stwierdził dyrektor generalny firmy Kerecis, wytwarzającej "rybie implanty" i dodał, że „zezwolenie wydane przez FDA otworzy nowe, międzynarodowe rynki".

Bogata w kwasy tłuszczowe skóra dorszy przed otrzymaniem certyfikatu amerykańskiej instytucji była dobrze znana w Islandii i stosowana przez medyków „zewnętrznie i wewnętrznie w leczeniu operacyjnym nagłych stanów i w rehabilitacji”.

Rybia skóra po przeszczepieniu na uszkodzoną ludzką tkankę namnaża własne komórki i stopniowo przekształca się w żywą tkankę. „Delikatnie przebudowana” skóra dorsza zachowuje w najwyższym stopniu podobieństwo do tkanki ludzkiej skóry. Nie istnieje ryzyko przenoszenia chorób pomiędzy zimnowodnymi rybami a ludźmi” – wyjaśniają islandzcy eksperci. (PAP)

js/