Hiszpania. Powstał pomysł zbombardowania wyspy La Palma

2021-10-27 13:35 aktualizacja: 2021-10-27, 20:16
Wraz z nasiloną pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem emisją lawy z wulkanu Cumbre Vieja reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera Casimiro Curbelo zaproponował, aby hiszpańskie wojsko “bombardowało tereny na La Palmie”, w celu wyznaczenia bezpiecznego kierunku spływania magmy.

W rozmowie z regionalnymi mediami kanaryjski polityk sprecyzował, że nie sugeruje użycia “ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb”.
 
Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby “zabezpieczyć” przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera.
 
Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę.
 
“Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy?” - powiedział kanaryjski polityk, cytowany w środę m.in. przez dziennik “Canarias7”.
 
Tymczasem według hiszpańskich wulkanologów podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Wskazują oni, że wydostająca się z otworów magma wyrzucana była we wtorek rano na wysokość ponad 20 m.
 
Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.
 
Marcin Zatyka (PAP)
io/