Czołgi Abrams niedługo trafią do Polski. Nasi żołnierze na szkoleniu w USA
Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, w związku z tymi przygotowaniami, pierwsi polscy czołgiści wyjechali do USA na szkolenia.
"Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP. Pierwsi polscy żołnierze są już w drodze do Idaho w USA, by zdobywać niezbędne know-how do szkolenia przyszłych załóg tych maszyn" - poinformował na Twitterze Błaszczak.
Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów #Abrams w Siłach Zbrojnych RP. Pierwsi polscy żołnierze są już w drodze do Idaho w USA, by zdobywać niezbędne know-how do szkolenia przyszłych załóg tych maszyn. pic.twitter.com/wEiYjrlulX
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) October 27, 2021
Zakup od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3, zapowiedzieli w lipcu wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON. Czołgi mają stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Wartość kontraktu zawierającego pakiet logistyczny i szkoleniowy wyniósł 23 mld 300 mln zł.
Za procedurę zakupu i wprowadzenia do służby przeprowadzenie nowych czołgów odpowiada inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Jabłoński(PAP)
Autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Jakub Borowski
dsk/