Nowa formacja w Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Kaczyński i Adam Bielan ogłosili zawarcie umowy o współpracy

2021-10-29 14:45 aktualizacja: 2021-10-30, 07:20
Jarosław Kaczyński i Adam Bielan, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Kaczyński i Adam Bielan, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prawo i Sprawiedliwość zawarło umowę o współpracy z Partią Republikańską. Podjęliśmy decyzję o wspólnym starcie w kolejnych wyborach - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Jestem bardzo rad z tego, że nasza koalicja wzbogaciła się o nową formację" - podkreślił.

Jarosław Kaczyński i Adam Bielan ogłosili w piątek zawarcie umowy o współpracy między PiS a Partią Republikańską.

Kaczyński przypomniał w piątkowym oświadczeniu, że dwa dni temu odbyła się konferencja prasowa, na której zostało ogłoszone zawarcie porozumienia z grupą OdNowa RP. "Był tutaj pan minister Marcin Ociepa, a dzisiaj mamy pana prezesa, europosła Adama Bielana" - powiedział prezes PiS.

Jak dodał, umowa z Partią Republikańską została zawarta już wcześniej. "Ale czekaliśmy z jej ogłoszeniem do momentu, kiedy wszystkie sprawy w naszej koalicji będą załatwione" - mówił Kaczyński. "To jest umowa o współpracy, która określa różne szczegóły tej współpracy. To jest jednocześnie umowa, która jest podjęciem decyzji o wspólnym wystąpieniu w kolejnych wyborach parlamentarnych i także kolejnych wyborach europejskich, samorządowych. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli także wspólnego kandydata na prezydenta" - zaznaczył prezes PiS.

"To dobre wydarzenie i kolejny krok, by ten mały wstrząs w naszej koalicji przeszedł ostatecznie do historii. Jestem bardzo rad z tego, że doszło do tego porozumienia. Jestem rad tego, że nasza koalicja wzbogaciła się o nową formację, można powiedzieć o nowy nurt i sądzie, że to będzie nurt ważny" - podkreślił Kaczyński. 

Bielan: wierzymy, że trzecia kadencja ZP jest na wyciągnięcie ręki 

"Ta umowa - dość obszerna, 32 punkty - była negocjowana bardzo szybko. Została podpisana już 1 października i w zasadzie została wynegocjowana w niecały miesiąc, dlatego właśnie, że mamy wspólny cel" - oświadczył Bielan.

Wskazał, że tym celem jest jak najlepsze rządzenie przez najbliższe dwa lata, do kolejnych wyborów. "Po to, żeby to rządzenie było jak najlepsze, rząd musi się cieszyć stabilną większością w parlamencie i dzięki tej umowie, dzięki szeregowi innych ruchów politycznych, udało się tę bezpieczną większość utrzymać" - dodał europoseł.

Polityk podkreślił, że umowa reguluje m.in. wspólny start w wyborach parlamentarnych, samorządowych, europejskich i prezydenckich po to, by Zjednoczona Prawica - zdaniem Bielana "najbardziej udany projekt w historii polskiej prawicy" - kontynuowała władzę również po kolejnych wyborach.

"My, jako środowisko Partii Republikańskiej głęboko wierzymy w to, że ten historyczny sukces, czyli trzecia kadencja, jest na wyciągnięcie ręki. Jeżeli będziemy nadal dobrze rządzić przez kolejne dwa lata i będziemy kontynuować dobrą zmianę, dobre reformy w naszym kraju, to, jestem głęboko przekonany, że wygramy w rok 2023 i w kolejnych latach" - oświadczył Bielan. (PAP)

Autorzy: Edyta Roś, Rafał Białkowski, : Aleksandra Rebelińska