O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Włochy: rekordy temperatur w kolejnym dniu fali upałów

49 stopni Celsjusza - taka była odczuwalna temperatura w sobotę w mieście Ferrara w regionie Emilia-Romania na północy Włoch, choć termometr pokazywał 37 stopni.

Tourists cool off in the river Arno during a hot summer day in Florence, Italy, 11 July 2016.  EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MAURIZIO DEGL' INNOCENTI
PAP/EPA © 2017 / MAURIZIO DEGL' INNOCENTI / Tourists cool off in the river Arno during a hot summer day in Florence, Italy, 11 July 2016. EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MAURIZIO DEGL' INNOCENTI

W kolejnym dniu upałów w 15 z 20 regionów odczuwalna temperatura wyniosła w sobotę ponad 40 st.

Eksperci włoskiego lotnictwa wojskowego prowadzący pomiary temperatur podali, że na drugim miejscu po Ferrarze jest miasto Termoli w Molise na południu, gdzie odczuwalna temperatura wyniosła 46 stopni Celsjusza. Bardzo gorąco było też na Sardynii.

Od Piemontu po Sycylię z powodu dużej wilgotności powietrza i gorącego wiatru odczuwalna temperatura przekracza 40 stopni. We Włoszech to najgorętszy czerwiec od 150 lat, czyli odkąd notuje się pomiary temperatur.

W dziewięciu miastach ministerstwo zdrowia ogłosiło w sobotę pomarańczowy alarm, który oznacza zagrożenie dla zdrowia osób najsłabszych, czyli dzieci, chorych i ludzi starszych. Stan alarmowy obowiązuje w miastach Ankona, Campobasso, Florencja, Frosinone, Mediolan, Pescara, Rieti, Triest i Werona.

Pogarsza się susza w wielu częściach Włoch. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Nizinie Padańskiej na północy kraju. Związek rolniczy Coldiretti poinformował, że w Piemoncie zniszczeniu uległo 40 proc. paszy dla zwierząt i 25 proc. upraw zbóż.

W stołecznym regionie Lacjum opada poziom wody w jeziorze Bracciano, które służy jako rezerwa wodna dla Rzymu. Kryzys ten spowodowała nie tylko ostatnia fala upałów, ale także sucha wiosna i zima.

Od początku roku w Wiecznym Mieście odnotowano tylko 17 deszczowych dni, podczas gdy średnio w pierwszym półroczu jest ich około 50.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ mc/

Tematy

Zobacz także

  • Kuchnia włoska. Fot. CookShootsFood/Adobe Stock
    Kuchnia włoska. Fot. CookShootsFood/Adobe Stock

    Kuchnia włoska wyróżniona przez UNESCO. Zapadła decyzja

  • Helikopter (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO
    Helikopter (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

    W Abruzji trwają poszukiwania zaginionego w górach Polaka

  • Siedziba Sądu Najwyższego Włoch. Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO
    Siedziba Sądu Najwyższego Włoch. Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

    Włoski Sąd Najwyższy wydał zgodę na przekazanie Niemcom Ukraińca podejrzanego o atak na Nord Stream

  • fot. PAP/EPA/ANSA/Diego Petrussi
    fot. PAP/EPA/ANSA/Diego Petrussi

    We Włoszech w wyniku powodzi zeszła lawina błotna. Jedna osoba nie żyje, jedna jest poszukiwana

Serwisy ogólnodostępne PAP