Projekt reformy wymiaru sprawiedliwości. Terlecki: myślę, że trafi do Sejmu przed najbliższym posiedzeniem

2021-11-03 10:06 aktualizacja: 2021-11-03, 12:36
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Fot. PAP/Radek Pietruszka
Myślę, że projekt ws. reformy wymiaru sprawiedliwości trafi do Sejmu przed najbliższym posiedzeniem - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

W niedzielę Terlecki powiedział w TVP Kraków, że projekt ustawy o Izbie Dyscyplinarnej trafi do Sejmu prawdopodobnie za tydzień i nie będzie dotyczył tylko Izby Dyscyplinarnej i będzie to "całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości".

Jak dodał, ustawa zlikwiduje dotychczasową Izbę Dyscyplinarną, ponieważ ta się nie sprawdziła. Ustawa ma też przynieść nowy system dyscyplinowania sędziów. "Nie będzie tak, że sędziowie nie będą poza kontrolą jakąkolwiek – jak to było dotychczas" – podkreślił Terlecki.

Wicemarszałek był pytany w środę, kiedy pierwsze projekty dotyczące reformy sądownictwa trafią do Sejmu. "Sejm będzie nie w przyszłym, ale dopiero w następnym tygodniu. Myślę, że przed posiedzeniem już ten projekt się pojawi" - odpowiedział.

Dopytywany, czy będzie to projekt likwidujący Izbę Dyscyplinarną, Terlecki potwierdził.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 16 i 17 listopada.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 4 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Po niespełna dwóch miesiącach, 7 września, Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE podała wówczas, że uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

W ubiegłym tygodniu TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

io/