Prezydent składa projekt ustawy o sędziach pokoju. Kukiz: jest świetny

2021-11-04 12:27 aktualizacja: 2021-11-04, 17:04
Prezydent Andrzej Duda i  poseł na Sejm RP Paweł Kukiz Fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda i poseł na Sejm RP Paweł Kukiz Fot. PAP/Andrzej Lange
Dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną dziś skierowane do Sejmu - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem wprowadzenie tej instytucji przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał inicjatywę ustawodawczą dot. projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy – przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju.

Podczas uroczystości prezydent wskazał, że rozmowę na temat sędziów pokoju rozpoczął z posłem Pawłem Kukizem już "bardzo dawno". "To początkowo był po prostu pomysł tego, aby udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach (...) spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela" - zaznaczył Duda.

Jego zdaniem, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju daje także nadzieję na zwiększenie szacunku do wymiaru sprawiedliwości w polskim społeczeństwie oraz przekonania o jego dobrym funkcjonowaniu i sprawiedliwości. Jak ocenił, przyniesie też skutki w postaci uproszczenia i przyspieszenie procedur.

Dziś - oświadczył prezydent - dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy.

Prezydent: sądy pokoju odciążą sądy rejonowe 

Sądy pokoju w jakimś sensie wracają jako instytucja szczególna, która odciąży sądy rejonowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nowe sądy mają zajmować się najprostszymi sprawami, które blokowały pracę sądów rejonowych.

Prezydent powiedział, że jego propozycja zakłada ustanowienie sądów pokoju jako nowej kategorii sądów w ramach sądownictwa powszechnego. "Wiemy o tym, że sądy pokoju były w Polsce w okresie międzywojennym. Więc ta instytucja w jakimś sensie wraca jako instytucja szczególna, która odciąży sądy rejonowe. Będą to sądy, które będą znajdowały się poniżej sądów rejonowych" - powiedział.

Podkreślił przy tym, że od rozstrzygnięć sądów pokoju będzie przysługiwało odwołanie do sądów rejonowych.

Duda zaznaczył, że sądy pokoju będą zajmowały się najprostszymi sprawami, które - jak mówił - stanowią utrapienie i blokują sądy rejonowe. Zgodnie z prezydencką propozycją sędziowie pokoju będą rozstrzygać przede wszystkim sprawy wykroczeniowe i wybrane występki, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tys. zł. Do sądów pokoju trafiać mają też sprawy cywilne w tym: próby ugodowe, sprawy o alimenty, sprawy o naruszenie posiadania czy sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Prezydent powiedział, że sędziami pokoju będą mogły zostać osoby powyżej 29 roku życia z wykształceniem prawniczym i z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym; osoby, które będą chciały zostać sędziami pokoju będą zgłaszały się na listę zainteresowanych, która w pierwszej kolejności będzie trafiała do Krajowej Rady Sądownictwa. "Następnie wszystkie te osoby, które w przekonaniu KRS będą spełniały warunki ustawowe do tego, by zostać sędzią pokoju, będą poddane wyborom powszechnym" - powiedział Duda.

Prezydent: urząd sędziego pokoju będzie sprawowany kadencyjnie 

Urząd sędziego pokoju będzie sprawowany kadencyjnie - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Podkreślał też, że sędzią pokoju będzie można zostać tylko jeden raz na jedną kadencję, która będzie trwać sześć lat.

"Osoba, która zostanie wybrana na urząd sędziego pokoju, będzie sprawowała ten urząd przez sześć lat i po sześciu latach nie będzie mogła ponownie na ten urząd kandydować" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania inicjatywy ustawodawczej dot. projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy – przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju.

"Wierzę w to głęboko, że będę mógł te ustawy podpisać jako prezydent i że wprowadzona zostanie ta nowa niezwykle ważna instytucja" - podkreślił prezydent Duda.

Kukiz: projekt ustawy ws. sędziów pokoju jest świetny

Projekt ustawy ws. sędziów pokoju jest świetny. Przyczyni się do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości i wyedukowania obywateli w zakresie odpowiedzialności. Będzie działał dla wszystkich obywateli - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz na briefingu prasowym przyznał, że jest to jeden ze "szczęśliwszych" dni jego życia. "Jeżeli się o czymś marzy i dąży się do spełnienia tych marzeń, to one się zawsze spełniają. Przykładem na to jest właśnie ustawa o sędziach pokoju, która była od dawna w programie ugrupowania Kukiz'15" - oświadczył poseł.

"Ustawa jest świetna. Po uchwaleniu przez Sejm w dużej mierze przyczyni się do przyspieszenia postępowań przed sądami, do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości, ponieważ ogromna większość spraw, które zalegają na wokandzie dotyczą wykroczeń, drobnych przewinień, drobnych przestępstw" - zaznaczył polityk. Jak mówił, to właśnie takie sprawy byłyby rozpatrywane przez sędziego pokoju, wybranego bezpośrednio przez obywateli.

"Ustawa powinna oddziaływać przez dekady. To nie jest kwestia napisania jakiejś legislacji, która będzie działała przez najbliższą kadencję dla interesu którejś z partii politycznej. To jest ustawa, która będzie działała dla dobra wspólnoty, dla dobra wszystkich obywateli" - podkreślił Kukiz.

Jego zdaniem, ustawa o sędziach pokoju przyczyni się do wyedukowania obywateli w zakresie odpowiedzialności. "Obywatel, wybierając sędziego, sam wybiera na siebie ten - w niektórych sytuacjach - bat" - zauważył polityk.

Dziękował prezydentowi za skierowanie projektów ustaw ws. sędziów pokoju do Sejmu, a także członkom prezydenckiego zespołu, który pracował nad tymi projektami.

(PAP)

Autorzy: Aleksandra Rebelińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Mikowski, Daria Kania
io/ js/