„De Telegraaf”: europejscy politycy nie powinni uczyć Polaków o wolności

2021-11-06 17:16 aktualizacja: 2021-11-06, 17:18
Sala obrad w siedzibie PE Strazburgu Fot. PAP/Albert Zawada
Sala obrad w siedzibie PE Strazburgu Fot. PAP/Albert Zawada
Europejscy politycy powinni lepiej rozumieć historię takich krajów jak Polska – uważa Wierd Duk, publicysta największej gazety w Niderlandach. Dziennikarz “De Telegraaf” wskazuje, że politycy nie powinni „uczyć Polaków o wolności”.

Wierd Duk to publicysta specjalizujący się w zagadnieniach międzynarodowych. Dziennikarz zna bardzo dobrze Rosję, gdzie był korespondentem w latach 1992-2001. Pracował jako korespondent w Niemczech (2001-2006).

W 1999 roku publicysta otrzymał prestiżową Nagrodę im. Anny Vondeling w dziedzinie dziennikarstwa politycznego za reportaże o wojnach w Czeczenii.

Dziennikarz „De Telegraaf” niedawno odwiedził Kraków i zachwyca się “spokojem i życzliwością” Polaków. Duka fascynuje to jak Polacy są przywiązani do swojej historii i wolności.

„Polska jako kraj nie istniała przez dziesiątki lat, jednak ciągle żyła w języku i w wierze katolickiej” – twierdzi publicysta.

„Polacy zaciekle walczyli o swoją wolność i niezależność, więc jeśli politycy, tacy jak Sophie in 't Veld (holenderska europosłanka – red.), przychodzą teraz uczyć ich o wolności, działa to tylko w odwrotny sposób” – uważa Duk.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
io/