Adwokat Nawalnego Iwan Pawłow wpisany na listę "zagranicznych agentów"

2021-11-08 22:06 aktualizacja: 2021-11-08, 22:07
Adwokat Iwan Pawłow. Fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV
Adwokat Iwan Pawłow. Fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV
Iwan Pawłow, jeden z czołowych rosyjskich prawników, zajmujących się prawami człowieka, który był obrońcą m.in. Fundacji Walki z Korupcją opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został w poniedziałek wpisany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji na listę "zagranicznych agentów".

Jak podaje Reuters, lista ta zawiera obecnie 93 nazwiska i są na niej m.in. obrońcy praw człowieka, dziennikarze, działacze i inne osoby, które według ministerstwa otrzymują zagraniczne fundusze na prowadzenie działalności politycznej.

Osoby wpisane na listę podlegają rygorystycznym wymogom sprawozdawczości finansowej i są zobowiązane do poprzedzania wszystkiego, co publikują, zastrzeżeniem stwierdzającym, że są "zagranicznymi agentami".

"Bycie zagranicznym agentem to prawie tak, jak otrzymanie nagrody za walkę o wolności słowa i informacji. Długa lista osób w ten sposób uhonorowanych zawiera tak wielu błyskotliwych dziennikarzy i obrońców praw, że byłoby nawet trochę bolesne nie być jednym z nich" - oświadczył Pawłow na swoim kanale w mediach społecznościowych.

Pawłow na początku września poinformował, że opuścił Rosję i wyjechał do Gruzji w związku ze wszczętą wobec niego sprawą karną, w której oskarżony jest o naruszenie tajemnicy śledztwa.

W 2014 roku Pawłow założył grupę o nazwie Komanda 29 świadczącą pomoc prawną. Adwokat angażował się w sprawy karne dotyczące ujawnienia tajemnicy państwowej, zdrady stanu czy szpiegostwa. Komanda 29 nagłaśniała przypadki takich oskarżeń, z reguły - ze względu na specyfikę zarzutów - mało dostępne dla opinii publicznej.

Pawłow występował jako obrońca w tak głośnych postępowaniach, jak sprawa karna wobec byłego dziennikarza gazety "Kommiersant" Iwana Safronowa i naukowca Wiktora Kudriawcewa. Obaj zostali oskarżeni o zdradę stanu. Komanda 29 reprezentowała także w sądach założoną przez Nawalnego Fundację Walki z Korupcją (FBK). Wcześniej, po aneksji Krymu w 2014 roku, adwokaci Komandy 29 bronili osób, które zostały oskarżone o przekazywanie informacji na temat przemieszczania się rosyjskich wojsk.

Latem br. Komanda 29 zakończyła działalność po tym, gdy na żądanie Prokuratury Generalnej Rosji zablokowana została strona internetowa organizacji. (PAP)

kgr/