World Games - przewodniczący MKOl Bach otworzył imprezę

2017-07-20 22:39 aktualizacja: 2018-09-26, 22:01
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk sportów nieolimpijskich - World Games. Zawody, w których rywalizować będzie w 33 dyscyplinach ok. 3500 zawodników ze 112 krajów, potrwają do 30 lipca.

"Ogłaszam 10. World Games za otwarte" - oświadczył Bach na płycie Stadionu Wrocław w towarzystwie prezydenta International World Games Association (IWGA) Jose Perureny i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Po tych słowach widownia odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystość, transmitowaną do ponad stu krajów, rozpoczęła defilada uczestników. Jako pierwsza weszła na płytę obiektu reprezentacja Albanii, a ostatnią była ekipa gospodarzy w biało-czerwonych strojach, witana długotrwałą owacją widowni. Funkcję chorążego powierzono pochodzącej z Rawicza 28-letniej Emilii Maćkowiak, wicemistrzyni World Games 2013 w ju-jitsu, medalistce mistrzostw świata.

Trzy sceny i 400 artystów - ceremonia otwarcia była wielkim multimedialnym widowiskiem, z elementami historii miasta, ale także tematami związanymi z dyscyplinami World Games. Wystąpili m.in. Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Sikora czy też Igor Herbut z zespołem Lemon. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Na scenie pojawiła się również orkiestra symfoniczna pod batutą Radzimira Dębskiego. Hymn igrzysk „Run” wykonała w języku angielskim Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx.

Nad całością przedsięwzięcia czuwał Krzysztof Materna, znany aktor, reżyser i producent telewizyjny, który zaangażował się bardzo emocjonalnie w przygotowania i przebieg uroczystości. Blisko miesiąc trwały próby na stadionie, zbudowanym na piłkarskie mistrzostwa Europy 2012. Obiekt może pomieścić ponad 40-tysięcy osób, ale z uwagi na montaż scen, liczba miejsc została zmniejszona do 26 tys. Wszystkie bilety w cenie od 10 do 600 zł zostały wyprzedane.

"Chciałem, żeby wszyscy, którzy przyjeżdżają do Wrocławia i są gośćmi tej dziesięciodniowej imprezy, poczuli się jak na prawdziwych igrzyskach olimpijskich. Żeby wiedzieli, że Wrocław zgodnie ze swoją ideą jest europejskim, światowym miastem" – podkreślił Materna.

"Jest tu 270 ton konstrukcji, która po raz pierwszy na taką skalę powstała w Polsce" - dodał główny producent ceremonii Bartosz Bieszyński.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy World Games Kacper Cecota, akredytowanych zostało 850 dziennikarzy z 60 krajów. W połowie są to przedstawiciele polskich mediów, a z grona zagranicznych najwięcej przyjechało z Niemiec, Czech i... Kolumbii, która była gospodarzem poprzedniej edycji igrzysk.

Przed ceremonią otwarcia, w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbyła się uroczystość ślubowania 218 zawodników w biało-czerwonych barwach.

„Nie zapominajcie, że reprezentujecie Polskę. Cieszę się, że mogliśmy wam pomóc w przygotowaniach do tych igrzysk. Życzę wam wielu wspaniałych wrażeń, miejsc na podium, bicia rekordów i pamiętajcie, że robicie to wszystko z orzełkiem na piersi. Medale zdobywacie nie dla siebie, ale dla Polski” – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Kilkadziesiąt minut przed inauguracyjnym spektaklem Bach, Perurena, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i Dutkiewicz spotkali na Stadionie Wrocław z przedstawicielami mediów.

„To największa impreza w historii w Polsce, ale nie pierwsza, jaką tu mieliście. Słyniecie z tego, że są dobrze organizowane i nie dziwię się, że powierza się wam kolejne. Jesteście jako kraj godni zaufania” – podkreślił Bach.

Szef MKOl odniósł się też do uzupełniania programu olimpijskiego o nowe dyscypliny.

„Zapraszanie kolejnych sportów to długi i skomplikowany proces. Zanim MKOl o tym postanowi, trzeba przeprowadzić wiele analiz: jak dana dyscyplina pasuje do ogółu imprezy, jaki jest jej wydźwięk, ile zajmuje przygotowanie dla niej infrastruktury, jaką trzeba zorganizować logistykę. Pracujemy ściśle z IWGA nad wymianą uwag i ta współpraca przyniesie skutki. O tym, jakie, jest za wcześnie, by mówić" – powiedział Bach.

We wszystkich dotychczasowych startach w World Games Polska zdobyła 33 medale - 10 złotych, 9 srebrnych i 14 brązowych. Ten dorobek może być powiększony już w piątek – na ściance ustawionej w pobliżu Rynku zaprezentują się zawodnicy we wspinaczce sportowej, która weszła już do programu olimpijskiego Tokio 2020. Ponadto rozpocznie się rywalizacja w korfballu, kręglach, pływaniu w płetwach, sportowym ratownictwie wodnym, gimnastyce, lotnictwie, wrotkarstwie i latających dyskach. (PAP)

kali/ marw/ af/