Rosja zbojkotowana na forum ONZ. Usiłowała oczernić Ukrainę

2022-07-12 06:52 aktualizacja: 2022-07-12, 13:39
Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę, między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar. Wraz z ponad 40 innymi państwami zbojkotowaliśmy to spotkanie - poinformował ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

"W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar; Wraz z ponad 40 innymi państwami zbojkotowaliśmy to spotkanie, wydając wspólne oświadczenie" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

Do wpisu dołączył oświadczenie, w którym państwa potępiły "Rosję za ponowne nadużycie swojego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do szerzenia dezinformacji". "Odrzucamy nieustanne wysiłki Rosji na rzecz zniekształcania historii dla jej własnych celów politycznych i promowania niezwykle szkodliwych fałszywych narracji i dezinformacji o krajach sąsiednich, w tym przez bezpodstawne określanie innych jako +neofaszystów+ i +neonazistów+. Kwestie rosnącego globalnego neonazizmu i antysemityzmu zasługują na konstruktywną dyskusję" - napisano w oświadczeniu.

"Dzisiejsze nieformalne spotkanie to kolejna cyniczna próba Rosji usprawiedliwienia niesprowokowanej, masowej i nielegalnej inwazji na Ukrainę, której skutki są tragiczne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy, ale także dla ludzi na całym świecie. Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym świadomym wysiłkiem Rosji w celu odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od rażących naruszeń przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych (...) i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie" - wskazano.

Oświadczenie ponad 40 państw

W oświadczeniu ponad 40 państw potwierdziło swoje poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. "Ponawiamy nasz apel do Rosji o zaprzestanie wrogich kampanii dezinformacyjnych przeciwko Ukrainie, o zakończenie brutalnej i prowadzonej z premedytacją wojny agresywnej oraz o natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wycofanie swoich sił i sprzętu z terytorium Ukrainy" - podano.

"Będziemy nadal wspierać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo oraz bronić praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności słowa i praworządności. I nadal będziemy potępiać nazizm, neonazizm, antysemityzm, rasizm antyromski i inne formy rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji" - dodano w oświadczeniu.

Oświadczenie zostało podpisane przez Albanię, Andorę, Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Kanadę, Chorwację, Republikę Cypryjską, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Gruzję, Niemcy, Grecję, Gwatemalę, Węgry, Islandię, Irlandię, Włochy, Japonię, Łotwę, Liechtenstein, Litwę, Luksemburg, Maltę, Republikę Mołdawii, Monako, Czarnogórę, Macedonię Północną, Niderlandy, Nową Zelandię, Norwegię, Palau, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Hiszpanię, Szwecję, Ukrainę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Unię Europejską. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

mmi/