Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosja używa przeciwko nam naszych rakiet, które przekazaliśmy jej w 1990 r. [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-12 07:20 aktualizacja: 2022-12-18, 15:52
Rosyjskie pociski, Fot. PAP/UKRINFORM/Vyacheslav Madiyevskyi
Rosyjskie pociski, Fot. PAP/UKRINFORM/Vyacheslav Madiyevskyi
Rosja używa przeciwko nam ukraińskich rakiet, które przekazaliśmy jej w ramach porozumienia z 1990 roku, znanego jako Memorandum Budapesztańskie, dzięki czemu miała nam zapewnić bezpieczeństwo - powiedział zastępca ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez "New York Times". Rosja wykorzystywała uzbrojenie Ukrainy jako przynętę przeciwko niej samej. Wystrzeliwanie pocisków zmuszało Ukrainę do uruchamiania systemu obrony powietrznej. "Najpierw wystrzeliwany jest pocisk Ch-55; my na niego reagujemy. (...) Następnie Rosjanie uruchamiają bardziej nowoczesne pociski, z niszczącymi głowicami" - podkreślił Skibicki.

22:37 To, jak długo potrwa wojna, zależy od wsparcia USA; by ją skrócić, potrzebujemy większej pomocy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim komikiem Davidem Lettermanem opublikowanej w serwisie Netflix. Przyznał też, że z Waszyngtonu dochodzą go mieszane sygnały na temat klimatu wokół pomocy Kijowowi.

21:15 Ukraina potrzebuje 1 mld dolarów na szybkie przywrócenie infrastruktury krytycznej, aby przetrwać zimę - powiedział w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu OECD.

20:15 Korpus Armii Rosyjskiej mobilizuje kobiety w celu uzupełnienia strat; pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:37 W komunikacie wydanym w poniedziałek na zakończenie wirtualnego szczytu G7 poinformowano, że grupa będzie nadal wspierać Kijów "sprzętem wojskowym i obronnym", skoncentruje się jednak w najbliższym czasie na dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej.

19:00 Małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron przyjęła w poniedziałek w Pałacu Elizejskim pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. Panie rozmawiały o francuskiej pomocy dla dzieci z Ukrainy w przeddzień międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim”, która odbędzie się w Paryżu.

18:37 Udało się uzyskać zgodę polityczną na kolejny pakiet wsparcia obrony Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju - 2 mld euro - powiedział w poniedziałek w Brukseli Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji.

18:10 Premier Ukrainy: liczymy, że Francja przekaże nam system obrony przeciwrakietowej Mamba

Liczymy na otrzymanie francuskiego systemu Mamba, który pomoże nam w walce z irańskimi dronami i rosyjskimi rakietami - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI-TF1.

17:48 Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie może być taki rozejm, jaki zawarły państwa koreańskie w 1953 roku, który nie zakończył wojny, ale doprowadził do przerwania walk - pisze wgłówny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman.

Punktem wyjścia do porównania sytuacji na Ukrainie z wojną koreańską jest fakt, że wojna ta nigdy się formalnie nie skończyła, a zawieszenie broni doprowadziło do przerwania walk bez podpisania traktatu pokojowego. Wojna koreańska skończyła się de facto zamrożeniem konfliktu - wyjaśnia publicysta.

17:34 Po zmasowanym ataku rakietowym w październiku przedstawiciele ukraińskiego wywiadu zauważyli w gruzach szczątki poddźwiękowego pocisku manewrującego Ch-55, zaprojektowanego w latach 70. do przenoszenia głowicy jądrowej. Głowica została usunięta i dodano balast, aby ukryć fakt, że pocisk nie miał ładunku - napisał "NYT", cytując generała Wadyma Skibickiego, zastępcę szefa wywiadu Ukrainy. Informacja ta została potwierdzone przez Pentagon i brytyjski wywiad wojskowy.

16:54 Ekspert: USA i Europa mają coraz większe trudności w zaopatrzeniu Ukrainy w amunicję

Z powodu braku amunicji wojna na Ukrainie staje się coraz trudniejsza nie tylko dla Rosji, ale również dla Zachodu, ocenia w poniedziałkowym dzienniku „Financieele Dagblad” profesor Rob de Wijk z Centrum Studiów Strategicznych (HCSS) w Hadze. „Europa i Stany Zjednoczone, które zaopatrują Ukrainę w broń, mają coraz mniejsze możliwości” – ocenia naukowiec.

16:40 W tych dniach z Bremy wysyłanych jest 12 tys. toreb ze świątecznymi prezentami dla dzieci w Ukrainie. Od szamponu i czekolady po latarki, baterie oraz ciepłe skarpety i rękawiczki, wszystko tam jest - powiedziała Sabine Hatscher, rzeczniczka Kościoła ewangelickiego w Bremie.

Pomysł na taką akcję wyszedł od pastora z Bremy Andreasa Hambury oraz lokalnej fundacji "Solidarität Ukraine". Torby na dary można było odebrać m.in. w ewangelickim centrum informacyjnym, aby następnie je wypełnić.

16:34 Polska i Niemcy twardo stoją po stronie Ukrainy; trzeba wspierać Ukrainę ze wszystkich sił – mówili w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Przywódcy poruszyli też trudne tematy w relacjach dwustronnych, jak odszkodowania za II wojnę światową.

Prezydent Duda składa w poniedziałek roboczą wizytę w Berlinie; spotkał się z głową państwa niemieckiego Steinmeierem.

Na wspólnej konferencji prasowej polski przywódca poinformował, że głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie. "Mamy tutaj z panem prezydentem jedno zdanie: trzeba wspierać Ukrainę ze wszystkich sił" - powiedział Duda.

16:22 Generał Ben Hodges, były dowódca armii USA w Europie, wysunął śmiałą prognozę dotyczącą wojny na Ukrainie, sugerując, że Ukraina do sierpnia odzyska kontrolę nad Krymem - poinformował portal telewizji Sky News.

"Trudno przecenić znaczenie takiego rozwoju sytuacji, gdyby do niego doszło. Rosja przejęła kontrolę nad tym regionem w 2014 roku i od tego czasu go okupuje (...) Utrata tego terytorium byłaby ogromnym problemem dla Władimira Putina" - napisał Sky News i przytoczył cytat z Twittera zamieszczony przez Bena Hodgesa.

"Sztab Generalny Ukrainy będzie kontynuował ostrzeliwanie rosyjskich jednostek i linii komunikacyjnych oraz obiektów logistycznych przez następne kilka tygodni, do lutego, aby stworzyć warunki do decydującej fazy kampanii, wyzwolenia Krymu. Spodziewam się, że wyzwolą Krym do sierpnia." - napisał na Twitterze Ben Hodges

16:06 Za pośrednictwem Caritasu Polska prawie 2,5 mln zł z grantu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w krytycznym okresie roku trafi do 578 rodzin ukraińskich, po 289 w obwodach odeskim i mikołajowskim.

W wyniku inwazji Rosji ponad 7,8 mln osób opuściło Ukrainę, a kolejne 6,5 mln zostało przesiedlonych na terenie kraju – podaje ONZ. Dziesiątki tysięcy osób przybywają co miesiąc z okupowanych przez Rosję części obwodów chersońskiego i donieckiego do Odessy, Mikołajowa i ich regionów. Wśród uchodźców są kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

15:37 W obwodzie brzeskim na Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą przemieszczają się 24 jednostki sprzętu wojskowego, w tym cztery przyczepy z czołgami T-80, bateria moździerzy, pojazdy łączności i sprzęt inżynieryjny - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun.

Kanał podał, że według informacji oficjalnej propagandy białoruskiej są to przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu ćwiczeń bojowych tzw. wspólnego regionalnego zgrupowania Sił Zbrojnych Rosji i Białorusi.

14:46 Mieszkańcy Ukrainy, odcięci od prądu przez rosyjskie bombardowania infrastruktury, coraz częściej giną w pożarach, wywołanych przez nieostrożne używanie otwartego ognia w mieszkaniach. Tylko w ciągu ostatniej doby w ten sposób zginęło dziesięć osób – podało MSW w Kijowie.

„W Ukrainie wzrosła liczba pożarów wywołanych przez nieprawidłowe korzystanie z turystycznych palników gazowych. To właśnie na nich obywatele coraz częściej gotują jedzenie i grzeją wodę podczas odłączeń prądu” – wyjaśniło MSW.

„Tylko ostatniej doby w Ukrainie doszło do 142 pożarów, z czego 91 w budynkach mieszkalnych. Zginęło dziesięcioro ludzi, ucierpiało sześcioro” – napisał resort w komunikacie na Telegramie 

14:32 Inicjatorzy kampanii „Prezent dla Putina”, którzy prowadzą zbiórkę pieniędzy dla ukraińskiej armii, gromadzą obecnie środki na zakup 15 systemów przeciwlotniczych Viktor. Na stronie internetowej poinformowali, że mają już pieniądze na zakup 7 z nich.

System przeciwlotniczy Viktor to zamontowane na terenowym samochodzie dwa obsługiwane ręcznie wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPW, które są w stanie skutecznie bronić cele strategiczne i cywilne przed atakami dronów i bombardowaniem z powietrza.

„Cel jest tylko jeden: zamknąć niebo nad Ukrainą dla morderców Putina” – napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy zbiórki.

14:31 Pierwsza grupa medyków z Ukrainy rozpoczęła w poniedziałek szkolenie dotyczące Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (ang. Helicopter Emergency Medical Service, HEMS). Szef BBN i minister zdrowia podkreślają, że jeden to z elementów wzmacniania ukraińskich zdolności w obszarze bezpieczeństwa.

W warszawskiej bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które realizuje to szkolenie odbyła się w poniedziałek konferencja prasowa, na której omówiono szczegóły przedsięwzięcia.

14:30 Czechy są gotowe przyjąć nawet kilka tysięcy ukraińskich ekspertów, którzy będą pracować w fabrykach broni nad wspólnymi projektami - zapowiedział wiceminister obrony Tomasz Kopeczny. Umowa z ukraińskim rządem przewiduje głównie naprawę i modernizację ciężkiego uzbrojenia.

14:21 Watykan jest odpowiednim miejscem na dialog w sprawie pokoju w Ukrainie - taką opinię wyraził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. "Jesteśmy gotowi" - zapewnił.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Senacie Włoch w Rzymie kardynał Parolin podkreślił: "Staraliśmy się zaoferować możliwość spotkania ze wszystkimi i zachowania równowagi. Oferujemy miejsce, w którym strony będą mogły się spotkać i rozpocząć dialog. To one ustalą metodologię prac i tematy".

"Musimy mieć nadzieję wbrew wszelkiej nadziei, choć obecnie nie widzę pozytywnej spirali" zdarzeń - dodał watykański sekretarz stanu.

13:29 W niedzielę ukraińskie wojska przeprowadziły dwa skuteczne ataki na zgrupowania rosyjskich sił w miejscowościach Majske koło Melitopola oraz Połohy, na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowała agencja UNIAN za lokalnymi mediami.

W momencie ostrzału w bazie w Majskem znajdowało się około 150 żołnierzy agresora. Liczba ofiar jest wciąż ustalana. W Połohach kilka jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego zamieniło się w "zwęglony złom", zginęły też dziesiątki najeźdźców. Dokładne dane na temat strat wroga poda sztab generalny - oznajmiła UNIAN za kanałem RIA Melitopol na Telegramie.

13:14 Odkryty przez biolożkę Uniwersytetu Łódzkiego oraz grupę badaczy w Kolumbii nowy gatunek storczyka będzie nosił nazwę "sokół", nawiązującą do znanej w Polsce i na Ukrainie pieśni "Hej sokoły". W ten symboliczny sposób naukowcy postanowili zadedykować kwiat walczącej o wolność Ukrainie.

13:12 W ostrzale miejscowości Hirnyk w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych – powiadomiła w poniedziałek prokuratura generalna Ukrainy. Kolejny ostrzał Chersonia spowodował jedną ofiarę śmiertelną, a dwie osoby są ranne.

Hirnyk wojska rosyjskie ostrzelały z systemu artylerii rakietowej Uragan. Celem ataku było centrum miejscowości, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, bank.

12:42 Unia Europejska jest gotowa do przyjmowania dalszych sankcji wobec Rosji, by zwiększać presję i skłonić ją do zakończenia agresji i wycofania wojsk z Ukrainy - mają zadeklarować przywódcy państw UE po czwartkowych obradach w Brukseli. PAP miała możliwość wglądu do projektu konkluzji posiedzenia Rady Europejskiej.

Rada Europejska - czyli szefowie unijnych państw i rządów - będą m.in. dyskutować, jak dalej zwiększać zbiorową presję na Rosję, aby zakończyła ona agresję i wycofała swoje wojska z Ukrainy.

12:19 Przeszkodą dla stosowania przez Rosjan irańskich dronów Shahed-136 może być porywisty wiatr czy warunki sprzyjające oblodzeniu skrzydeł; same mrozy nie wpływają jednak na możliwość ich użycia – powiedział w poniedziałek rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

12:13 Największą falę, najtrudniejszy moment na granicy polsko-ukraińskiej zdołaliśmy przezwyciężyć; problemy, które pojawiały się na początku, są już dzisiaj wyjaśnione a służby i inspekcje działają zwielokrotnionymi siłami - powiedział w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

11:57 Ukraińscy medycy pracują często w bardzo ciężkich warunkach, w szpitalach pozbawionych ogrzewania i elektryczności - powiedziała wiceminister zdrowia Ukrainy Iryna Mykychak. Podziękowała stronie polskiej za współpracę, pomoc, wsparcie oraz ewakuowanie chorych i rannych.

11:24 Wypowiedź rzecznika Kremla Dmitija Pieskowa sugeruje, że obecne minimalne cele polityczne Rosji w wojnie na Ukrainie są niezmienione, ale jest mało prawdopodobne, by rosyjskie wojsko było teraz w stanie je zrealizować - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

10:59 O wyniku wojny na Ukrainie zdecyduje odporność państwa - w tym m.in. zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa i świadczeń medycznych obywatelom; wojna jest jedynie tymczasową przeszkodą w rozwoju wolnej, suwerennej Ukrainy - powiedział szef BBN Jacek Siewiera.

09:27 Nowa Zelandia zadeklarowała dostarczenie Ukrainie wsparcia zbrojnego.

09:01 Jako „niezwykle mało prawdopodobne” w przewidywalnej przyszłości włączenie się armii Białorusi do wojny z Ukrainą ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

08:47 W przedsiębiorstwach państwowych na Białorusi rozpoczęto zbiórki pieniędzy, rzekomo na potrzeby tamtejszego Związku Weteranów Działań Zbrojnych na Terytoriach Państw Trzecich; w rzeczywistości chodzi jednak o wsparcie rosyjskich rezerwistów walczących na Ukrainie - powiadomił w niedzielę ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

08:15 W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 19,9 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,7 tys. osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,346 mln wjazdów do Polski i 6,513 mln wyjazdów na Ukrainę.

02:45 Prezydent USA Joe Biden podkreślił podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim, że USA priorytetowo traktują wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy poprzez oferowaną pomoc - poinformował w komunikacie Biały Dom.

02:02 Ukraina dostaje niemiecką broni – tylko jaką? Nie dostajemy, przynajmniej na razie, czołgów Leopard 2, których potrzebujemy najbardziej – powiedział w niedzielę wieczorem ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w niemieckiej telewizji ARD.

01:03 Z powodu rosyjskich ataków na ukraińską sieć energetyczną sytuacja w Odessie, jak również w innych regionach kraju jest trudna - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo."Robimy wszystko, żeby przywrócić światło w Odessie" - zapewnił Zełenski.