Kułeba: wojna jest artyleryjska i Ukraina potrzebuje więcej dział, by móc zatrzymać atak Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-13 06:50 aktualizacja: 2022-12-14, 07:02
Ostrzał artyleryjski. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Ostrzał artyleryjski. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
„Bardzo ważna potrzeba, którą chcę podkreślić, to dodatkowa artyleria kalibru 155 mm i amunicja do niej. Ta wojna w dużej mierze jest wojną artyleryjską i Ukraina potrzebuje więcej dział, by móc zatrzymać atak Rosji i kontynuować kontrofensywę” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek podczas briefingu dla mediów zagranicznych. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.

22:12 Komisja Helsińska USA powołuje koalicję z UE i Wielką Brytanią, by koordynować sankcje na Rosję i rosyjskich oligarchów - poinformowano we wtorek podczas briefingu online grupy, w którym udział wziął wiceszef polskiej dyplomacji Arkadiusz Mularczyk.

21:36 Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder. Dodał, że ministerstwo obrony USA przygląda się szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, którym mogłoby wspomóc Ukrainę w wojnie z Rosją.

21:28 Na Ukrainie uruchomiono produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm i 122 mm, używanego w radzieckich rodzajach broni – powiadomił we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

21:12 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wygłosił online przemówienie w parlamencie Nowej Zelandii, poprosił władze tego kraju o pomoc w zapewnieniu Ukrainie bezpieczeństwa ekologicznego podczas odbudowy po wojnie z Rosją.

19:53 Ukraina bardzo potrzebuje dodatkowych haubic kalibru 155 mm, ponieważ w wojnie dużą rolę odgrywa artyleria – oświadczył we wtorek szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba. Jego zdaniem Rosja liczy na odnowienie swoich zdolności bojowych, by znowu zaatakować w styczniu lub lutym.

19:10 Brytyjska piechota morska brała udział w tajnych operacjach na Ukrainie - przyznał na łamach jej oficjalnego magazynu "Globe and Laurel" były dowódca Royal Marines generał Robert Magowan.

18:42 USA finalizują plany wysłania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę; Pentagon czeka jeszcze na akceptację ministra obrony Lloyda Austina, zanim projekt trafi do podpisu prezydenta Joe Bidena - podaje we wtorek CNN.

17:46 Putin otworzył wyremontowane drogi z bunkra. Urzędnicy powiedzieli mu „dziękuję”, stojąc na zewnątrz na mrozie.

17:24 Rząd Kanady przekaże władzom Ukrainy 115 mln CAD na naprawę zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków sieci elektrycznej w Kijowie – poinformowała we wtorek kanadyjska wicepremier Chrystia Freeland.

15:55 Ogłoszenie przez Białoruś niespodziewanej kontroli gotowości bojowej wojska dla nas nic nie zmienia – powiadomił we wtorek rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Jak dodał sytuacja na granicy z Białorusią jest monitorowana.

15:05 Uczestnicy konferencji „Solidarni z narodem Ukrainy” wyasygnują blisko 1 mld euro na dodatkową pomoc dla tego kraju, aby Ukraińcy mogli przetrwać zimę – poinformowała we wtorek francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna na konferencji prasowej, podsumowując deklaracje państw uczestniczących w spotkaniu w Paryżu.

14:47 Rada UE (kraje członkowskie) pochwaliła we wtorek Ukrainę za wysiłek podejmowany w ostatnich miesiącach na rzecz osiągnięcia celów, od których zależy członkostwo tego kraju w Unii Europejskiej.

13:36 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wyśle misje w celu zabezpieczenia pięciu elektrowni jądrowych w Ukrainie, w tym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – poinformował we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal po przeprowadzonych w Paryżu rozmowach z szefem MAEA Rafaelem Grossim.

„Misje te mają na celu zabezpieczenie tych elektrowni i zarejestrowanie wszystkich uderzeń pochodzących z zewnątrz, w szczególności ostrzałów rosyjskiego agresora” – napisał Szmyhal na komunikatorze Telegram.

13:04 Ukraińcy powinni otrzymać od Niemiec czołgi bojowe Leopard 2. "Byłoby to pilnie potrzebne. Nie ma powodu, by tego nie robić", powiedziała przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Dostarczono kolejne samobieżne haubice, tymczasem 24 sztuki - powiedziała w poniedziałek w programie "RTL Direkt" przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu. Ponadto na Ukrainę miało trafić od sześciu do siedmiu dział przeciwlotniczych Gepard.

Na pytanie, czy Ukraińcy powinni otrzymać również niemiecki czołg bojowy Leopard 2, Strack-Zimmermann powiedziała: "Byłoby to pilnie potrzebne. Nie ma już żadnego powodu, by tego nie robić".

12:19 Proszę naszych partnerów o udzielenie nam jak najszybszego wsparcia w celu utrzymania funkcjonowania ukraińskiego systemu energetycznego w okresie zimowym - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.

Zełenski zaproponował powołanie tzw. Paryskiego Mechanizmu Koordynacyjnego, dzięki któremu możliwe byłoby "udzielanie adekwatnej odpowiedzi na wszelkie wyzwania wynikające z rosyjskiego terroru energetycznego".

"W tej chwili nie mamy, niestety, tak nowoczesnych systemów obrony powietrznej, żebyśmy mogli zestrzeliwać wszystkie (wrogie) rakiety i drony, ale możemy wypracować system podejmowania decyzji, który w 100 proc. zniweczy sens terrorystycznej taktyki Rosjan" - oznajmił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:11 Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek o pełnym poparciu jej rządu dla Ukrainy, w tym pomocy militarnej i zaangażowaniu na rzecz wysiłków dyplomatycznych, by doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji. Mówiła o tym w parlamencie, przedstawiając informację rządu przed szczytem UE, zapowiedzianym na czwartek i piątek. Szefowa rządu, zaprzysiężonego w październiku, po raz pierwszy weźmie udział w obradach Rady Europejskiej.

10:38 W nocy z poniedziałku na wtorek przywrócono funkcjonowanie wszystkich kontrolowanych przez Ukrainę bloków jądrowych w elektrowniach atomowych, które zostały wyłączone po zmasowanym rosyjskim ostrzale rakietowym 23 listopada - powiadomił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

"To kolejny krok w kierunku stabilności (naszego) systemu energetycznego. Wszystkie dziewięć bloków elektrowni jądrowych (...) pracuje (już) na potrzeby ludności i gospodarki państwa" - oświadczył minister, cytowany na stronie internetowej resortu energetyki.

Jak przypomniano, jedyną siłownią jądrową pozostającą pod okupacją jest Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim na południu kraju. W obiekcie stacjonują żołnierze rosyjscy, są tam też obecni pracownicy koncernu Rosatom.

09:57 Kreml liczy, że będziemy zamarzać bez światła, wody, ciepła. Oczywiste jest, że zima, czyli te 100 dni, będą decydujące - oceniła wicepremier Ukrainy ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk. Dodała, że trwa ewakuacja mieszkańców obwodu charkowskiego i chersońskiego.

Wicepremier została zapytana we wtorek w Radiu Lublin o obecną sytuację ludności cywilnej na terytoriach ostatnio wyzwolonych na Ukrainie. „Sytuacja polepsza się, ale w dalszym ciągu pozostaje stabilnie ciężka. Wróg pozostawił po sobie dużo zniszczeń, wszystko jest zaminowane (…) Powoli pojawia się woda, bardzo ciężko jest odnowić elektryfikację, bardzo ciężko jest przywrócić światło w domach i ciepło, na które bardzo mocno czekają ludzie” – mówiła.

Zaznaczyła, że właśnie z tych powodów zaproponowano ewakuację mieszkańcom obwodu chersońskiego, ponieważ cały czas słychać tam działania wojenne, a ludzie żyją w strachu i stresie. „Ludzie z lewego brzegu Dniepru nie mogą ewakuować się na terytoria kontrolowane przez Ukrainę, ale władza, my, centralny urząd, bierzemy na siebie odpowiedzialność i apelujemy do mieszkańców, by wyjechali, przeczekali zimę, a już wiosną - kiedy będzie cieplej, kiedy więcej miejsc będzie odbudowanych - wtedy wrócili i dalej wspólnie odbudowywali obwód chersoński” – zaznaczyła Iryna Wereszczuk.

09:53 Odwołanie konferencji prasowej prezydenta Rosji Władimira Putina, która odbywa się tradycyjnie pod koniec roku, jest niemal na pewno spowodowane obawami, że mogłaby się ona przerodzić w niekontrolowaną dyskusję o "specjalnej operacji wojskowej" i wzrostem antywojennych nastrojów - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W poniedziałek Kreml potwierdził, że Putin nie weźmie udziału w tradycyjnej konferencji prasowej i będzie to pierwszy taki przypadek od 10 lat - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Pod znakiem zapytania stoi także organizacja tzw. gorącej linii z udziałem obywateli.

09:52 W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

"To jeden z obiektów ważnych pod względem strategicznym, (podobnie) jak Most Krymski. Właśnie tamtędy rosyjscy okupanci przerzucali z kierunku wschodniego sprzęt wojskowy. (...) Ukraińskie siły są już blisko. Ruscy będą uciekać, nie oglądając się (nawet) za siebie" - napisał Fedorow na Telegramie.

09:43 Liczymy na to, że ten unijny pakiet pomocy dla Ukrainy zostanie jak najszybciej przyjęty - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił przy tym, że Polska opowiada się za jak najdalej idącymi sankcjami na Rosję.

Rzecznik rządu był pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy podczas rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia Rady Europejskiej zostanie wypracowane porozumienie ws. kolejnych sankcji na Rosję. Müller odpowiedział, że polski rząd jest zwolennikiem tego, aby sankcje miały jak najdalej idący charakter.

09:17 Holandia jest gotowa, by na jej terytorium mieściła się siedziba nowego, wspieranego przez ONZ trybunału do osądzenia agresji Rosji na Ukrainę - poinformował holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra cytowany przez agencję Reutera.

Hoekstra powiedział w poniedziałek, że zakres kompetencji nowego trybunału nie będzie kolidować z działalnością Międzynarodowego Trybunału Karnego, który również ma siedzibę w Niderlandach. Dodał, że Holandia będzie, przy wsparciu Unii Europejskiej, szukać międzynarodowego wsparcia i finansowania dla trybunału.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w zeszłym miesiącu, że nowy trybunał cieszący się szerokim poparciem międzynarodowym będzie potrzebny, by zapewnić, że inwazja Rosji, określona jako "akt agresji", nie pozostanie bezkarna - przypomniał Reuters.

09:06 W nocy z poniedziałku na wtorek odnotowano eksplozje w miejscowościach Klińce i Klimowo w obwodzie briańskim w Rosji, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą; w Klińcach stacjonuje pułk strzelców zmotoryzowanych, natomiast w Klimowie znajduje się lotnisko wojskowe - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Nie przekazano żadnych doniesień na temat dokładnego miejsca tych zdarzeń ani ewentualnych ofiar. Lokalne media wyraziły przypuszczenie, że przyczyną wybuchów mogły być działania ukraińskich wojsk, lecz nie są to potwierdzone informacje. Mieszkańcy Klińców i Klimowa zwrócili uwagę na dużą siłę eksplozji, które jakoby "obudziły całe miejscowości" - czytamy na łamach portalu opozycyjnej telewizji.

08:50 USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.

Inny przedstawiciel amerykańskiej administracji przekazał, że dwa kolejne samoloty wypełnione sprzętem dla Ukrainy opuszczą Stany Zjednoczone jeszcze w tym tygodniu. W listopadzie sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie sprzęt o łącznej wartości 53 mln dolarów w celu wsparcia jej sieci energetycznej.

08:49 Ministerstwo Obrony Białorusi zapowiedziało nagłą kontrolę gotowości bojowej; została ona uruchomiona na polecenie Aleksandra Łukaszenki - poinformował w poniedziałek portal Zerkalo, powołując się na komunikat służby prasowej ministerstwa.

"Działania będą miały charakter kompleksowy; wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty przez rzeki Niemen i Berezynę" - napisano w oświadczeniu.

08:40 Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym; zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:01 Słowo honoru rosyjskiego oficera nie ma dla mnie żadnej wartości – mówi PAP żołnierz o pseudonimie „Docent”, który przeszedł przez obronę zakładów Azowstal w Mariupolu, trafił do rosyjskiej niewoli i powrócił do kraju w ramach wymiany jeńców.

„Nasze wyjście z Azowstalu było honorową kapitulacją, z zachowaniem godności. Nasze dowództwo zdecydowało się na ten krok, by ratować życie ostatnich obrońców” – powiedział.

06:35 Na ciemnych po rosyjskich ostrzałach rakietowych ulicach Kijowa dochodzi coraz częściej do wypadków drogowych. Według policji liczba ofiar wzrosła sześciokrotnie odkąd stolica Ukrainy jest gorzej oświetlona i wyłączone są światła na skrzyżowaniach.

W Kijowie nadal obowiązuje grafik planowanych wyłączeń energii elektrycznej, który staje się szczególnie dotkliwy po zmasowanych atakach Rosjan na obiekty ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

W większej części Kijowa prąd jest dostarczany przez 4-6 godzin na dobę według schematu dwie godziny z prądem – 10 godzin bez, przy czym wraz z prądem w mieszkaniach znika ogrzewanie i ciepła woda, co jest szczególnie niedogodne dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

Wielu mieszkańców takich bloków, w których są kuchenki elektryczne, kupuje przenośne kuchenki gazowe i palniki turystyczne. Z tego powodu w mieście wzrosła ilość pożarów spowodowanych nieudolnym korzystaniem z tych urządzeń. Ponadto na dachach niektórych bloków mieszkalnych można zobaczyć generatory prądu, do których kijowianie podłączają przedłużacze, by zapewnić sobie minimum komfortu. Łatwo sprawdzić, kto ustawił generator na dachu – wystarczy spojrzeć, które okno znajduje się najbliżej zwisającego z dachu przewodu elektrycznego.

04:41 Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia nowej pomocy dla Ukrainy w zakresie oporu wobec rosyjskiej agresji - poinformował w poniedziałek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"W zeszły piątek ogłosiliśmy przeznaczenie kolejnych 275 milionów dolarów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. W najbliższych dniach będziemy informować o dodatkowych wsparciach" - powiedział Sullivan na konferencji prasowej.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal śledzą rozwój wydarzeń na Ukrainie, a Waszyngton chce mieć pewność, że wszelkie próby uzyskania przez Rosję przewagi zarówno na polu walki, jak i w niszczeniu infrastruktury wojskowej, zostaną osłabione.

"Więc nasza uwaga będzie skupiona na tych rzeczach, które stanowią realne zagrożenie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego" – podkreślił Sullivan. (PAP)

04:30 "Musimy być świadomi, że Rosja nie porzuciła swojej taktyki siania terroru. Brak zmasowanych uderzeń rakietowych Rosji oznacza jedynie, ze wróg się do nich przygotowuje i może uderzyć w każdej chwili. Choć jest oczywiste, że nawet bez światła wiemy gdzie strzelać i co wyzwalać, Rosja nadal pokłada nadzieję w blackoutach. To jest ostatnia nadzieja terrorystów" - mówił w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

00:06 Węgry w poniedziałek wieczorem odblokowały weto wobec 18 mld euro wsparcia makrofinansowego UE dla Ukrainy – przekazało PAP źródło unijne.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska jednocześnie zgodziła się zmniejszyć poziom zamrożonych środków unijnych dla Węgier z 65 do 55 proc.

„Węgrom obiecano poparcie dla ich Krajowego Planu Odbudowy” – przekazało PAP źródło unijne.

23:17 W komunikacie wydanym w poniedziałek na zakończenie wirtualnego szczytu G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywódcy państw grupy ogłosili, że pociągną rosyjskiego dyktatora Władimira Putina do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

"Zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą być bezkarne. Postawimy prezydenta Putina i osoby za to odpowiedzialne przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym" - napisano we wspólnym oświadczeniu.

"Potwierdzamy, że nieodpowiedzialna retoryka nuklearna Rosji jest nie do przyjęcia i że każde użycie broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej będzie miało poważne konsekwencje" - podkreślono.

22:37 To, jak długo potrwa wojna, zależy od wsparcia USA; by ją skrócić, potrzebujemy większej pomocy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim komikiem Davidem Lettermanem opublikowanej w serwisie Netflix. Przyznał też, że z Waszyngtonu dochodzą go mieszane sygnały na temat klimatu wokół pomocy Kijowowi.

21:15 Ukraina potrzebuje 1 mld dolarów na szybkie przywrócenie infrastruktury krytycznej, aby przetrwać zimę - powiedział w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu OECD.

20:15 Korpus Armii Rosyjskiej mobilizuje kobiety w celu uzupełnienia strat; pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:37 W komunikacie wydanym w poniedziałek na zakończenie wirtualnego szczytu G7 poinformowano, że grupa będzie nadal wspierać Kijów "sprzętem wojskowym i obronnym", skoncentruje się jednak w najbliższym czasie na dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej.

19:00 Małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron przyjęła w poniedziałek w Pałacu Elizejskim pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. Panie rozmawiały o francuskiej pomocy dla dzieci z Ukrainy w przeddzień międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim”, która odbędzie się w Paryżu.

18:37 Udało się uzyskać zgodę polityczną na kolejny pakiet wsparcia obrony Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju - 2 mld euro - powiedział w poniedziałek w Brukseli Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji.

18:10 Premier Ukrainy: liczymy, że Francja przekaże nam system obrony przeciwrakietowej Mamba

Liczymy na otrzymanie francuskiego systemu Mamba, który pomoże nam w walce z irańskimi dronami i rosyjskimi rakietami - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI-TF1.