Prezydent Zełenski: jest dla nas ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła do wojny [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-24 07:41 aktualizacja: 2023-01-25, 07:54
Wojna w Ukrainie, fot. STANISLAV KOZLIUK  PAP/EPA
Wojna w Ukrainie, fot. STANISLAV KOZLIUK PAP/EPA
Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła do haniebnej wojny – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rosjanie szykują się do przeprowadzenia operacji w obwodzie ługańskim i przekierowują jednostki wycofane z obwodu chersońskiego na linię Swatowe-Kreminna, na której ustabilizował się front na Ługańszczyźnie - czytamy w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

21:53 W okupowanym Berdiańsku eksplodowało auto kobiety podejrzanej o kolaborację

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych o przeciwnikach władz okupacyjnych - podały we wtorek lojalne wobec Kijowa władze miasta. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.

21:43 Nie żyją dwaj brytyjscy wolontariusze zaginieni na Ukrainie od 7 stycznia

Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu wydanym we wtorek rodzina jednego z nich.

21:11 Holandia rozważa wykupienie i przekazanie Ukrainie dzierżawionych od Niemiec czołgów Leopard 2

Po decyzji Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard-2 na Ukrainę, holenderski rząd rozważa również zakup dotychczas dzierżawionych niemieckich czołgów i wysłanie ich na Ukrainę, powiedział we wtorek premier Mark Rutte w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Po Polsce, Finlandii i Portugalii teraz Holandia rozważa dostawy czołgów na Ukrainę napisał we wtorek wieczorem na swojej stronie internetowej „FAZ”. „Wydzierżawiliśmy czołgi, co oznacza, że możemy je kupić i je podarować” – powiedział gazecie Rutte.

20:55 Kraje G7 i partnerzy będą wspierać sektor energetyczny Ukrainy

Państwa G7 i ich partnerzy zobowiązali się we wtorek, że wesprą sektor energetyczny Ukrainy, w tym również dostarczając konieczny sprzęt oraz pomoc humanitarną potrzebną podczas zimy - poinformował Departament Stanu USA po wirtualnym spotkaniu ministrów krajów G7.

20:48 Premier Morawiecki w BBC: wolnego świata nie stać, by nie wysyłać czołgów na Ukrainę

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił we wtorek, że Polski i wolnego świata nie stać na niewysłanie czołgów Leopard i nowoczesnej broni na Ukrainę, bo prawdziwym zagrożeniem jest nienasycony apetyt Rosji na podbijanie innych krajów.

20:44 Prezydent Zełenski: Rosjanie nie powinni mieć możliwości startu na igrzyskach

Rosyjscy sportowcy nie powinni mieć możliwości startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

20:01 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: czołgi pozwolą nam przywrócić granice z 1991 roku

Czołgi przekazane Ukrainie będą "jednym z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku" - oświadczył we wtorek Andrij Jermak, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w komentarzu na serwisie Telegram.

19:53 ABC News: Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów

Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów, gdy tylko Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie tych maszyn - powiedział we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel ukraińskich władz w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News.

19:43 Prezydent Finlandii w Kijowie: możemy szkolić ukraińskich żołnierzy

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto oświadczył we wtorek w Kijowie, że jego kraj może szkolić ukraińskich żołnierzy i zapewnił, że stanowisko Helsinek w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard „jest konstruktywne”.

19:32 "Spiegel": decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę

Decyzja zapadła: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6. Rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.

19:22 Prezydent Duda: przekazujemy Ukrainie czołgi, by mogła odeprzeć zbliżającą się rosyjską nawałę

Zdecydowaliśmy o przekazaniu ukraińskiej stronie czołgów Leopard, zestawiając to z inicjatywą zbiórki wśród sojuszników. Ukraina potrzebuje nowoczesnego sprzętu, by obrońcy byli w stanie podołać zadaniu i odeprzeć rosyjską nawałę - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

18:00 Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę przeciw Ukrainie przez okres do trzech lat dzięki obecnym rezerwom w juanach i pod warunkiem, że dochody Kremla z ropy nie spadną radykalnie - wynika z prognoz agencji Bloomberga, opisanych przez rosyjski portal Insider.

Bloomberg, który opiera swoje opinie na prognozach Citigroup i własnych analityków, zaznacza, że Moskwa dysponuje sporą "poduszką bezpieczeństwa" dzięki rezerwom w juanach. Analitycy Bloomberga uważają, że rezerwy te wyczerpią się w bieżącym roku tylko wtedy, gdy średnia cena ropy rosyjskiej spadnie poniżej 25 USD za baryłkę. Citigroup uważa zaś, że Rosja zużyje te rezerwy nawet wtedy, gdy średnia cena roczna będzie wynosić 35 USD.

17:44 Ukraińskie media podają, że w okupowanym Berdiańsku eksplodował samochód należący do kolaborantki Wałentyny Mamaj - poinformował Biełsat.

17:21 Inspekcje w ukraińskich elektrowniach atomowych wykazały, że Ukraina nie przechowuje tam uzbrojenia - oświadczył we wtorek Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Grossi wypowiadał się na ten temat w Parlamencie Europejskim - podała agencja Reutera, zaznaczając, że słowa szefa MAEA podważają twierdzenia Rosji w tej sprawie.

17:09 Ukraina nałożyła sankcje na 22 Rosjan związanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną (RCP); wśród osób objętych restrykcjami jest Michaił Gundiajew, krewniak zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi, patriarchy Cyryla - podała we wtorek agencja Reutera.

Portal Ukraińska Prawda podał w poniedziałek wieczorem, że sankcje zostały nałożone przez ukraińską Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że osoby objęte restrykcjami to "obywatele Rosji, którzy pod przykrywką duchowości wspierają terror i politykę ludobójstwa".

Sam patriarcha Cyryl został objęty przez Kijów sankcjami w 2022 roku. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi poparł rosyjską inwazję na Ukrainę. Michaił Gundiajew, jak podaje Reuters, reprezentuje Rosyjską Cerkiew Prawosławną w Światowej Radzie Kościołów.

16:37 Administracja USA poinformowała Chiny o swoich obawach dotyczących sprzętu sprzedawanego przez chińskie firmy Rosji na użytek działań w Ukrainie - podały CNN i Bloomberg. Według źródeł CNN Waszyngton nie jest pewny, czy transport sprzętu odbywa się za wiedzą Pekinu.

CNN podaje, powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli, że administracja zakomunikowała ChRL swoje obawy, by "ustalić, jak wiele Pekin wie na temat tych transakcji".

Sprawa ma być jednym z tematów rozmów sekretarza stanu Antony'ego Blinkena podczas jego wizyty w Chinach, planowanej na 5-6 lutego.

16:36 Biełsat opublikował zdjęcia z Konstantynówki.

16:34 Polityka zagraniczna prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana coraz bardziej oddala go od Zachodu, a rola mediatora w wojnie na Ukrainie jest przykrywką dla intensywnej wymiany handlowej i coraz bliższych relacji z Rosją - ocenia brytyjski tygodnik "Economist".

Politolodzy i dyplomaci oskarżają Turcję o to, że porzuca Zachód. W samej Ankarze pojawił się pogląd, że "nowa Turcja" jest wystarczająco silna, by ignorować takie stare sojusze jak NATO, nawiązywać nowe i działać w pełni autonomicznie - pisze tygodnik.

16:26 Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła do haniebnej wojny – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odpowiadając na wcześniejsze słowa Alaksandra Łukaszenki, podkreślił, że Ukraina nie zamierzała i nie zamierza napadać na Białoruś.

Zełenski został zapytany, czy Ukraina rzeczywiście, jak twierdził we wtorek Alaksandr Łukaszenka, proponowała Mińskowi „pakt o nieagresji”. Zełenski powiedział, że „wszystko, co Ukraina oficjalnie proponuje, wszyscy to słyszycie”.

„Nie zamierzaliśmy wcześniej i nie zamierzamy teraz napadać na Białoruś. To główny sygnał od narodu Ukrainy do narodu Białorusi. Jest dla nas bardzo ważne, aby Białoruś nie utraciła niepodległości i nie dołączyła, niezależnie od jakichkolwiek i czyichkolwiek nacisków, do tej haniebnej wojny” – powiedział we wtorek Zełenski, którego cytuje agencja Ukrinform.

16:21 Administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu - donosi we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika ma to być część porozumienia z Niemcami, w ramach którego Berlin również wyśle własne Leopardy i zezwoli na transport kolejnych z Polski.

Gazeta, która powołuje się na dwa źródła w administracji USA, twierdzi że w ramach porozumienia USA przekażą Ukrainie "znaczącą" liczbę Abramsów, podczas gdy Niemcy przekażą mniejszą liczbę Leopardów 2 i zgodzą się na reeksport maszyn z Polski.

16:00 Dziś mija dokładnie 11 miesięcy wojny na pełną skalę. Dzień 335 . Dzień, w którym miniemy tak jak 334, jednocząc wszystkie nasze siły dla jednego - zwycięstwa. W imię zwycięstwa Ukrainy - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:44 Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformował portal Biełsat.

15:03 Niemiecki eksport do Rosji spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku, co oznacza najniższy poziom od 2003 roku - poinformował we wtorek Reuters, cytując dane Niemieckiego Komitetu ds. Stosunków Gospodarczych ze Wschodnią Europą.

Ze względu na wzrost cen ropy i gazu wzrosła jednak o 11 proc., do 37 mld euro, wartość importu z Rosji - wynika z raportu komitetu.

14:20 Ukraina nie ma żadnych agresywnych zamiarów wobec Białorusi i ostrzega Mińsk przed udziałem w wojnie po stronie Rosji – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Kijowie. To reakcja na słowa Alaksandra Łukaszenki, że Ukraina przygotowuje „bojowników i ekstremistów”.

„Rosja wszelkimi sposobami próbuje wciągnąć Białoruś do bezpośredniej wojny. Ukraina przestrzega Mińsk przed jakimikolwiek agresywnymi działaniami” – oświadczył Ołeh Nikołenko, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

14:01 Rząd Ukrainy zwolnił we wtorek ze stanowisk wiceministrów w czterech resortach i zaakceptował zwolnienie pięciu szefów wojskowych administracji obwodowych. Część dymisji w ministerstwach ma związek z oskarżeniami korupcyjnymi.

13:41 Bojownicy Grupy Wagnera stali się "jednorazową piechotą" rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy, ale ich brutalna taktyka "jest jedyną skuteczną opcją dla słabo wyszkolonych świeżo zmobilizowanych oddziałów, które stanowią większość rosyjskich sił lądowych" - przekazuje stacja CNN, powołując się na raport ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

13:17 Wystąpimy do Unii Europejskiej o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie, będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli UE. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

13:08 Nazywają nas "niebiańskim tysiącem", ponieważ spośród tysiąca osób, które znalazły się w naszej grupie więźniów i pojechały walczyć na Ukrainę, tylko około 20 pozostaje zdolnych do walki - przyznał rosyjski jeniec z Grupy Wagnera podczas przesłuchania w ukraińskiej niewoli.

10:49 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem we wtorek w Berlinie wyraził przekonanie, że Sojusz znajdzie wkrótce rozwiązanie w sprawie dostawy czołgów na Ukrainę. "Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie" - oświadczył.

10:47 Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami - chodzi o bezpieczeństwo całej Europy - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

10:39 Zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Ołeksij Symonenko, który pod koniec ubiegłego roku, w trakcie trwającej wojny z Rosją, pojechał na zagraniczne wakacje, został zwolniony ze stanowiska – poinformowało we wtorek Biuro Prokuratora Generalnego w Kijowie.

09:55 Odsunięcie od operacji na Ukrainie jednego z kluczowych rosyjskich dowódców, generała pułkownika Michaiła Teplinskiego, jest prawdopodobnie kolejnym symptomem ciągłych podziałów w hierarchii wojskowej Rosji - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:29 Prawie 700 żołnierzy, dwa samoloty i cztery śmigłowce straciły siły zbrojne Rosji ostatniej doby na Ukrainie – poinformował Sztab Generalny w Kijowie. Według strony ukraińskiej Rosjanie ewakuują rodziny swoich wojskowych z okupowanego Ługańska.

„(...) Rosyjska administracja okupacyjna Ługańska ewakuuje z miasta na terytorium Federacji Rosyjskiej rodziny wojskowych 2. Korpusu Armijnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – powiadomił ukraiński sztab na Facebooku.

Samoloty, które zostały zniszczone przez ukraińskie wojska, to szturmowce Su-25, zaś strącone śmigłowce to maszyny Ka-52. Według dowództwa wojsk lotniczych Ukrainy Rosjanie stracili trzy śmigłowce w zaledwie pół godziny.

 

08:38 Gąsienicowe wozy bojowe piechoty Bradley, które USA przekażą Ukrainie dotrą do tego kraju w najbliższych tygodniach - poinformował wysoki rangą urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony. Do tej pory USA zobowiązały się do wysłania Ukrainie 109 takich pojazdów.

08:07 Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

07:21 Polska jest zagorzałym zwolennikiem wsparcia i zabezpieczenia Ukrainy, to jeden z wiodących krajów w Sojuszu, jeśli chodzi o wsparcie - mówił RMF FM rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

01:41 Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację - poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Jego miejsce ma zająć szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

01:10 Powinniśmy pomóc Ukrainie odnieść zwycięstwo na polu bitwy i stworzyć warunki do zakończenia wojny przy stole negocjacyjnym na jej warunkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na antenie niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.

00:32 Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zdecydowała, że w stanie wojennym urzędnicy państwowi mogą podróżować poza Ukrainę tylko w celach służbowych - oświadczył w poniedziałek w wieczornym przemówieniu wideo ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

(PAP)