Wywiad Ukrainy: rosyjskie ataki możliwe w trzech obwodach. Prezydent Zełenski: przeciwdziałamy próbom okrążenia Bachmutu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-06 07:11 aktualizacja: 2023-02-07, 08:22
Fot. RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT  PAP/EPA
Fot. RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT PAP/EPA
Rosyjskie ataki przeciwko Ukrainie mogą nastąpić na trzech kierunkach: w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Według ukraińskiego doradcy wojskowego, anonimowo zacytowanego przez "Financial Times", nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę na Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni".

06:44 Decyzje o dostawach czołgów i innej zachodniej broni to słuszny krok i może on wpłynąć na sytuację na froncie, ale czas cały czas gra na korzyść Rosji i konfrontacja może się nasilić, zanim nowe uzbrojenie trafi na pole walki – mówią w rozmowie z PAP analitycy wojskowości.

04:33 Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek  Reuters.

02:01 Według stanu na początek 2023 r. w Niemczech naukę kontynuuje ok. 203 tys. ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną, powiedziała  w poniedziałek w Kijowie niemiecka minister edukacji i badań Bettina Stark-Watzinger, poinformował portal zn.ua.

22:31 Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami - poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.

Kłymenko przekazał, że obecnie trwa kontrola wszystkich resortowych śmigłowców. Do czasu zakończenia badania przyczyn katastrofy w Browarach ministrowie mogą przemieszczać się jedynie samochodami.

"Sprawdzamy wszystkie śmigłowce, które były w systemie MSW. Ten proces będzie trwać miesiąc albo dwa, dopóki nie stwierdzimy z zagranicznymi ekspertami, że są one bezpieczne" - powiedział p.o. ministra, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

22:04 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował zaproszenie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczyt Unii Europejskiej, który w czwartek odbędzie się w Brukseli - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.

"Ze względów bezpieczeństwa dalsze informacje nie zostaną podane" – napisał Leyts.

 

21:57 Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

21:21 Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. "Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy" - powiedział na nagraniu.

Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.

Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej.

21:11 Ukraine World opublikował nagranie z Charkowa po niedzielnych atakach sił rosyjskich.

20:21 Holandia udzieliła Ukrainie już ponad 1 mld euro pomocy wojskowej - poinformowała w poniedziałek minister obrony Kajsa Ollongren. Jednocześnie Niderlandy otrzymały 63 mln euro rekompensaty z tego tytułu z budżetu Unii Europejskiej.

Ollongren powiadomiła członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer), że około 0,5 mld euro przekazano stronie ukraińskiej w postaci sprzętu.

Z pisma szefowej resortu obrony wynika, że wojskowa pomoc zaatakowanemu przez Rosję krajowi „ma konsekwencje dla gotowości holenderskich sił zbrojnych”, jednak są one „akceptowalne”.

20:09 Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.

Jak podała agencja, 200-proc. cło w praktyce będzie oznaczać koniec importu rosyjskiego aluminium do USA. Według źródeł Bloomberga, ruch miał być rozważany od miesięcy i ma na celu nie tylko zwiększenie presji na Rosję w okolicach rocznicy jej inwazji, lecz także ukrócenie dumpingu metalu przez Rosję, co miało mieć szkodliwy wpływ na amerykańskie firmy.

19:49 Węgry nałożą bardzo ścisłe kontrole jakości i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego na napływające do kraju zboże z Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek minister rolnictwa Istvan Nagy.

Polityk oskarżył Komisję Europejską o brak pomocy dla Węgier w warunkach zwiększonego napływu ukraińskiego zboża do kraju. „Bruksela jednak nie pomaga i nie robi nic, by wyeliminować niekorzystną sytuację konkurencyjną, w jakiej znajdują się węgierscy rolnicy” – stwierdził minister.

„Węgierskie przedsiębiorstwa wykorzystujące ukraińskie zboże mają bezpośredni obowiązek stosowania wyłącznie ziarna zgodnego z przepisami unijnymi i krajowymi” – powiedział Nagy. „Obecna sytuacja jest nie do utrzymania, ponieważ sprzedaż zboża na Węgrzech i w całej Europie stanęła w miejscu” – dodał.

18:40 Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w poniedziałek o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

"Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisano na Twitterze.

18:13 Nexta opublikowała nagranie z obwodu ługańskiego.

16:48 W związku z zachodnimi sankcjami rosyjska armia zaczęła otrzymywać broń gorszej jakości i precyzji - podkreślił w poniedziałek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

"Rosyjska armia w wyniku zachodnich sankcji zaczęła otrzymywać broń niższej jakości i precyzji, próbuje się utrzymać wskaźniki ilościowe" - napisał Daniłow na Twitterze.

"Strategia Ukrainy to postawienie na jakość wiodących technologii, a nie na masę zmobilizowanych" - dodał.

16:33 Departament ds. wielostronnej współpracy humanitarnej i więzi kulturowych MSZ Rosji to typowa instytucja realizująca de facto imperialne założenia Rosji - wskazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn w poniedziałkowych wpisach na Twitterze podał, że departament, który rozpoczął działalność pod koniec 2022 r. będzie realizował działania z zakresu rosyjskich operacji wpływu i tzw. soft power, a także działania informacyjno-propagandowe.

16:08 W różnych regionach Rosji prowadzone są inspekcje i naprawy schronów przeciwbombowych - pisze w poniedziałek rosyjska niezależna gazeta Moscow Times. To kolejny przejaw militaryzacji rosyjskiego społeczeństwa - podkreśla.

Portal podaje, powołując się na obecnych i byłych przedstawicieli władz, że na inspekcje i naprawy w schronach przeznaczane są "setki milionów rubli".

"Decyzję o inspekcji sieci schronów rząd podjął wiosną" - powiedział jeden z przedstawicieli władz. Gazeta podkreśla, że publicznie nie ogłoszono decyzji o inspekcjach bunkrów, ale od miesięcy pojawiają się informacje o tym, że lokalne władze pracują nad wzmocnieniem systemu obrony cywilnej.

15:44 UkraineWorld opublikował zdjęcia z obwodu donieckiego.

15:17 Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) uznała w poniedziałek rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.

"Przygotowujemy się do zniszczenia 'Wagnera' jako części terroryzmu międzynarodowego" - napisał w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie "Grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną to "krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności" osób z nią powiązanych

15:11 Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczycie UE w Brukseli, który będzie miał miejsce w czwartek - poinformował Reuters, powołując się na "Financial Times".

Według dziennika oczekuje się również, że Zełenski wystąpi na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Byłaby to druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku wojny. W grudniu przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przemawiał na sesji Kongresu.

14:49 Rosjanie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim po 15 lutego – oświadczył szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Do tego czasu Rosjanie zamierzają przygotować zmobilizowane rezerwy.

Według Hajdaja, który wypowiadał się na antenie ukraińskiej telewizji, Rosjanie przywożą do okupowanego obwodu ługańskiego coraz większe siły, w tym – sprzęt wojskowy, a także budują umocnienia obronne. Hajdaja dodał, że Rosja kończy także szkolenie zmobilizowanych rezerw i potrzebuje jeszcze ok. dwóch tygodni, by przemieścić ich na front.

„Dlatego po 15 lutego można oczekiwać ofensywy w dowolnym momencie” – ocenił Hajdaj, cytowany przez portal RBK Ukraina.

14:44 Rosyjskie ataki przeciwko Ukrainie mogą nastąpić na trzech kierunkach: w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do udziału w operacjach ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy wiosną i latem tego roku. HUR podał, że nowa fala mobilizacji w Rosji będzie trwać ok. dwóch miesięcy.

"Ustaliliśmy, że natarcia wojsk Rosji mogą być w obwodzie donieckim i ługańskim oraz, możliwe, że w obwodzie zaporoskim. W obwodzie chersońskim i na Krymie wojska Rosji będą prowadzić obronę" - pisze na stronie internetowej HUR.

14:39 Nie zmienia się ministra obrony przed spodziewanym szerokim atakiem Rosji. Sądzę, że taki sygnał przekazał władzom w Kijowie Zachód – powiedział PAP ukraiński politolog Jewhen Mahda, komentując dyskusje wokół możliwej dymisji Ołeksija Reznikowa.

Przyczyną problemów ministra jest korupcja w jego resorcie. Skandal związany jest z oskarżeniami o zakupy żywności dla wojska po zawyżonych cenach. Z tego powodu do dymisji podał się, a następnie został zatrzymany jeden z zastępców Reznikowa, Wiaczesław Szapowałow.

13:54 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miesiąc temu zapowiedziała nałożenie nowych sankcji na Rosję i Białoruś, ale jak dotąd nie przedstawiła projektu. Polska jest tym rozczarowana. „Nie rozumiemy, dlaczego od miesiąca KE nie przedstawiła projektu” – mówi PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Jak dodał, Polska zgłosiła konkretne propozycje nowych sankcji, podobnie jak Litwa i Estonia.

„Nie rozumiemy, dlaczego prezydencja szwedzka w UE nie pracuje nad tymi propozycjami. (…) W zeszłym tygodniu wyznaczonych zostało kilka spotkań stałych przedstawicieli, które były w ostatniej chwili odwoływane. Tracimy bardzo cenny czas, za który codziennie Ukraina płaci ofiarami cywilnymi, zniszczeniami infrastruktury czy dziećmi, które są porywane do Rosji” – wskazał.

Jak dodał, będzie to jednym z głównych tematów szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu w Brukseli. „Dochodzą do nas bardzo niepokojące informacje na temat przygotowań Rosji do ofensywy, która mogłaby się rozpocząć już w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy tą sytuacją bardzo zaniepokojeni. Nie rozumiemy, dlaczego wbrew medialnym zapowiedziom nie ma realnych prac nad projektem pakietów sankcyjnych” – powiedział.

Co więcej, z nieoficjalnych informacji PAP wynika, ze część państw członkowskich apeluje o poluźnienie sankcji dla niektórych sektorów objętych sankcjami. Są wśród nich m.in. Holandia i Portugalia.

"Nie zgadzamy się na rozszczelnienie obecnego systemu sankcyjnego" - powiedział Sadoś.

13:31 Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ok. 660 dronów kamikadze Shahed i oczekuje na nową partię bezzałogowców – donosi Ukraińska Prawda, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Wadyma Skibickiego.

„Rosja rzeczywiście ma problemy z arsenałem dronów. Do dzisiaj wykorzystali oni już ok. 660 dronów Shahed” – napisał Skibicki w artykule opublikowanym na stronie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony (HUR). Kontrakt, jak wskazał, opiewa na 1750 sztuk, ale dostawa i przygotowanie tej broni do użycia wymaga czasu.

13:30 Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w poniedziałek nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.

Od 2023 roku w ciągu pięciu lat każdego roku Ukraina ma otrzymywać 15 mld koron (1,3 mld euro).

"W tym roku chcemy połowę kwoty przeznaczyć na wojsko, a drugą część na pomoc cywilną. Ale ten podział może ulec zmianie w kolejnych latach, chcemy być elastyczni i dostosowywać pomoc do potrzeb" - podkreślił Store.

Do 5 mld koron (ok. 450 mln euro) ma zostać zwiększona norweska pomoc humanitarna i żywnościowa dla krajów, które ucierpiały na skutek wojny w Ukrainie.

12:59 "Nie widzimy obecnie ryzyka ofensywy Rosji z różnych kierunków, jak miało to miejsce w lutym 2022 r. Rosjanie zmienili taktykę i będą przeprowadzać skoncentrowane ataki na konkretnych kierunkach" – ocenił minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy.

Największe zgrupowania wojsk rosyjskich znajdują się obecnie na wschodzie i południu Ukrainy. I to tam, według Reznikowa, należy się spodziewać ewentualnych nowych uderzeń.

„Rosjanie mają nową taktykę. To skoncentrowane, pełzające próby zajmowania terenu, po trochę, po 10 metrów” – powiedział minister obrony, oceniając, że Rosjanie nie zdecydują się na powtórzenie nieudanej taktyki ataku z wielu kierunków w celu zajęcia Ukrainy. „Ta taktyka nie zadziałała” – ocenił minister, wskazując, że obecnie władze Ukrainy „nie widzą takiego ryzyka”.

Powtórzył też swoje wcześniejsze oceny, że przed rocznicą rozpoczęcia wojny na pełną skalę 24 lutego Rosjanie podejmą próbę działań ofensywnych „ze względu na symbolizm”.

„Według ocen naszego wywiadu największa koncentracja rosyjskich wojsk jest obecnie na wschodzie” – powiedział minister.

12:03 "Wypowiedzi politycznych liderów z niektórych państw Europy współbrzmią z propagandowym przekazem Rosji. Stanowią korzyść dla agresora poprzez uwiarygodnienie i rezonowanie treści przekazów rosyjskich" - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

11:38 W Hiszpanii mieszka obecnie 254 tys. Ukraińców, z czego ponad połowa to uchodźcy wojenni po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Tylko 13 proc. uchodźców powyżej 16 roku życia uzyskało do tej pory pracę - wynika z ostatnich danych ministerstwa ds. przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, na które powołał się dziennik „ABC”.

10:37 "Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności"- powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że Rosja atakując Ukrainę i łamiąc prawo międzynarodowe, wypowiedziała wojnę nie tylko Ukrainie, ale "stwarza zagrożenie dla wszystkich cywilizowanych krajów". "Potrzebujemy jedności i solidarności nas wszystkich. Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności" - zaapelował.

Zwarycz przekonywał, że powinien powstać specjalny trybunał do rozliczenia zbrodni, a Rosja nie może cieszyć się poczuciem bezkarności i musi być pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne.

10:19 "Jeśli chodzi o myśliwce dla Ukrainy, Polska nie chce działać w pojedynkę. Taka decyzja powinna zostać podjęta jednogłośnie przez zachodnich sojuszników i trzeba w tym celu wykorzystać różne możliwości konsultacji. Polityka wahania i zwlekania nie przynosi efektu" – stwierdził Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Berlinie, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Frankfurter Rundschau”.

10:07 W tym tygodniu nie będzie zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy – oświadczył szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Deputowany zapowiadał wcześniej, że obecny szef tego resortu Ołeksij Reznikow obejmie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu.

„Zmian kadrowych w sferze obrony w tym tygodniu nie będzie” – napisał Arachamija na Telegramie. 

W niedzielę polityk ogłosił, że resort obrony obejmie dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Reznikow natomiast będzie skierowany do ministerstwa ds. strategicznych gałęzi przemysłu.

09:56 To nie czas na zawieszenie broni. Dziś Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i nadziei; ta nadzieja rodzi się w Polsce; to nadzieja jest ziarnem, z którego może wyrosnąć zupełnie nowy porządek geopolityczny - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach.

Szef rządu mówił, że trwająca na Ukrainie wojna to próba sił dla Zachodu. "Stoimy przed jasnym wyborem: albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji" - powiedział.

09:41 Działania Władimira Putina pokazują, że unika on ryzykownych decyzji, które mogłyby zagrozić jego władzy w Rosji lub wywołać międzynarodową eskalację konfliktu z Ukrainą – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Tymczasem maksymalistyczne i nierealistyczne cele, które postawił swojej armii Putin, a konkretnie podbicie całej Ukrainy, wymagają prawdopodobnie dalszego ryzyka, by w ogóle miały jakiekolwiek szanse powodzenia – oceniają analitycy.

ISW dochodzi do wniosku, że „niechęć Putina do podejmowania ryzyka w wojnie konwencjonalnej na Ukrainie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by dążył do eskalacji jądrowej lub wojny z NATO”.

09:23 Rosjanie kontynuują działania ofensywne w okolicach Kupianska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki, jednak na froncie zauważalny jest brak koordynacji działań pomiędzy regularną armią przeciwnika i tzw. Grupą Wagnera – podał Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Główne wysiłki okupantów skoncentrowane są na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim. W trakcie działań bojowych w okolicach miasta Bachmut zauważalny jest całkowity brak koordynacji i współpracy pomiędzy rosyjskimi wojskami okupacyjnymi a najemnikami prywatnej firmy wojskowej Wagner” – ogłoszono w codziennym komunikacie.

Sztab przekazał, że ostatniej doby wojska ukraińskie odparły ataki przeciwnika w kilku miejscowościach obwodu donieckiego.

09:16 Rosja będzie chciała wykorzystać planowane przez siebie wybory regionalne na okupowanych terytoriach Ukrainy jako kolejny argument, który ma uzasadniać tę okupację - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 1 lutego przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentyna Matwijenko ogłosiła, iż wybory regionalne na nowo zaanektowanych terenach Ukrainy odbędą się 10 września 2023 roku.

08:45 Nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę na Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni - uważa cytowany anonimowo przez "Financial Times" ukraiński doradca wojskowy. Inni ukraińscy urzędnicy też mówią, że atak jest bliski.

Jak pisze "FT", oczekuje się, że atak nastąpi około roku po tym, jak Władimir Putin rozpoczął pełnowymiarową inwazję 24 lutego i zanim na Ukrainę dotrą nowoczesne zachodnie czołgi i inna broń, którą niedawno obiecano.

08:15 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że nie przyjąłby stanowiska ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu, gdyby prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował mu tę funkcję.

Była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamii, że nowym ministrem obrony zostanie dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, a Reznikow stanie na czele innego resortu.

"Dla mnie to nowość. Prezydent Wołodymyr Zełenski nie rozmawiał ze mną na temat ministerstwa ds. strategicznych gałęzi przemysłu" - powiedział Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji ICTV. "Gdybym dostał taką propozycję, odmówiłbym. Brak mi doświadczenia, żeby efektywnie pełnić funkcję ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu" - wyjaśnił.

07:11 "Zjednoczone Królestwo jest zabezpieczone przed Rosją" – podkreśla w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" brytyjski minister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat.

Tugendhat został zapytany w wywiadzie o to, czy Zjednoczone Królestwo teraz też pokaże innym przykład i przekaże Ukrainie myśliwce czwartej generacji.

"Premier Rishi Sunak powiedział jasno, że w tej chwili czegoś takiego nie rozważamy. Koncentrujemy się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów" - odpowiedział brytyjski polityk.

Dopytywany, kiedy Challengery zaczną brać udział w działaniach wojennych, Tugendhat odparł, że Challengerów jest 14, leopardów wielokrotnie więcej. "To one mają więc znaczenie podstawowe. Wszystkie powinny trafić na front jednocześnie" - ocenił.

23:47 Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził w niedzielę przypuszczenie, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Przyznał, że sytuacja w obwodzie donieckim jest "bardzo trudna".

22:22 Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Arachamija powiedział, że działania takie mają na celu "wzmocnienie współpracy wojskowo-przemysłowej, co jest absolutnie logiczne, biorąc pod uwagę (...) potrzebę wzmocnienia ministerstwa, które powinno robić więcej".

21:52 "Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego" – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

„Rosja to jedyne państwo na świecie, które pozwala swoim wojskowym ostrzeliwać elektrownie atomowe i wykorzystywać je jako osłonę dla swoich ostrzałów. Rosyjskie rakiety niejednokrotnie przelatywały nad obiektami jądrowymi Ukrainy” – powiedział Zełenski, wskazując, że Rosja wykorzystuje sektor jądrowy do ekspansji zewnętrznej i presji na inne państwa.

(PAP)