Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: nasze wojska nie pozwoliły na okrążenie Bachmutu, ale sytuacja jest bardzo trudna [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-09 06:39 aktualizacja: 2023-03-10, 07:51
Pożar w Bachmucie. Fot. PAP/Marek M. Berezowski / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Pożar w Bachmucie. Fot. PAP/Marek M. Berezowski / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Obrona Bachmutu trwa siedem miesięcy; wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na chwilę obecną uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta, sytuacja jest jednak bardzo trudna – oznajmił w czwartek dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

20:50 Na 30 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek włoski trybunał wojskowy oficera marynarki wojennej Waltera Biota, uznano, że jest winny szpiegostwa na rzecz Rosji. Skandal szpiegowski z udziałem Biota, kapitana fregaty marynarki wojennej wybuchł w marcu 2021 roku.

Oficer pracujący we włoskim sztabie generalnym został zatrzymany przez włoski kontrwywiad na jednym z rzymskich parkingów, gdy przekazywał tajne dokumenty pracownikowi rosyjskiej ambasady w zamian za zapłatę. Dokumenty dotyczyły systemu włoskiej telekomunikacji wojskowej. Za plik dokumentów otrzymał 5 tys. euro.
 

20:39 W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami różnych typów, 34 udało się zestrzelić – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek. Siły wroga nie porzucają prób otoczenia Bachmutu w obwodzie donieckim – dodano w komunikacie.

Wcześniej Siły Powietrzne powiadomiły, że w czasie zmasowanego ataku rakietowego Rosjanie wykorzystali 81 rakiet różnych typów, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 34 z 48 pocisków manewrujących.

20:11 Kreml planuje przeprowadzić na Białorusi prowokację, która może spowodować ofiary wśród cywilów; zdarzenie ma zostać zrelacjonowane przez propagandowe rosyjskie media - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy w czwartek. Dodano, że celem Rosjan jest oskarżenie o incydent Ukrainy i wciągnięcie Białorusi w wojnę.

„Posiadamy informację, że w najbliższym czasie rosyjskie kierownictwo wojskowo-polityczne planuje przeprowadzenie dużej prowokacji na granicy Ukrainy i Białorusi” – poinformował w komunikacie Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

19:38 Po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Kijów w nocy ze środy na czwartek władze miasta koncentrują się na naprawianiu szkód, spowodowanych ostrzałem. Około 30 proc. kijowskich mieszkań nie ma obecnie ogrzewania, jednak dostawy wody i elektryczności, które w czwartek zostały wstrzymane do części mieszkań, już zostały przywrócone.

Z powrotem kursują także trolejbusy w centralnej części Kijowa, które w wyniku przerw w dostawach elektryczności przez pewien czas nie działały.

Po północy w czwartek czasu kijowskiego w ukraińskiej stolicy zaczęły rozbrzmiewać alarmy przeciwlotnicze. Przez całą noc w centrum miasta było słychać wybuchy, a nad ranem odczuwalna była potężna eksplozja. W odległości kilku kilometrów od jej epicentrum zatrzęsły się budynki.

18:37 Najbliższe 4-6 miesięcy na polu bitwy na Ukrainie będą miały kluczowe znaczenie dla perspektyw poważnych negocjacji pokojowych - powiedział w czwartek w Kongresie USA dyrektor CIA Bill Burns. Podkreślił, że Zachód powinien przekonać Władimira Putina, że jest gotowy do wytrzymania długotrwałej wojny.

"Najbliższe cztery, pięć, sześć miesięcy będą kluczowe na polu walki na Ukrainie. Myślę, że jakiekolwiek perspektywy poważnych negocjacji z prezydentem Putinem - nie uważam, żeby był gotowy na nie dzisiaj - będą zależeć od postępów na polu bitwy. Więc, analitycznie rzecz biorąc, to, co jest ważne, to dostarczenie Ukraińcom całej pomocy, jaką tylko możliwie jesteśmy w stanie (...) kiedy oni przygotowują się do znaczącej ofensywy na wiosnę" - powiedział Burns, występując podczas corocznego wysłuchania na temat światowych zagrożeń przed komisją Izby Reprezentantów do spraw wywiadu.

18:25 Obrona Bachmutu trwa siedem miesięcy; wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na chwilę obecną uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta, sytuacja jest jednak bardzo trudna – oznajmił w czwartek dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że ukraińskie wojska zakończyły kontrolowane wycofywanie się ze wschodniej części Bachmutu, a oddziały agresora zajmowały w środę co najmniej 50 proc. obszaru miasta.

18:03 Sytuacja po ataku na Chersoń. 

17:45 Rosyjskie lotnicze rakiety hipersoniczne Kindżał lecą z prędkością 8-10 tys. kilometrów na godzinę i do tego mogą manewrować, są bardzo dużym wyzwaniem dla obrony powietrznej – mówi PAP ekspert wojskowy Mariusz Cielma. W czwartek wojska Rosji przeprowadziły kolejny atak rakietowy na Ukrainę, używając do niego aż sześciu rakiet Kindżał.

Władze ukraińskie mówią, że na razie nie dysponują systemami przeciwrakietowymi, które mogłyby zestrzelić tego typu rakiety.

17:15 Komisja Europejska zaproponuje państwom członkowskim Unii Europejskiej odnowienie przed następną zimą zobowiązania do dobrowolnej redukcji zużycia gazu, przyjętego w zeszłym roku w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zapowiedziała w czwartek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Starając się zmniejszyć rosyjskie dostawy i ograniczyć uzależnienie od importowanych węglowodorów, kraje UE zgodziły się w lipcu ubiegłego roku na zmniejszenie zużycia gazu w okresie od sierpnia 2022 do marca 2023 o 15 proc. w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat.

17:09 Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych porannego ostrzału przystanku w Chersoniu na południu Ukrainy przez siły rosyjskie - poinformował w czwartek szef regionalnych władz Ołeksandr Prokudin.

W czwartek w godzinach porannych rosyjskie wojska ponownie ostrzelały cele cywilne w Chersoniu, w tym m.in. przystanek autobusowy. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych.

14:57 W ostatnich tygodniach ukraińskie siły przeprowadziły skuteczne ostrzały rosyjskich magazynów z amunicją i innych obiektów w okupowanym Mariupolu; pod wpływem tych wydarzeń duża część oddziałów wroga wycofała się poza granice miasta - poinformował w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Samorządowiec powiadomił, że w ostatnim czasie zniszczono m.in. punkt napraw rosyjskiego uzbrojenia w rejonie mariupolskiego portu. Najeźdźcy nie czują się już w mieście swobodnie, dlatego przenoszą poza Mariupol swoje bazy logistyczne.

14:21 Walczący ramię w ramię ukraiński ojciec i syn zginęli jednocześnie w walkach z rosyjskimi wojskami o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Ojciec próbował własnym ciałem ochronić syna – podała w czwartek agencja UNIAN, powołując się na przedstawiciela Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:05 W niektórych miastach na kontrolowanym przez Rosję Krymie zatwierdzono już plany ewakuacyjne na wypadek ukraińskiej ofensywy; okupanci tworzą też listy pracowników i członków ich rodzin, którzy podlegają priorytetowej ewakuacji - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Takie działania wroga wskazują na to, że sami Rosjanie nie wierzą w hasła głoszone przez propagandę, przekonujące, że Rosja jakoby "pozostanie na Krymie na zawsze". Plany ewakuacyjne są już gotowe np. w mieście Krasnoperekopsk - poinformował rządowy serwis.

Od ostatniego kwartału ubiegłego roku z północy Krymu napływają doniesienia o budowanych tam umocnieniach na wypadek ukraińskiej ofensywy. W pierwszej połowie lutego ukraińskie media informowały, że w Sewastopolu pojawiły się ciężarówki przewożące betonowe bunkry.

"Rosyjscy mieszkańcy półwyspu nie mają już złudzeń, że Krym to rzekomo jakaś twierdza, której nikt nie waży się tknąć. Okupacyjne władze wciąż jednak starają się sprawiać takie wrażenie" - ocenił 28 lutego szef Medżlisu (zgromadzenia) Tatarów krymskich Refat Czubarow.

13:49 Rosja ma wystarczające środki, by prowadzić na Ukrainie wojnę jeszcze przez dwa lata - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Elegijus Paulaviczius, szef litewskiego wywiadu wojskowego. Dodał, że środki te wystarczą na taki okres przy zachowaniu obecnej intensywności działań militarnych.

Paulaviczius wyjaśnił, że ma na myśli rezerwy strategiczne, sprzęt, broń i amunicję. Powiedział też, że to, jak długo Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę, będzie też zależało od wsparcia ze strony takich państw jak Iran i Korea Północna.

Agencja Reutera poinformowała, powołując się na raport litewskich służb, że hakerzy powiązani z Rosją i Chinami wielokrotnie w ostatnim czasie próbowali włamać się na litewskich serwery rządowe.

"Najbardziej aktywne grupy cybernetyczne, które działają przeciwko Litwie, są związane z Rosją i Chinami" - napisano w raporcie. "Ich priorytetem pozostaje ciągłe, długoterminowe zbieranie informacji dotyczących litewskich spraw wewnętrznych i zagranicznych" - oceniły służby. 

13:31 "To rosyjska prowokacja" - tak Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odniosła się w czwartek do wiadomości rozpowszechnianych przez władze Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej dotyczących rzekomego planowania zamachu na wysokich rangą urzędników tego separatystycznego regionu Mołdawii.

"Wszelkie wypowiedzi przedstawicieli +Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego+ tak zwanej +Naddniestrzańskiej Republiki Ludowej+ (tak w oryginale - PAP) dotyczące udziału SBU w przygotowaniu ataku terrorystycznego należy traktować wyłącznie jako prowokację zaaranżowaną przez Kreml" - głosi oświadczenie SBU.

"Dlatego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy apeluje, aby nie brać na poważnie bzdur, które Rosja rozpowszechnia w jasnym celu - by wprowadzić zamęt na terytorium, które faktycznie jest przez nią okupowane i kontrolowane, oskarżając o to nasze państwo" - czytamy w komunikacie.

13:27 "Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski po ostatnich, zmasowanym atakach wojsk rosyjskich w Ukrainie" - poinformowała w czwartek  Państwowa Agencja Atomistyki.

Wszystkie reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są wyłączone. "Potrzeba mniej energii elektrycznej do ich chłodzenia" - zaznaczono.

13:24 Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) i 49 państw zaapelowało w czwartek do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o przywrócenie kontroli Kijowa nad Zaporoską Elektrownią Atomową - powiadomił premier Ukrainy Denys Szmyhal. Tego dnia okupowana przez wojska rosyjskie elektrownia utraciła zewnętrzne zasilanie po atakach rakietowych wroga.

12:44 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi zaapelował w czwartek o utworzenie wokół okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy strefy ochronnej po ponownej utracie przez siłownię zewnętrznego zasilania.

Grossi oznajmił, że jest zdumiony „samozadowoleniem” panującym wokół tego tematu.

„Za każdym razem ryzykujemy od nowa. Ale jeśli dopuścimy do tego, by tak było nadal, pewnego dnia nasze szczęście się skończy” – powiedział Grossi na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA.

Zaporoska Elektrownia Atomowa utraciła zewnętrzne zasilanie po rosyjskich atakach rakietowych na Ukrainę w nocy ze środy na czwartek. Siłownia jest obecnie zdana tylko na awaryjne z agregaty prądotwórcze.

Po poprzednich atakach Grossi próbował doprowadzić do zawarcia przez stronę rosyjską i ukraińską porozumienia, że zobowiązują się one nie strzelać w elektrownię ani z elektrowni i usunąć stamtąd ciężką broń – podała agencja Reutera, powołując się na dyplomatów.

12:02 "Jeśli dostawy prądu nie zostałyby wznowione, w zaporoskiej siłowni mogłoby dojść do katastrofy. Jak pompy nie będą działały, system nie będzie chłodzony, to będzie, jak w Czarnobylu. To nie będzie wybuch jądrowy lecz eksplozja cieplna. Na szczęście jest to mało prawdopodobne” – powiedział PAP były pracownik tej opanowanej przez Rosję siłowni, który w sierpniu zbiegł na tereny kontrolowane przez Ukrainę.

11.09 "Jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów Ukrainie, to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie ona odpowiadać liczbie przekazanych czołgów" - mówił w czwartek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Z całą pewnością zrobimy to w jakiejś szerszej, międzynarodowej koalicji - dodał.

11:01 Na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych – podało w czwartek fińskie radio Yle. Gogland jest położona ok. 100 km od Helsinek.

10:49 W czwartek w godzinach porannych rosyjskie wojska ponownie ostrzelały cele cywilne w Chersoniu, w tym m.in. przystanek autobusowy. Wskutek ataku wroga zginęły trzy osoby - poinformował na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

10:40 Siły rosyjskie w nocy ze środy na czwartek zaatakowały Ukrainę aż sześcioma hipersonicznymi pociskami rakietowymi Kindżał – poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat.

„Był to rzeczywiście zmasowany atak, i po raz pierwszy takimi typami, rakietami różnych typów. Widzimy, że Kindżałów było tym razem aż sześć. Nie przypominam sobie czegoś takiego” – oznajmił Ihnat w telewizji.

Według jego informacji atakowano rakietami Ch-101/Ch-555, Kalibr, Ch-22, Kindżał, kierowanymi rakietami lotniczymi, Ch-31P, Ch-59 oraz S-300. Użyto też samolotów strategicznych i dalekiego zasięgu. Ihnat dodał, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 34 rakiety Kalibr oraz Ch-101/Ch-555.

W rosyjskich atakach rakietowych w nocy ze środy na czwartek zginęło w Ukrainie co najmniej dziewięć osób: pięć w obwodzie lwowskim, dwie w obwodzie donieckim oraz po jednej w Kijowie i obwodzie charkowskim. 

10:02 Zaatakowany na Białorusi rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50U prawdopodobnie ma uszkodzoną kabinę ciśnieniową i został przetransportowany do zakładu naprawczego w Taganrogu na południu Rosji - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 7 marca Alaksandr Łukaszenka potwierdził, że jeden z niewielkiej floty rozmieszczonych na Białorusi rosyjskich samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli A-50U (w kodzie NATO Mainstay D) został uszkodzony.

Dodano, że samolot został prawie na pewno zaatakowany przez mały bezzałogowy system powietrzny i został prawdopodobnie przetransportowany do zakładu naprawczego w Taganrogu, a lot tranzytowy odbył się podobno na niższej niż zwykle wysokości, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia kabiny ciśnieniowej.

09:40 Mimo międzynarodowego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chiny będą pogłębiały współpracę z Rosją, starając się podważyć pozycję USA – ocenili szefowie amerykańskich agencji wywiadowczych w opinii na temat globalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

09:35 Siły zbrojne Estonii rozpoczęły rozlokowywanie w różnych częściach kraju barier i zapór, w tym betonowych zapór przeciwczołgowych, które miałyby w razie inwazji zostać szybko ustawione w najbardziej newralgicznych punktach - poinformował w czwartek rzecznik estońskiego wojska.

Rozpoczęte w środę prace powinny zakończyć się przed początkiem czerwca. "Zapory są rozlokowywane w miejscach, w których w jak najmniejszym stopniu zakłócają życie codzienne, ale gdzie w razie potrzeby mogą być szybko wykorzystane. Za transport sprzętu odpowiadają siły zbrojne i cywilni partnerzy wojska" - podano.

"Magazynowanie urządzeń zaporowych jest wcześniej zaplanowaną czynnością, (...) niezbędne elementy zostały zakupione w wystarczającej ilości i mogą być przeniesione w kluczowe miejsca. Obecnie nie ma bezpośredniego  zagrożenia militarnego przeciwko Estonii i siły obronne chcą zrobić wszystko, aby tak pozostało" - powiedział ppłk Ainar Afanasjev z oddziału inżynierów estońskiego wojska.

09:06 W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło w środę troje mieszkańców obwodów donieckiego i chersońskiego na wschodzie i południu Ukrainy; wróg wystrzelił na kontrolowane przez Kijów tereny Chersońszczyzny ponad 430 różnego typu pocisków - powiadomiły w czwartek regionalne władze.

Ofiary śmiertelne w obwodzie donieckim odnotowano w miastach Bachmut i Awdijiwka; ponadto czworo cywilów w tym regionie zostało rannych. Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, zginęło już co najmniej 1402 mieszkańców tej części Ukrainy, a 3142 doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, faktyczna liczba ofiar jest dużo wyższa - oznajmił na Telegramie gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

09:04 Rosyjscy terroryści w nocy ze środy na czwartek dokonali zmasowanego ataku rakietowego, w wyniku którego w obwodzie lwowskim śmierć poniosły cztery osoby; to kolejne zbrodnie na ludności cywilnej - napisał w czwartek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

"Rosyjscy terroryści tej nocy dokonali kolejnego zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy, użyli prawie wszystkich rodzajów broni powietrznej, w tym uderzyli w Kijów rakietą 'Kindżał'. Za te kolejne zbrodnie kara dla agresora będzie nieunikniona" - napisał w czwartek na Twitterze Zwarycz.

Ambasador Ukrainy poinformował, że w rejonie złoczowskim w obwodzie lwowskim śmierć poniosły cztery osoby. "Rosja terrorystyczna popełnia kolejne zbrodnie na ludności cywilnej. Świat musi zareagować i nie dopuszczać bezkarności" - dodał.

08:55 Ukraińskie wojska obrony przeciwrakietowej zniszczyły 34 spośród 81 pocisków manewrujących, które w nocy ze środy na czwartek zostały wystrzelone na nasz kraj przez rosyjskie wojska - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. W ocenie polityków z Kijowa był to najbardziej zmasowany atak rakietowy wroga w 2023 roku.

Siły rosyjskie użyły bardzo różnych pocisków, m.in. wystrzeliwanych z samolotów rakiet Ch-101, Ch-555, Ch-22 oraz Ch-47 Kindżał, a także Kalibrów, przenoszonych przez okręty wojenne operujące na Morzu Czarnym. Przeciwnik atakował również przy pomocy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300 oraz dronów kamikadze irańskiej produkcji Shahed-131 i Shahed-136.

Udało nam się zniszczyć 34 spośród 48 pocisków manewrujących typu Ch-101, Ch-555 i Kalibr. Zneutralizowano też cztery bezzałogowce - oznajmił Załużny na Telegramie.

08:25 Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej; obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - poinformowała w czwartek PAA. Dodała, że na bieżąco analizuje dane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

08:12 Siły rosyjskie zapewne nie zdołają szybko przesunąć się na dalsze tereny, jeśli uda im się zająć cały Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem ekspertów połowa miasta jest opanowana przez Rosjan.

08:06 Co najmniej pięć osób zabili Rosjanie w zmasowanym ataku rakietowym, który przypuścili w godzinach nocnych i porannych na cele w Ukrainie. Cztery osoby zginęły w rejonie Złoczowa w obwodzie lwowskim, około 140 km od granicy z Polską.

"W rejonie Złoczowa wroga rakieta spadła na dzielnicę mieszkaniową. (…) W tej chwili wiadomo o czterech zabitych. Jest to czworo dorosłych ludzi. Dwóch mężczyzn i dwie kobiety. W momencie wybuchu byli u siebie w domu” – poinformował w Telegramie szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki. 

07:30 W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa.

„W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie (po 10 godzinach) może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata” – ostrzegł koncern Enerhoatom w Telegramie.

06:39 Dwie osoby zostały ranne po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów – poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W godzinach porannych na miasto spadły trzy pociski. Jeden z nich trafił w podwórko budynku mieszkalnego.

"Jeszcze jeden wybuch w stolicy. Dzielnica Swiatoszyno. Na miejsce udają się wszystkie służby. Płoną samochody na podwórku jednego z budynków mieszkalnych” – napisał Kliczko w Telegramie. W kolejnym wpisie przekazał, że w wyniku ataku dwie osoby zostały ranne. Udzielono im pomocy medycznej.

Mer Kijowa poinformował także, że wskutek ataku operatorzy sieci energetycznej prewencyjnie wstrzymali dostawy prądu dla części mieszkańców.

„W związku z atakiem rakietowym energetycy zastosowali technologiczne odłączenia prądu w stolicy. Na razie bez światła pozostaje około 15 proc. odbiorców” – napisał Kliczko w Telegramie. 

05:56 Wybuchy w Kijowie i na zachodzie kraju i aż 15 uderzeń rakietowych w obwodzie charkowskim – w czwartek rano trwa atak rakietowy Rosji na Ukrainę, w związku z którym ogłoszono alarm przeciwlotniczy na jej całym terytorium.

03:49 O godzinie 2:40 czasu lokalnego ogłoszono alarm lotniczy dla całej Ukrainy - informuje Ukraińska Prawda.

W Odessie wróg uderzył w obiekt infrastruktury energetycznej, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, nie ma ofiar w ludziach - informują władze obwodowe. Szef obwodowej administracji Maksym Marczenko napisał w Telegramie o ograniczeniach w dostawach prądu i zestrzeleniu przez obronę powietrzną kilku dronów.

Do wybuchów doszło również Charkowie. " Spodziewamy się drugiej fali ataku, dlatego apeluję do mieszkańców regionu o pozostanie w schronach!" - apeluje administracja obwodu.

Rosjanie uderzyli z "Gradów" w Nikopol,jest sześcioro rannych,w tym dwoje dzieci, informują lokalne władze. „ Nikopol ucierpiał od ostrzału nieprzyjaciela z ciężkiej artylerii i „Gradów”. Wszystkie ofiary pochodzą z Nikopola. To 11-letnia dziewczynka i 10-letni chłopiec. A także - trzy kobiety i mężczyzna. Mają od 40 do 74 lat. Wszyscy są w średnim stanie.W mieście uszkodzone zostały 24 domy prywatne. Jeden z nich zapalił się, ratownicy ugasili pożar.", napisała na Telegramie administracja obwodu.

02:28 Na całym terytorium Ukrainy w czwartek  po północy ogłoszono alarm lotniczy, informuje Ukrinform. „W żadnym wypadku nie ignorujemy alarmu” – napisał w Telegramie szef biura prezydenta Andrij Jermak.

Według wstępnych danych alarm lotniczy może mieć związek z wystrzeleniem rakiet i dronów kamikadze z terytorium Rosji - poinformował Ukrinform.

22:05 Prezydent Zełenski: nie ma Ukraińca, który nie życzyłby Gruzji wstąpienia do Unii Europejskiej. "Nie ma Ukraińca, który nie życzyłby sukcesu zaprzyjaźnionej Gruzji. Sukcesu demokratycznego. Sukcesu europejskiego. Chcemy być w Unii Europejskiej i będziemy. Chcemy, żeby Gruzja była w UE i jestem pewien, że będzie. Chcemy, aby Mołdawia była w Unii Europejskiej i też jestem pewien, że będzie. Wszystkie wolne narody Europy na to zasługują" - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent również wyraził wdzięczność wszystkim demonstrantom, którzy byli podczas protestów na placach i ulicach miast Gruzji, trzymali ukraińskie flagi i śpiewali ukraiński hymn. 

19:57 Rząd Czech poparł w środę projekt ministerstwa obrony wysłania na Ukrainę 15 wojskowych policjantów do badania zbrodni wojennych Rosji. Czeskie wsparcie dla zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze musi jeszcze zatwierdzić parlament.

(PAP)