Prezydent Zełenski polecił zbadanie możliwości zmiany nazwy Rosji na Moskowię [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-10 07:37 aktualizacja: 2023-03-11, 11:35
Wołodymyr Zełenski, Fot. PAP/AA/ABACA
Wołodymyr Zełenski, Fot. PAP/AA/ABACA
Rząd w Kijowie zbada, czy w Ukrainie wobec Rosji można używać jej historycznej nazwy Moskowia. Takie polecenie wydał prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na petycję obywatelską w tej sprawie. Autorka petycji zaproponowała oficjalną zmianę nazwy Rosji na Moskowię, terminu "rosyjski" na "moskiewski" oraz Federacji Rosyjskiej na Federację Moskiewską. Pod wnioskiem o wprowadzenie takich zmian podpisały się 25 tys. 792 osoby, przy 25 tys. koniecznych, by urząd szefa państwa podjął się rozpatrzenia petycji. „Zwróciłem się do premiera z prośbą o dokonanie całościowego opracowania tej kwestii z włączeniem instytucji naukowych oraz poinformowania mnie i autora petycji o wynikach tych działań” – powiadomił prezydent.

11:18 W listopadzie 2022 roku przywrócenie Rosji jej historycznej nazwy Moskowia proponował już ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. Argumentował wówczas, że nazwy państw w różnych językach mogą się różnić i podawał przykłady Węgier oraz Austrii.

„Weźmy Magyarorszag, po ukraińsku to Uhorszczyna, po angielsku – Hungary, po niemiecku – Ungarn, a po polsku – Węgry. Oesterreich to po angielsku Austria, a po słowacku – Rakusko” – pisał Kysłycia na Twitterze.

„Innymi słowy, jak kto chce, tak sobie nazywa. Co więc stoi na przeszkodzie, byśmy my, rada ministrów, Rada Najwyższa przywrócili historyczną nazwę "Moskowii" (od łacińskiej nazwy Księstwa Moskiewskiego)? Ta obecna i tak jest ukradziona” – napisał dyplomata, nawiązując do rosyjsko-ukraińskiego sporu o dziedzictwo Rusi.

09:11 Pięć osób zginęło w obwodach chersońskim i donieckim na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – powiadomiły władze regionów. Rannych zostało co najmniej 19 osób.

W obwodzie chersońskim, jak podały w sobotę rano władze obwodu, zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych.

03:33 Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz drugi odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o umożliwienie mu wystąpienia na uroczystości wręczenia Oscarów. Odmawia też mediom uzasadnienia swojej decyzji.

Prezydent Ukrainy, wcześniej aktor komediowy, od czasu kiedy jego kraj bohatersko walczy z rosyjskim najeźdźcą, stał się jednym z najbardziej znanych polityków na świecie. Wystąpił wirtualnie przed Kongresem USA, odwiedzają go najwybitniejsi mężowie stanu.

Forum dla przemówień wirtualnych udostępniają Zełenskiemu organizatorzy prestiżowych instytucji i wydarzeń kulturalnych, jak festiwale filmowe w Cannes, Berlinie i Wenecji. W Ameryce zwrócił się z swym przesłaniem do milionów ludzi w trakcie transmisji ceremonii wręczania nagród Grammy, a także Złotych Globów.

02:43 Kanada zakazała importu rosyjskiego aluminium i stali – poinformowała wicepremier Chrystia Freeland. Jest to kolejna część sankcji wobec Rosji.

Zakaz dotyczy zarówno arkuszy aluminium, jak i produktów gotowych, np. aluminiowych pojemników i innych wyrobów aluminiowych używanych przez gospodarstwa domowe. Również zakazany został import żelaza, stali, półproduktów jak i gotowych wyrobów takich jak rury.

00:53 Możemy rozważyć, czy nie podarować Ukraińcom naszych F/A-18 Hornet, które będą wycofywane z eksploatacji – oświadczyła przebywająca w piątek w Kijowie premier Sanna Marin. Jej entuzjazm szybko zgasił szef resortu obrony. "Tych myśliwców potrzebujemy sami" - powiedział.

Ukraina oczekuje na wsparcie w postaci myśliwców, a Finlandia jest w takiej sytuacji, że właśnie zamówiła nowe samoloty (F-35 mające zastąpić F/A-18 Hornet – PAP) – mówiła w rozmowie z fińskimi mediami Sanna Marin.

Szefowa fińskiego rządu zaznaczyła przy tym, że w kwestii myśliwców dla Ukrainy potrzeba współpracy międzynarodowej.

"Premier nie rozmawiała wcześniej o tym pomyśle ani ze mną, ani – jak zakładem – z dowódcą sił zbrojnych" – skomentował minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

00:04 Komisja do Spraw Europejskich francuskiego Senatu jednomyślnie zatwierdziła projekt rezolucji, która potępia przymusowe wywózki dzieci z Ukrainy do Rosji.

„Z zadowoleniem przyjmujemy jednomyślne zatwierdzenie przez Komisję do Spraw Europejskich francuskiego Senatu europejskiej rezolucji, która potępia przymusowe wywózki ukraińskich dzieci przez Rosję. Decyzja ta stanowi znaczące wsparcie dla inicjatywy dyplomatycznej kierowanej przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego” – napisało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze.

22:17 Mnisi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) mają do 29 marca opuścić wszystkie pomieszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń na Ukrainie, Ławry Peczerskiej w Kijowie – podał w piątek minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

„Umowa o bezpłatnym korzystaniu przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną z Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostaje rozwiązana z dniem 29 marca 2023 r. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, które UCP wynajmuje w Ławrze” – oznajmił minister na Telegramie.

21:04  "Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią" – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły ropsyjskie Bachmutu na wschodzie kraju.

.„Chcę dziś zwłaszcza wspomnieć o naszych bojownikach, którzy bronią Ukrainy w obwodzie donieckim. Codziennie dają oni mnóstwo powodów do podziękowań i osiągają  mnóstwo dla Ukrainy” – zaznaczył prezydent, dziękując m.in. obrońcom Bachmutu.

Nawiązał też do uroczystego pożegnania w Kijowie poległego legendarnego dowódcy o pseudonimie „Da Vinci”, który zginął w walkach o Bachmut. Przypomniał, że wręczył jego matce pośmiertnie przyznany „Da Vinciemu” Krzyż Zasług Bojowych.

Dziękując wszystkim, którzy przyszli na uroczystość pożegnania „Da Vinciego”, oraz wszystkim, którzy chcieli przyjść, ale nie mogli, bo są na froncie czy w szpitalu, podkreślił: „To ważne, że Ukraina szanuje swoich bohaterów i pokazuje światu, jacy ludzie oddają życie za wolność naszego narodu i całej Europy”. (

20:44 Rosjanie wykorzystują nieszczelny brytyjski system kontroli firm do prania zysków czerpanych z wojny w Ukrainie - informuje w piątek agencja Bloomberga.

Brytyjskie organy ścigania uważają, że setki firm, zarejestrowanych w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii, są kontrolowane przez Rosjan. Część z nich wykorzystuje wojnę w Ukrainie do osiągania zysków. Choć od czasu inwazji na Ukrainę Wielka Brytania nałożyła szerokie sankcje na wiele rosyjskich podmiotów, to wcześniej przez lata zabiegała o zagraniczne inwestycje. Dlatego system finansowy jest przepełniony fasadowymi firmami o nieprzejrzystych strukturach, co komplikują wdrażanie restrykcji wobec rosyjskich przedsiębiorstw - pisze Bloomberg.

Zdaniem cytowanych przez agencję, ale nie wymienianych z nazwisk, urzędników, Londyn przyciągał inwestorów łagodnymi regulacjami, pozwalającymi na zachowanie dużej dyskrecji.

Jedna z firm, zidentyfikowanych ostatnio przez brytyjskie władze, jest zarejestrowana pod adresem biurowym w Londynie i figuruje w rejestrach żeglugowych jako właściciel firmy transportującej zboże. Jej statek jest podejrzany o nielegalny transport zboża z Ukrainy i naruszenie międzynarodowych sankcji, ale w ostatnich miesiącach wielokrotnie odbywał rejsy po Morzu Czarnym - twierdzą informatorzy agencji.

20:25 Wielka Brytania i Francja zobowiązały się do dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności - zapewnili w piątek podczas szczytu w Paryżu przywódcy obu krajów, premier Rishi Sunak i prezydent Emmanuel Macron.

19:19 Dwóch mężczyzn zginęło, a trzech odniosło obrażenia w wyniku piątkowego ostrzelania przez siły Rosyjskie hromady (gminy) czerwonohoriwskiej w obwodzie dniepropietrowskim w centralnej części Ukrainy – podały władze obwodowe.

„Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 32 i 41 lat. Trzech innych zostało rannych. Mają 42, 52 i 57 lat” – napisał na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Łysak.

Dodał, że w atakach zniszczone zostało przedsiębiorstwo transportowe, a także uszkodzono trzykondygnacyjny budynek, siedem domów prywatnych, budowle gospodarcze, garaż, samochód oraz linie wysokiego napięcia. 

18:46 "Sytuacja w Bachmucie jest zaostrzona, wróg kontynuuje natarcie i usiłuje przerwać obronę naszych wojsk” – przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił w piątek w komunikacie, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim i jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu. Siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim w obwodzie donieckim m.in. Bohdaniwkę, Ryhoriwkę, Biłą Horę, Zalizne i Bachmut - podano w komunikacie Sztabu.

18:08 Rząd Włoch 26 kwietnia zorganizuje konferencję na temat odbudowy Ukrainy- zapowiedział w piątek wicepremier, szef MSZ Antonio Tajani. Ogłosił to podczas zdalnej rozmowy z szefami dyplomacji krajów G7

17:18 "Nasze stanowiska w sprawie Ukrainy są takie same; należy zrobić wszystko, by pomóc Ukrainie i wspierać ją nadal militarnie, ale także humanitarnie czy dyplomatycznie" - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w piątek po spotkaniu z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Czmilyte-Nielsen w Wilnie.

16:45 "Pogłoski o związku Ukrainy z wysadzeniem nitek gazociągu Nord Stream mogą odpowiadać tym, którzy byli przeciwni wprowadzeniu sankcji przeciw Rosji" – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej .

Dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników, podał we wtorek, że nowo zdobyte informacje wskazują, iż za wysadzeniem trzech rur gazociągów Nord Stream 1 i 2 (Nord Stream 1 i 2 to dwie nitki po dwie rury - PAP) we wrześniu ub.r. stała proukraińska grupa sabotażystów. Jak dodano, nie ma dowodów wskazujących na to, by grupa działała na zlecenie ukraińskich władz. 

„My nie mamy z tym żadnego związku. Ukraińcy na pewno tego nie zrobili” – powiedział Zełenski w Kijowie po rozmowie z premier Finlandii Sanną Marin.

Prezydent ocenił, że to „bardzo niebezpieczne”, gdy niektóre niezależne media, do jakich on sam odnosi się zawsze z szacunkiem, rozpowszechniają takie pogłoski.

Pytany, komu takie pogłoski mogą odpowiadać, odparł, że są one „na rękę Federacji Rosyjskiej albo grupom biznesowym, które chcą, by nie wprowadzano silnych sankcji, bo traci na nich ich biznes”. Dodał, że Ukraina walczy nie tylko ze swoim wrogiem Rosją, ale też z „tymi, którzy nie widzą niczego prócz pieniędzy”.

15:47 Obecnie 66 proc. szkół na terytoriach kontrolowanych przez władze w Kijowie jest wyposażonych w schrony przeciwlotnicze, umożliwiające szybkie przemieszczenie się dzieci w bezpieczne miejsce w przypadku alarmu - powiadomił minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Według stanu z 1 września ubiegłego roku schrony znajdowały się w 69 proc. placówek edukacyjnych. Aktualnie ten wskaźnik jest nieco niższy, mowa o 66 proc. i 18,3 tys. szkół. Wynika to z faktu, że ukraińskie siły zbrojne wyzwalają kolejne terytoria, w związku z czym zmienia się liczba (zarządzanych przez nas) szkół i tym samym podstawa obliczeń" - oznajmił przedstawiciel rządu w Kijowie.

15:22 Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie „Da Vinci”, Dmytro Kociubajło, został w piątek uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych.

W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin. „Da Vinci” został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich.

Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. „Da Vinci” zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.

Prezydent powiadomił na Telegramie, że pośmiertne odznaczenie dla „Da Vinci” wręczył osobiście jego matce. „Utrata naszych bohaterów jest bolesna. Dzielnych, odważnych, silnych. Wiernych sobie i państwu” – podkreślił, dodając, że „Da Vinci” nigdy nie zostanie zapomniany. „Będziemy zawsze wdzięczni” – zaznaczył.

15:17 Za około dwa miesiące nastąpi ukraińska kontrofensywa - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa". Podolak ocenił, że Bachmut, gdzie trwają walki, to "sukces strategiczny, także w przypadku wycofania" sił ukraińskich.

Włoska gazeta publikuje słowa Mychajło Podolaka, który podkreślił, że strona ukraińska najbardziej potrzebuje rakiet dalekiego zasięgu.

Przedstawiciel urzędu prezydenta stwierdził także, że: "Siły Kijowa skoncentrowały się na kontrofensywie, która nastąpi za około dwóch miesięcy".

Doradca przydenta odniósł się także do walk w Bachmucie, którego obrońcy - według słów samych ukraińskich dowódców - znajdują się w ciężkim położeniu.

"Bachmut to sukces strategiczny, także w przypadku wycofania. Ale nie nazywajcie go Stalingradem" - zaznaczył. Doradca prezydenta odniósł się w ten sposób do słów szefa NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Bachmut upadnie.

15:06 W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dwie osoby zginęły w piątek wskutek najechania na rosyjską minę - poinformowała Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa na Telegramie.

Do zdarzenia doszło we wsi Iszczanka, w gromadzie (odpowiednik gminy - PAP) Wełyka Ołeksandriwka. Inne dwie osoby zostały ranne - informuje Administracja Wojskowa.

"Samochód najechał na substancję wybuchową na polu. Są cztery ofiary - dwie z nich zginęły, a dwie inne zostały ranne. Mężczyzna i kobieta zostali przewiezieni do szpitala w ciężkim stanie. U obojga stwierdzono urazy powstałe na skutek wybuchu miny, liczne poparzenia i złamania. Lekarze walczą o ich życie" - czytamy w komunikacie.

"Tragiczne wypadki udowadniają, że ludzie niestety często ignorują zakaz poruszania się po terenach, których nie oczyścili jeszcze saperzy" - napisała Administracja. Przypomniała też, że pola, lasy, pobocza dróg i nieużytki są obszarem wysokiego ryzyka i zaapelowała, by nie odwiedzać miejsc, w których saperzy jeszcze nie pracowali, nawet jeśli jest to konieczne.

"Jeśli zobaczysz przed sobą podejrzany obiekt, natychmiast oddal się od niego i zgłoś to służbom porządkowym" - przypomina Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa. 

14:30 Większość rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy; historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił w piątek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

W poprzednich tygodniach ukraińskie władze cywilne i wojskowe informowały, że siły wroga rzuciły do walk o Bachmut najbardziej doświadczone i najlepiej wyszkolone oddziały Grupy Wagnera, czyli formacji najemniczej zarządzanej przez powiązanego z Kremlem biznesmena Jewgienija Prigożyna.

Czerewaty zwrócił uwagę na dużą intensywność działań bojowych na kierunkach bachmuckim oraz łymańsko-kupiańskim, czyli w północnej części obwodu donieckiego, zachodniej ługańskiego i wschodniej charkowskiego. Według rzecznika tylko w ciągu minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły pod Bachmutem 188 ostrzałów z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych, natomiast w pobliżu Łymana i Kupiańska - aż 347.

Wyłącznie w samym mieście Bachmut doszło do 20 ostrzałów i 23 starć bojowych. Na tym odcinku frontu zginęło 191 żołnierzy wroga, a 319 zostało rannych, natomiast na kierunku łymańsko-kupiańskim - odpowiednio 35 i 55 wojskowych agresora - oznajmił Czerewaty.

13:51 Zaplanowany na marzec szczyt przywódców UE w Brukseli ma wezwać do dostarczenia amunicji Ukrainie oraz odnalezienia porwanych ukraińskich dzieci, wywiezionych do Rosji – wynika z informacji PAP. Przywódcy mają podkreślić pilną potrzebę skutecznego wdrożenia sankcji UE wobec Rosji.

W projekcie, który widziała PAP, przywódcy mają wezwać Rosję do zaprzestania agresji i natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

13:49 Premier Finlandii Sanna Marin przyjechała do Kijowa. Uczestniczyła w pogrzebie ukraińskiego żołnierza Dmytro Kociubajło "Da Vinci".

13:27 Rosyjscy okupanci zmuszają rolników z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy do sprzedawania zboża po zaniżonych cenach. Produkty rolne są "nacjonalizowane", a następnie wywożone do Syrii - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Na rolników nałożono obowiązek sprzedawania plonów tzw. "państwowemu operatorowi zbożowemu", który przechowuje ziarno w zagrabionych ukraińskich gospodarstwach, szumnie nazywanych "państwowymi elewatorami". Rolnikom narzuca się z góry bardzo niską kwotę, a następnie współpracujący z wrogiem kolaboranci sprzedają zboże po wyższych cenach rynkowych - oznajmił rządowy serwis.

11:52 Rosyjskie wojska nadal terroryzują Bachmut. 

10:50 Odstęp pomiędzy kolejnymi rosyjskimi uderzeniami dalekiego zasięgu na Ukrainę rośnie, bo Rosja musi teraz najpierw zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w czwartek Rosja przeprowadziła falę co najmniej 80 uderzeń dalekiego zasięgu na ukraińską infrastrukturę krytyczną, używając do tego pociski manewrujących, pocisków obrony powietrznej w roli pocisków ziemia-ziemia, irańskich dronów jednokierunkowych oraz niezwykle dużą liczbę hipersonicznych pocisków balistycznych odpalanych z powietrza.

10:41 Satelita ICEYE, do którego dostęp armia ukraińska uzyskała dzięki zbiórce publicznej, pomógł wykryć tysiące jednostek sprzętu wroga – powiadomił w komunikacie wywiad wojskowy Ukrainy. ICEYE namierzył m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców i sześć kompleksów rakietowych Iskander. Duża część celów została zniszczona.

HUR - Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy -  powiadomił, że korzysta z aparatu od 24 września 2022 r. Dzięki niemu Ukraina codziennie otrzymuje dane wywiadowcze z kosmosu.

09:33 Rosyjskie wojska nie ustają w próbach prowokacji; w ostatnim czasie wróg ostrzelał z moździerzy okupowane miasteczko Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Jak podkreślono, najeźdźcy podejmują takie działania w celu zdyskredytowania przeciwnika.

Pod koniec lutego br. rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu powiadomił, że w Oleszkach, a także m.in. nieodległym Skadowsku trwa "ewakuacja" miejscowych kolaborantów. Współpracownicy okupantów mają być wywożeni na kontrolowany przez Rosję Krym. Jak wówczas podkreślono, wróg podejmuje takie działania w obawie przed kontrofensywą ukraińskiej armii.

08:44 Siły rosyjskie prawdopodobnie zdołały posunąć się do przodu na północny zachód od Bachmutu – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na wschodzie miasta Rosjanie mogą planować zastąpienie lub uzupełnienie najemników Wagnera regularnymi oddziałami – wnioskuje think-tank.

Rosjanom prawdopodobnie udało się posunąć do przodu na północny zachód od Bachmutu, gdzie prawdopodobnie zwiększyło się tempo rosyjskich ataków – ocenia amerykański think-tank ISW w najnowszym raporcie.

07:11 Użycie hipersonicznych pocisków Kinżał w ostrzale Ukrainy pokazuje nowy trend i zwiastuje, przed jak dużym wyzwaniem będzie stać w przyszłości obrona powietrzna - powiedział PAP Masao Dahlgren, ekspert think-tanku CSIS ds. obrony rakietowej. 

81 pocisków użyła w czwartek Rosja w swoim najnowszym zmasowanym ataku przeciwko ukraińskiej infrastrukturze energetycznej. Większość z nich stanowiły rakiety manewrujące różnego typu: Ch-101, Ch-22 i Kalibr, a poza tym 13 pocisków systemu obrony powietrznej S-300 i drony-kamikaze. Ale najbardziej uwagę ekspertów zwróciło użycie sześciu pocisków hipersonicznych Kinżał, jednego z serii najnowszych systemów w dyspozycji Rosji.

06:45 W wyniku agresji Rosji na Ukrainę liczba osób głodujących na świecie może wzrosnąć o około 50 milionów - powiedział PAP w Rzymie prezydent Rady Zarządzającej Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Artur Pollok. Ta agencja ONZ jest największą organizacją humanitarną na świecie. Ambasador Pollok wyraził opinię, że jego niedawny wybór na stanowisko prezydenta Rady Zarządzającej WFP umacnia pozycję Polski w systemie Narodów Zjednoczonych.

Dyplomata jest stałym przedstawicielem RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowym Programie Żywnościowym (WFP) oraz Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD). Wszystkie te organizacje mają swoje siedziby w Rzymie.

05:57 "Putin wie, że jestem do dyspozycji"- powiedział papież Franciszek odnosząc się do wyrażonej wcześniej swojej gotowości udania się do Moskwy, gdyby prezydent Rosji zostawił mu "okienko, by negocjować" w sprawie wojny na Ukrainie. Papież mówił też m. in. o konfliktach na świecie, swoim pontyfikacie i ewentualnych przyczynach ustąpienia. Słowa papieża z wywiadu dla włoskojęzycznej telewizji szwajcarskiej Rsi przytaczają w piątek gazety „Corriere della Sera”, „La Repubblica” i "La Stampa".

Franciszek zapytany o to, co powiedziałby prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi gdyby go spotkał, odpowiedział: „Rozmawiałbym z nim jasno, tak jak mówię publicznie. To człowiek wykształcony”.

23:11 Wydatki na poziomie 6,9 bilionów dol., w tym 842 mld na obronę oraz 6 mld na dalsze wsparcie Ukrainy i NATO zakłada propozycja nowego budżetu zaprezentowanego w czwartek przez prezydenta Joe Bidena. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie już zapowiedzieli sprzeciw wobec głównych punktów propozycji Bidena.

Jak powiedział prezydent podczas wystąpienia w Filadelfi, jego projekt budżetu na rok fiskalny 2024 ma na celu "dać szansę ludziom pracującym" i jednocześnie sprawić, że "najbogatsi i największe korporacje zaczną płacić swoją część" podatków.