Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

2023-04-05 11:12 aktualizacja: 2023-04-05, 13:40
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w środę oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej Wołodymyra i Ołeny Zełenskich w Polsce. "W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka prezydent Ukrainy został odznaczony Orderem Orła Białego" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Zełenski - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11 rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich w Pałacu Prezydenckim.

W trakcie spotkania Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na Twitterze, że prezydent Zełenski został odznaczony - w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka - Orderem Orła Białego. Do wpisu dołączono również nagranie, na którym prezydent Duda - w obecności m.in. pierwszych dam Polski i Ukrainy - wręczył ukraińskiemu przywódcy odznaczenie.

"Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu" - powiedział polski prezydent, cytowany przez KPRP, podczas uroczystości.

Andrzej Duda podkreślił również, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. "Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza" - podkreślił.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, w Pałacu Prezydenckim trwają rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy. Najpierw odbyło się spotkanie par prezydenckich, obecnie trwają rozmowy "w cztery oczy" Dudy i Zełenskiego.

Prezydenci rozmawiali m. in. o tym jak zachować jedność i wsparcie Zachodu dla Ukrainy. Poruszone zostały także tematy gospodarcze i historyczne - zaznaczono.

Uroczyste powitanie ukraińskiej pary prezydenckiej w Warszawie 

Po oficjalnym powitaniu przewidziane są rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywodców w cztery oczy, rozmowy w wąskim gronie i rozmowy delegacji; następnie odbędzie się wspólna konferencja prezydentów. W tym czasie pierwsze damy Polski i Ukrainy spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły całego spektrum relacji polsko-ukraińskich, począwszy od polityki bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie i w regionie.

"Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować wsparcie Zachodu, jedność europejską i euroatlantycką, to co udało nam się wypracować od początku wojny. Dziś istnieje konieczność, aby umacniać tę jedność, bo w naturalny sposób rosyjska propaganda i Rosja próbuje rozbić naszą współpracę" - mówił Przydacz.

Kolejnym tematem rozmów - zapowiedział Przydacz - będą kwestie gospodarcze. "Prezydenci będą starać się nakreślić pewien plan działań na przyszłość, tak żeby polscy przedsiębiorcy - także z uwagi na bliskość kulturową, na bliskość granicy i z uwagi na ich zaangażowanie przez ostatnie miesiące w pomoc uchodźcom ukraińskim - mieli szansę na realizację swoich działań biznesowych w przyszłości na Ukrainie" - powiedział Przydacz.

Dodał, że trzecim tematem będą kwestie historyczne, które w ostatnich latach były drażliwe w relacjach polsko-ukraińskich. "Dialog historyczny zawsze jest ważnym elementem rozmów pana prezydenta Andrzeja Dudy, musimy pamiętać, że pamieć historyczna dla Polaków i szacunek dla naszej historii jest dla nas wszystkich niezmiernie ważny" - podkreślił prezydencki minister.

Zełenski spotka się po południu także z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Po południu w Warszawie zaplanowano polsko-ukraińskie forum gospodarcze, spotkanie par prezydenckich z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a następnie wspólne wystąpienie przywódców Polski i Ukrainy na Zamku Królewskim.

Pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę

W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

Polski prezydent złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska). (PAP)

Autorki: Aleksandra Rebelińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mmi/