Premier Morawiecki: Polska i USA stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego

2023-04-11 17:24 aktualizacja: 2023-04-12, 06:58
Fot. Kancelaria Premiera/TT
Fot. Kancelaria Premiera/TT
"Siła relacji polsko-amerykańskich stale wzrastała w ostatnich latach. Polska to wartościowy sojusznik, partner i przyjaciel. Mamy wspólne priorytety i wartości demokratyczne" - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris, która we wtorek spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim w Waszyngtonie. "Mówi się, że w polityce nie ma przyjaźni, są interesy, ale myślę, że pomiędzy Polską a USA jest coś więcej niż tylko interesy - to dwa bieguny cywilizacji zachodnie" - powiedział premier Morawiecki podczas wspólnego wystąpienia. Premier podkreślił również, że "Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego". "Ameryka staje się źródłem nadziei dla wolnej Europy" - mówił szef rządu.

We wtorek premier udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą Harris.

Podczas wspólnych oświadczeń dla mediów Harris podkreśliła, że spotkanie kontynuuje rozmowy rozpoczęte ponad rok temu, poświęcone koordynacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Od tego czasu byłam w Warszawie, w marcu 2022 roku, gdzie zostałam gościnnie przyjęta. Wtedy pokazaliśmy światu siłę naszego sojuszu wobec ataku Rosji" - dodała.

Jak przypomniała, podczas swojej wizyty w Polsce spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z polskimi oraz stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami, którzy "wspólnie pracują nad obroną wschodniej flanki NATO". "Będąc w Polsce miałam też okazję spotkać się z uchodźcami, którzy byli w Polsce dzięki wspaniałomyślnej gościnności Polaków" - podkreśliła wiceprezydent USA.

Harris przypomniała, że Polskę w tym czasie także dwukrotnie odwiedził prezydent USA Joe Biden, a także jej mąż - Douglas Emhoff, który w styczniu odwiedził m.in. muzeum obozu Auschwitz. "Te spotkania potwierdzają bardzo silny sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mogłabym powiedzieć, że siła naszych relacji w ciągu ostatnich kilku lat w stale wzrastała, ku wielkiej radości Amerykanów" - oceniła.

"Polska jest wartościowym sojusznikiem, partnerem i przyjacielem; mamy trwałą relację opartą na wspólnych priorytetach i wartościach demokratycznym. (...) Liczę na dalsze wzmacnianie relacji pomiędzy naszymi krajami" - dodała Kamala Harris.

Premier Morawiecki: jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, ryzykujemy konfliktem globalnym 

"Mówi się, że w polityce nie ma przyjaźni, są jedynie interesy, ale myślę, że między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest coś więcej, niż tylko interesy" - mówił Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydentką USA Kamalą Harris. Ocenił, że nie ma narodów, które bardziej kochają wolność, niż Polacy i Amerykanie.

Szef rządu podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego. "Po upadku komunizmu Rosja leżała przyczajona przez niemal trzy dekady, ale powrót rosyjskiego imperializmu jest zapowiedzią nowej zimnej wojny. Jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, ryzykujemy konfliktem i kryzysem globalnym o skali trudnej do wyobrażenia" - powiedział Morawiecki.

Zdaniem premiera, Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego wszystkie wolne narody muszą się zjednoczyć i powstrzymać Rosję, zanim będzie za późno.

Morawiecki dodał, że stara Europa wierzyła w porozumienie z Rosją i poniosła porażkę. "Ale jest nowa Europa, która pamięta czym był komunizm rosyjski, a Polska jest liderem tej nowej Europy, chce stać się fundamentem bezpieczeństwa europejskiego i jesteśmy na dobrej drodze w tym kierunku" - oświadczył premier.

W tym kontekście szef rządu wskazał, że Polska zwiększa wydatki na obronność do 4 proc. PKB, a także dokonuje zakupów sprzętu wojskowego z USA.

"Chcemy, aby nasze systemy obronne były możliwie najbardziej interoperacyjne z waszymi, to bardzo ważne. Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim" - dodał premier. 

Ocenił, że "relacje pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi są najlepsze w historii, jednak nikt nie mówi, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości". "Jestem przekonany, że wojna na Ukrainie jest nie tylko początkiem końca rosyjskiego imperializmu, ale także początkiem odnowy wspólnoty transatlantyckiej" - zaznaczył.

"Niektórzy przewidują, że zachodnia cywilizacja się skończy. Ale jest możliwe obronić tę cywilizację pod jednym warunkiem - musimy pozostać zjednoczeni" - podkreślił szef polskiego rządu.

Wizyta premiera Morawieckiego w USA

Pierwszym punktem wizyty premiera Morawieckiego w Waszyngtonie jest spotkanie z wiceprezydent USA Kamalą Harris. "Tam na pewno również będziemy rozmawiać i o Ukrainie" - mówił premier przed wylotem. Jak zaznaczył, wsparcie dla Ukrainy "jest naszym pragmatycznym celem i pragmatyczną racją stanu".

"Wyobraźmy sobie taki nieszczęśliwy scenariusz, że Ukraina upada. Boże uchowaj, ale gdyby coś takiego się stało, na pewno rozwój gospodarczy Polski ogromnie by ucierpiał, mielibyśmy następną falę migracji, mielibyśmy dużo mniej inwestorów zachodnich, a więc w naszym interesie jest budować sojusz z Amerykanami i Zachodnią Europą, by pomagać Ukrainie" - powiedział szef rządu. "To też będzie jeden z celów mojej wizyty i moich rozmów na ziemi amerykańskiej - zabiegać o wsparcie dla Ukrainy po to, aby Polska była bezpieczna" - dodał.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera, premier podczas spotkania z wiceprezydent USA będzie rozmawiał o kwestiach polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, w tym w obszarze energetyki. "Poruszone zostaną także tematy związane z obszarem bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Szef polskiego rządu przed wylotem do USA wskazał, że jego wyjazd jest bezpośrednią konsekwencją ostatniej wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz konsekwencją rozmów prowadzonych podczas niej wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą. "Podczas rozmowy w Pałacu Prezydenckim przedstawiliśmy naszą koncepcję partnerstwa i taką koncepcje partnerstwa jadę umacniać w Stanach Zjednoczonych" - podkreślił.

"Kiedy Polska za niecałe dwa lata będzie sprawowała prezydencję w Unii Europejskiej, to partnerstwo transatlantyckie, sojusz Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi uczynimy najważniejszym punktem tej prezydencji" - zapowiedział Morawiecki.

W kolejnych dniach wizyty premier spotka się też z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Szef polskiego rządu weźmie także udział w dyskusji panelowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Tematyką debaty będzie stan gospodarki na świecie oraz zagrożenia i wyzwania, które przed nami stoją w tym obszarze. W dyskusji wezmą również udział najważniejsze osoby związane ze światowym systemem gospodarczym. Premier ma także wziąć udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council. (PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Marcin Jabłoński

mmi/